Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ostrów: Park 600-lecia będzie centrum wypoczynku, rekreacji i turystyki

ŁB
Park 600-lecia - wizualizacja
Park 600-lecia - wizualizacja PART PROJEKTY i PA ARCUS
Ostrów: Park 600-lecia będzie centrum wypoczynku, rekreacji i turystyki. Na Kozim Borku ma powstać lodowisko, zegar słoneczny, strefy natury, gastronomiczna oraz rezerwat przyrody

Ostrów: Park 600-lecia będzie centrum wypoczynku, rekreacji i turystyki

Ostrowianie mieszkający w okolicach parku 600-lecia od jakiegoś czasu mogą korzystać z Orlika, skateparku, placu zabaw i plenerowej siłowni. To jednak nie wszystko, bo wkrótce teren ten ma zamienić się w drugie, po Piaskach-Szczygliczce, centrum wypoczynku, rekreacji i turystyki. Park ma zyskać zegar słoneczny o dwudziestometrowej średnicy, park natury z oznaczonymi okazami przyrodniczymi, alejki spacerowe, polanę wypoczynkową, strefę przypominającą rezerwat przyrody, pole do gry w boule, strefę gastronomiczną i tor rowerowy.

Jedną z propozycji jest też zbudowanie przy Kozim Borku sztucznego lodowiska.

– Uważam, że to byłby najważniejszy element tej inwestycji. W naszym mieście lodowisko jest bardzo potrzebne. Teraz, aby pojeździć na łyżwach, musimy jechać aż do Kalisza – mówi Artur Huśko, jeden z mieszkańców ulicy Strzeleckiej.

Część parku ma zostać też zagospodarowana na polanę koncertową, większą niż ta, która obecnie znajduje się w ostrowskim parku miejskim.

– Na razie jest to projekt, ale w tegorocznym budżecie miasto zabezpieczyło już pieniądze na kompleksowy plan zagospodarowania tego terenu – mówi Jarosław Urbaniak, prezydent Ostrowa.

Stworzenie centrum nauki i przyrody nie będzie możliwe bez pozyskania środków zewnętrznych. Miasto przeznaczy 200 tysięcy złotych na przygotowanie szerokiej koncepcji zagospodarowania parku. Później jeszcze trzeba będzie sporządzić szczegółowy kosztorys i dopiero można będzie starać się o pieniądze z zewnątrz. Wtym roku mają już powstać m.in. ścieżki edukacyjne.

Projekt stworzyły wspólnie ostrowskie pracownie architektoniczne. Koncepcja ogólna to dzieło byłego prezydenta Ostrowa, z zawodu architekta Radosława Torzyńskie-go. Teren parku 600-lecia znajduje się co prawda z dala od centrum miasta, ale za to blisko dużych osiedli mieszkaniowych. Fragment tego obszaru, który zachował naturalny charakter, przypomina rezerwat przyrody lub niskie partie Tatrzańskiego Parku Narodowego. Obfituje w ciekawe stanowiska dendrologiczne i botaniczne, na bazie których powstanie szlak turystyczny ze ścieżką edukacyjną. W parku mają zostać oznaczone szlaki turystyczne i powstać specjalne wiaty edukacyjne, gdzie będzie można prowadzić lekcje biologii i przyrody.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na ostrow.naszemiasto.pl Nasze Miasto