Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ostrów Wielkopolski: Rewolucja w MZK będą elektryczne autobusy

Martyna Praska
Martyna Praska
M. Kapala / AIP Polska Press
Miasto pozyskało 9 milionów złotych dofinansowania z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na zakup sześciu elektrycznych autobusów. Ostrów Wielkopolski coraz bardziej eko?

W ramach Programu Priorytetowego NGOŚiGW Zielony transport publiczny MZK w Ostrowie Wielkopolskim pozyskał dofinansowanie na zakup sześciu, nowoczesnych, miejskich autobusów niskopodłogowych o napędzie elektrycznym. Całkowity koszt przedsięwzięcia wynosi 17 429 100 złotych. Kwota otrzymanego wsparcia to 9 116 860 złotych. Autobusy pojawią się na ostrowskich drogach w 2023 roku. Nowe zakupy oznaczają, że miasto odchodzi od starych dymiących pojazdów na rzecz ekologiczniejszych rozwiązań.

- We flocie mamy 56 autobusów, w tym 10 autobusów elektrycznych. Poziom 16 sztuk, łącznie z tymi, które przyjadą do nas w 2023 roku, będzie stanowił blisko 30% taboru elektrycznego, niskoemisyjnego w całej flocie MZK, a więc wymóg ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych będzie spełniony – poinformował Janusz Marczak, prezes Miejskiego Zakładu Komunikacji w Ostrowie Wielkopolskim.

Będzie strefa rozrywki i strefa wypoczynku w gminie Ostrów W...

Ustawa o elektromobilności i paliwach alternatywnych

Rząd chce wesprzeć rozwój elektromobilności oraz infrastruktury paliw alternatywnych, a tym samym zachęcić konsumentów do zakupu pojazdów napędzanych tymi paliwami. Nowe rozwiązania mają ułatwić oraz przyspieszyć rozwój elektromobilności w Polsce. Ponadto, krajowe prawo zostało dostosowane do przepisów Unii Europejskiej m.in. w sprawie promowania ekologicznie czystych i energooszczędnych pojazdów transportu drogowego.

Zgodnie z ustawą o elektromobilności i paliwach alternatywnych do 2027 roku wskaźniki dotyczące ostrowskiego taboru powinny wskazywać 30%. Zakup sześciu autobusów pozwoli osiągnąć taki wynik wcześniej.

W ramach projektu:

  • zakupionych zostanie 6 sztuk fabrycznie nowych autobusów niskopodłogowych miejskich o napędzie elektrycznym
  • zakupione zostaną 3 ładowarki dwu-stanowiskowe;
  • wybudowane zostanie przyłącze energetyczne dla stacji ładowania na terenie zajezdni MZK
  • przeprowadzone szkolenie kierowców i mechaników z zakresu obsługi pojazdów

Nowe autobusy będą miały miejsca dla wózków inwalidzkich lub wózków dziecięcych, klimatyzacje, internet, monitory oraz informację pasażerką, a także przyciski oznaczone alfabetem Braille’a.

- Bardzo dziękuję za życzliwe zainteresowanie tym projektem Marlenie Maląg, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, która jest orędownikiem ostrowskich spraw, ale również posłowi Andrzejowi Grzybowi, który był inicjatorem zaproszenia do naszego miasta podkomisji stałej do spraw wykorzystania środków pochodzących z Unii Europejskiej działającej przy polskim sejmie. Komisja ta wizytowała nasze miasto, a znaczna część tego spotkania była poświęcona właśnie elektromobilności. Przewodniczący tejże komisji - poseł Kazimierz Gołojuch wykazał ogromne zainteresowanie sprawami ostrowskiej elektromobilności i złożył w tej sprawie stosowne zapytanie do NFOŚiGW. Bardzo się cieszymy, że Ostrów Wielkopolski i nasze zielone, ekologiczne rozwiązania mają tylu ambasadorów! - dodaje prezydent, Beata Klimek.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na ostrow.naszemiasto.pl Nasze Miasto