Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Opatówek: Najstarszy most żeliwny w Polsce. Perełka architektury. ZDJĘCIA

Andrzej Kurzyński
Andrzej Kurzyński
Żeliwny most w Opatówku
Żeliwny most w Opatówku Andrzej Kurzyński/Elżbieta Bielewicz
Mostek żeliwny w Opatówku, w powiecie kaliskim, położony w malowniczym parku obok wzniesienia pałacowego powstał w 1824 roku i jest najstarszym tego typu obiektem w Polsce.

Opatówek: Najstarszy most żeliwny w Polsce. Perełka architektury

Ciekawostką jest fakt, że choć data jego budowy była odlana wspólnie z segmentem centralnym dźwigara, odkryto ją dopiero w końcu lat 90. ubiegłego wieku, gdy tą konstrukcją zainteresowali się inżynierowie z Politechniki Wrocławskiej, goszczący w Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku.

- Mostek ten przerzucony jest przez sztuczną fosę urządzoną w XIV wieku dla zamku arcybiskupów gnieźnieńskich w celach obronnych, która otaczała dawny pałac generała Józefa Zajączka. Przypuszcza się, że sam most odlany został w hucie braci Roechling w Saksonii - wspominała Jadwiga Miluśka-Stasiak, była dyrektorka biblioteki w Opatówku i pasjonatka dziejów tej miejscowości. - Być może w nawiązaniu kontaktu z właścicielami huty pomogli Fiedlerowie, którzy w Opatówku założyli fabrykę sukna, a zostali sprowadzeni z Saksonii właśnie przez Zajączka.

I tak most przez ponad 100 lat służył kolejnym właścicielom majątku (generał Józef Zajączek, Radoszewscy, Karol Schlosser). W latach 1945-1951 w dworze mieściła się szkoła podstawowa, później ośrodek zdrowia, a od 1960 roku mieszkali tam robotnicy wraz z rodzinami. W 1973 roku przez nieostrożność lokatorów powstał pożar, a zgliszcza po nim zostały rozebrane. Podupadały zabudowania dworskie, park i... mostek.

- Jeszcze w latach 70. mostek nie miał barierki, ta oryginalna spadła do stawu i zapewne została sprzedana na złom - opowiada Jadwiga Miluśka-Stasiak. - Wtedy, pewnie bojąc się o bezpieczeństwo spacerujących, zdecydowano o wykonaniu zwykłej barierki. Wykonał ją jeden ze ślusarzy. Ale czy to z własnej woli, czy nakazu ówczesnych decydentów wmurował kostkę z napisem ,,Mostek Jadwigi i Zygmunta".

Jak wieść niesie tajemnicza Jadwiga, pełniła wtedy bodajże funkcję sekretarza gminy, a Zygmunt był wysoko postawionym urzędnikiem bądź członkiem gminnych struktur PZPR. Zapewne osoby te przyczyniły się do naprawy balustrady, skoro tak je uhonorowano. Natychmiast jednak wybuchła afera, że władzy stawia się takie pomniki za życia i... kostkę ową usunięto.

W 2010 roku zabytkowy mostek w Opatówku odzyskał dawny wygląd. W oparciu o dokumenty archiwalne i stare fotografie postawiono nową balustradę. Most był obmierzony, zachowano to samo wzornictwo, jedyna zmiana polega na tym, że balustrada nie jest już żeliwna, a metalowa.

ZOBACZ TAKŻE:

Niezwykle rzadki ptak pojawił się w Kaliszu na Prośnie koło ...

Odnaleziony trenażer

Nietypowy pojazd, który powstał w Ostrowie Wielkopolskim. Po...


Widzisz wypadek? Coś cię zaniepokoiło? Chcesz się czymś pochwalić?

Pisz do nas na: [email protected]
lub zostaw nam wiadomość na facebooku

Obserwuj nas także na Google News

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Opatówek: Najstarszy most żeliwny w Polsce. Perełka architektury. ZDJĘCIA - Kalisz Nasze Miasto

Wróć na ostrow.naszemiasto.pl Nasze Miasto