Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na dworze coraz zimniej. Nie bądź obojętny na los osób bezdomnych i potrzebujących w Ostrowie Wielkopolskim

Adrian Femiak
Adrian Femiak
KPP Ostrów Wielkopolski
Nie bądźmy obojętni na los osób potrzebujących pomocy, szczególnie w tak newralgicznym okresie jakim jest zima i związane z nią chłody. Zwróćmy uwagę na osoby bezdomne, samotne, bezradne czy nietrzeźwe. Nie przechodźmy obok takich ludzi obojętnie.

Od 1996r., 14 kwietnia w Polsce obchodzimy Dzień Ludzi Bezdomnych. Jest to wprawdzie święto nieformalne, ale wystarczająco wymowne, aby zwrócić uwagę społeczeństwa na problem osób, które znalazły się w wyjątkowo trudnej sytuacji życiowej.

Pomocna dłoń policjanta

Miejsc i budynków, w których przebywają osoby bezdomne nie brakuje również w Ostrowie Wielkopolskim. Bezdomni wybierają na noclegi przede wszystkim miejsca osłonięte od deszczu oraz wiatru. Za to zawsze mogą liczyć na funkcjonariuszy miejscowej policji.

- Podczas służby mundurowi spotykają ich w pustostanach lub altanach. To jednak miejsca niebezpieczne. Dlatego tak istotne są policyjne patrole. Bezdomni mogą liczyć na pomoc funkcjonariuszy. Wskazują im miejsca w których mogą zjeść lub otrzymać ciepłą odzież. Niektórzy nie chcą jednak pomocy, twierdząc, że doskonale sobie radzą. Po czasie dają się jednak przekonać. Korzystają z zaoferowanej pomocy, zmieniają tryb życia, szukają pracy. Są to jednak decyzje, których nie podejmują z dnia na dzień. Dlatego tak istotna są regularne wizyty mundurowych – podkreślają ostrowscy policjanci.

Miejska karta praw osoby doświadczającej bezdomności

Z inicjatywą przyjęcia takiego dokumentu przez samorządy najpierw wystąpił były Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar, a teraz kontynuuje to jego następca - Marcin Wiacek. Idea takiej karty jest już realizowana w miastach europejskich. Jej projekt został przygotowany przez Housing Rights Watch i European Federation of National Organisations Working with the Homeless – europejskie organizacje pozarządowe zajmujące się rozwiązywaniem problemu bezdomności.

W ocenie Rzecznika, dokument taki, podpisany przez władze samorządowe danej wspólnoty, może się znacząco przyczynić do zmiany negatywnego, stereotypowego wizerunku osoby bezdomnej, jaki niestety stale utrwalony jest w społeczeństwie. Co warte podkreślenia, karta nie tworzy nowych praw, lecz jedynie przypomina o uprawnieniach, które już są zagwarantowane w obowiązujących przepisach, a niestety często w stosunku do osób doświadczających bezdomności nie są w pełni realizowane. W Polsce jako pierwsze miasto Kartę Praw Osoby Bezdomnej przyjął Gdańsk (luty 2020r.)

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na ostrow.naszemiasto.pl Nasze Miasto