Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ostrów: Młodzież nie garnie się do pracy na kolei

MWE
List intencyjny dotyczący nowych kierunków kształcenia podpisano w ZSB-E pod koniec ubiegłego roku
List intencyjny dotyczący nowych kierunków kształcenia podpisano w ZSB-E pod koniec ubiegłego roku
Pod znakiem zapytania stanęło zapowiadane na ten rok uruchomienie na nowo kolejowych specjalności

Bardzo opornie, jak na razie, idzie nabór na nowe kolejowe specjalności w Zespole Szkół Budowlano - Energetycznych. Tymczasem miały one być powrotem do chlubnych tradycji zarówno tej szkoły, jak i miasta, w którym przez kilkadziesiąt lat kształcono wyspecjalizowane kadry dla kolei.

Technikum przy ulicy Wolności cieszyło się dużą renomą w całym kraju. Absolwenci bez trudu znajdowali zatrudnienie, a charakterystyczne czarne mundury były nieodłącznym elementem miejskiego pejzażu. U progu XXI wieku tę zasłużoną szkołę zlikwidowano, łącząc ją z ,,budowlanką’’. Tym samym kolejowe kierunki zniknęły z oferty placówki, a w roku 2005 mury opuścili ostatni absolwenci tych specjalności. Kilka miesięcy temu uroczyście ogłoszono powrót do korzeni tej szkoły i do kolejowego kształcenia kadr w Ostrowie.

Tymczasem w tym roku specjalność technik elektroenergetyk, jako swój pierwszy wybór, wskazało zaledwie 10 osób, a technik transportu kolejowego - zaledwie 6. Na chwilę obecną nie sposób z tego utworzyć nawet pół klasy, nie mówiąc o całym oddziale. W drugim wyborze powyższe specjalności wskazały odpowiednio 3 i 2 osoby.

Czy z tej łamigłówki uda się cokolwiek stworzyć? Tak, pod warunkiem, że dyrekcji w ciągu niespełna dwóch tygodni uda się przekonać kandydatów do przenosin. W technikach klasy liczą przeciętnie 34 osoby, a to oznacza, że minimum chętnych, które należałoby zebrać, to 17. Inaczej cały, pięknie zapowiadający się pomysł, spali na panewce już na starcie.

Przypomnijmy, że plany pierwotne zakładały uruchomienie od września 2013 roku jednej klasy z dwoma kolejowymi zawodami - właśnie technik elektroenergetyk i technik transportu kolejowego.

– Będę rozmawiać z uczniami, aby zdecydowali się na jedną z tych specjalności. Zazwyczaj po złożeniu podań są jeszcze roszady. Młodzież może zmienić swoje decyzje do 26 czerwca. Trzeba wziąć pod uwagę, że nigdy nie jest łatwy powrót do zawodów, które wymarły czy do kierunków kształcenia, które zlikwidowano. Inna rzecz, że w wyborach absolwentów gimnazjum ciągle dominują licea. Można postawić pytanie, dlaczego świadomy wybór kariery zawodowej jest przez młodzież ciągle przesuwany w czasie – mówi dyrektor Zespołu Szkół Budowlano - Energetycznych Honorata Sachowska - Barańczak.

Ostateczne zamknięcie naboru nastąpi na przełomie czerwca i lipca.

Ostrow.naszemiasto.pl Dołącz do naszej społeczności na Facebooku!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na ostrow.naszemiasto.pl Nasze Miasto