Ostrów Wielkopolski: Rewolucja w MZK będą elektryczne autobusy

Martyna Praska
Martyna Praska
M. Kapala / AIP Polska Press
Udostępnij:
Miasto pozyskało 9 milionów złotych dofinansowania z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na zakup sześciu elektrycznych autobusów. Ostrów Wielkopolski coraz bardziej eko?

W ramach Programu Priorytetowego NGOŚiGW Zielony transport publiczny MZK w Ostrowie Wielkopolskim pozyskał dofinansowanie na zakup sześciu, nowoczesnych, miejskich autobusów niskopodłogowych o napędzie elektrycznym. Całkowity koszt przedsięwzięcia wynosi 17 429 100 złotych. Kwota otrzymanego wsparcia to 9 116 860 złotych. Autobusy pojawią się na ostrowskich drogach w 2023 roku. Nowe zakupy oznaczają, że miasto odchodzi od starych dymiących pojazdów na rzecz ekologiczniejszych rozwiązań.

- We flocie mamy 56 autobusów, w tym 10 autobusów elektrycznych. Poziom 16 sztuk, łącznie z tymi, które przyjadą do nas w 2023 roku, będzie stanowił blisko 30% taboru elektrycznego, niskoemisyjnego w całej flocie MZK, a więc wymóg ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych będzie spełniony – poinformował Janusz Marczak, prezes Miejskiego Zakładu Komunikacji w Ostrowie Wielkopolskim.

Będzie strefa rozrywki i strefa wypoczynku w gminie Ostrów W...

Ustawa o elektromobilności i paliwach alternatywnych

Rząd chce wesprzeć rozwój elektromobilności oraz infrastruktury paliw alternatywnych, a tym samym zachęcić konsumentów do zakupu pojazdów napędzanych tymi paliwami. Nowe rozwiązania mają ułatwić oraz przyspieszyć rozwój elektromobilności w Polsce. Ponadto, krajowe prawo zostało dostosowane do przepisów Unii Europejskiej m.in. w sprawie promowania ekologicznie czystych i energooszczędnych pojazdów transportu drogowego.

Zgodnie z ustawą o elektromobilności i paliwach alternatywnych do 2027 roku wskaźniki dotyczące ostrowskiego taboru powinny wskazywać 30%. Zakup sześciu autobusów pozwoli osiągnąć taki wynik wcześniej.

W ramach projektu:

  • zakupionych zostanie 6 sztuk fabrycznie nowych autobusów niskopodłogowych miejskich o napędzie elektrycznym
  • zakupione zostaną 3 ładowarki dwu-stanowiskowe;
  • wybudowane zostanie przyłącze energetyczne dla stacji ładowania na terenie zajezdni MZK
  • przeprowadzone szkolenie kierowców i mechaników z zakresu obsługi pojazdów

Nowe autobusy będą miały miejsca dla wózków inwalidzkich lub wózków dziecięcych, klimatyzacje, internet, monitory oraz informację pasażerką, a także przyciski oznaczone alfabetem Braille’a.

- Bardzo dziękuję za życzliwe zainteresowanie tym projektem Marlenie Maląg, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, która jest orędownikiem ostrowskich spraw, ale również posłowi Andrzejowi Grzybowi, który był inicjatorem zaproszenia do naszego miasta podkomisji stałej do spraw wykorzystania środków pochodzących z Unii Europejskiej działającej przy polskim sejmie. Komisja ta wizytowała nasze miasto, a znaczna część tego spotkania była poświęcona właśnie elektromobilności. Przewodniczący tejże komisji - poseł Kazimierz Gołojuch wykazał ogromne zainteresowanie sprawami ostrowskiej elektromobilności i złożył w tej sprawie stosowne zapytanie do NFOŚiGW. Bardzo się cieszymy, że Ostrów Wielkopolski i nasze zielone, ekologiczne rozwiązania mają tylu ambasadorów! - dodaje prezydent, Beata Klimek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rosja niszczy ukraiński przemysł

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie