Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na terenie naszego województwa kształtują się Wojska Obrony Terytorialnej. Za dwudniowe szkolenie żołnierz otrzyma 500 zł

Damian Cieślak
Damian Cieślak
Na terenie naszego województwa kształtują się Wojska Obrony Terytorialnej. W Śremie i Lesznie powstały bataliony lekkiej piechoty.

W przyszłym roku zostaną utworzone kolejne. Tym razem w Pile i Poznaniu. W 2020 r. powstanie piąty batalion, który będzie stacjonował w Turku. Chętnych jest dużo, ale i tak za mało, aby obsadzić wszystkie etaty, dlatego wojsko prowadzi zakrojoną na szeroką skalę kampanię promocyjną. Aby rozpropagować ideę Wojskowej Służby Terytorialnej przedstawiciele Wojskowej Komendy Uzupełnień w Kaliszu pojawiają się na gminnych sesjach. W Dobrzycy gościł mjr Jacek Wolf. - Robimy co w naszej mocy, prowadzimy akcje promocyjne, ale zapotrzebowanie jest bardzo duże, większe niż liczba chętnych, choć tych też jest sporo. Dlatego też prośba ze strony wojska, żeby państwo pomogli nam w tej kampanii reklamowej w poszczególnych sołectwach - podkreślał.

Oferta jest skierowana zarówna dla mężczyzn, jak i kobiet. W wieku do lat 55 w przypadku szeregowych, a w przypadku podoficerów i oficerów nawet do lat 63. Aby pełnić służbę terytorialną należy się zgłosić do WKU w Kaliszu. Zabrać ze sobą dowód osobisty, świadectwo ukończenia szkoły bądź studiów, prawo jazdy (jeżeli posiadamy) i wypełnić wniosek. Okres weryfikacji trwa bardzo szybko. Po przejściu badań psychologicznych i medycznych żołnierz zapoznaje się z warunkami służby. W tej chwili trafia do batalionu lekkiej piechoty w Śremie, natomiast w 2020 r., jak już powstanie batalion w Turku, zostanie przeniesiony do miejsca docelowego.

500 zł za 2 dni w miesiącu

Służba pełniona jest w weekend, jeden w każdym miesiącu. Za dwudniowe szkolenie żołnierz otrzyma 500 zł. Zwracane są również koszty dojazdu. - Można to spokojnie pogodzić z nauką, pracą. Myślę, że nie będzie to mocno kolidować z życiem osobistym - mówi major.

Kontrakt podpisywany jest na okres minimum trzech lat. - Oczywiście, jeżeli ktoś stwierdzi, że mu się nie podoba, może bez żadnych konsekwencji zerwać umowę - wyjaśnia Jacek Wolf. O angaż do Wojskowej Służby Terytorialnej mogą starać się zarówno byli żołnierze zawodowi; osoby, które kiedyś odbyły zasadniczą służbę wojskową, jak i osoby z cywila. - Nie ukrywam, że mamy wielu chętnych, ale zapotrzebowanie jest jeszcze większe - podkreśla przedstawiciel WKU.

Kandydaci, którzy posiadają już określony stopień wojskowy zachowują go, mają również możliwość awansu. Służba terytorialna otwiera także drogę do służby zawodowej.

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na ostrow.naszemiasto.pl Nasze Miasto