Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Noworodek pozostawiony w oknie życia w Ostrowie Wielkopolskim

Andrzej Kurzyński
Andrzej Kurzyński
Noworodek został pozostawiony w ostrowskim oknie życia prowadzonym przez Zgromadzenie Sióstr Elżbietanek. To dziewczynka, która przyszła na świat zaledwie kilka dni wcześniej.

Do zdarzenia doszło w wielkanocny poniedziałek rano. W oknie życia, mieszczącym się w centrum miasta przy ulicy Gimnazjalnej znaleziono noworodka.

- Mogę jedynie potwierdzić, że takie zdarzenie miało miejsce – powiedziała nam mł. asp. Małgorzata Michaś, rzeczniczka prasowa Komendy Powiatowej Policji w Ostrowie Wielkopolskim.

Maleństwo prosto z okna życia zostało przetransportowane do miejscowego szpitala. Adam Stangret, rzecznik lecznicy, poinformował jedynie, że dziecko było w dobrym stanie. Noworodek z okna życia jest teraz pod troskliwą opieką personelu medycznego.

Okno życia w Ostrowie Wielkopolskim funkcjonuje od 2015 roku. Inicjatorem powstania okna życia była prezydent miasta Beata Klimek, a przyczyniło się do tego znalezienie na jednej z ostrowskich ulic porzuconego chłopca. Okno działa pod patronatem Caritas Diecezji Kaliskiej. W 2017 roku w ostrowskim oknie życia pozostawiono chłopca.

Okno życia to bezpieczne miejsce, w którym matka może pozostawić anonimowo swoje nowo narodzone dziecko. Przypomnijmy, że okna życia nie zastępują szpitali, gdzie matka może pozostawić noworodka zrzekając się praw rodzicielskich, ale są alternatywą dla porzucenia dziecka na śmietniku i pozbawienia go opieki, zwłaszcza przez matki ukrywające ciążę.

Procedura funkcjonowania okna życia nie jest skomplikowana. W momencie kiedy dziecko zostanie pozostawione w oknie, automatycznie uruchamia się alarm, na który od razu reagują siostry. Pomieszczenie jest rodzajem inkubatora, w którym muszą być zapewnione odpowiednie warunki: stała temperatura - 35 stopni, wentylacja i klimatyzacja. Pozostawiony noworodek zostaje zabrany przez pogotowie, a następnie ma szansę trafić do adopcji i zyskać nową rodzinę. Matka, która zachowuje anonimowość, ma jednak trzy miesiące na zmianę swojej decyzji, bez ponoszenia konsekwencji prawnych.

Ostrowskie okno życia jest trzecim w diecezji kaliskiej. Pierwsze zostało otwarte w marcu 2009 roku w Kaliszu w Domu Sióstr Nazaretanek. Do tej pory pozostawiono w nim troje dzieci. Kolejne okno powstało 24 marca 2015 roku w budynku Przedszkola Sióstr Nazaretanek w Ostrzeszowie.

W 2013 roku Komitet Praw Dziecka ONZ zaapelował o zamknięcie okien życia, ponieważ nie zapewniały realizacji prawa do informacji, czyli prawa dziecka do poznania swoich biologicznych rodziców. Okna życia w Polsce nadal funkcjonują i jak widać spełniają swoją rolę.

ZOBACZ TAKŻE:

Raduchów. Urokliwa wieś z opuszczonymi domami, którą ma zalać wielka woda

Raduchów. Urokliwa wieś na południu Wielkopolski i... opuszc...


Widzisz wypadek? Coś cię zaniepokoiło? Chcesz się czymś pochwalić?

Pisz do nas na: [email protected]
lub zostaw nam wiadomość na facebooku

Obserwuj nas także na Google News

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Noworodek pozostawiony w oknie życia w Ostrowie Wielkopolskim - Kalisz Nasze Miasto

Wróć na ostrow.naszemiasto.pl Nasze Miasto