Ostrów Wielkopolski sprezentował seniorom 14 mieszkań, teraz jest na ustach całego kraju

RED
UM Ostrów Wielkopolski
Dziś Ostrów Wielkopolski jest na ustach całego kraju. Właśnie w piątek 4 stycznia oddałe zostały ostrowskim seniorom mieszkania komunalne w kamienicy przy ulicy Wiosny Ludów 29. Patrząc na zdjęcia kamienicy sprzed kilkunastu miesięcy, aż trudno uwierzyć, że tak jeszcze do niedawna wyglądało to miejsce.

Dziś jest tutaj 14 mieszkań dedykowanych ostrowskim seniorom. Są one przystosowane do osób niepełnosprawnych. W budynku znajduje się także winda. A wszystko to w centrum miasta, by seniorzy mogli w pełni uczestniczyć w życiu naszego miasta.

Jeszcze dwa lata temu kamienica przy ulicy Wiosny Ludów 29 była zdewastowanym budynkiem i wydawało się, że najlepsze lata ma już za sobą. Władze miasta zdecydowały, by dać jej drugie życie. Postanowiono wyremontować kamienicę, której nowe oblicze będzie służyło osobom niepełnosprawnym, schorowanym, często w starszym wieku. Miasto zwróciło się o udzielenie wsparcia finansowego do Funduszu Dopłat Banku Gospodarstwa Krajowego, który przyznał naszemu miasto dofinansowanie w wysokości blisko 700 tys. zł. Dzięki temu wsparciu, łącznym nakładem ponad 2 milionów złotych, utworzono tu 14 specjalnie przystosowanych do potrzeb starszych mieszkańców Ostrowa mieszkań o średniej powierzchni użytkowej 35m2.

Relacje z tego wydarzenia można było oglądać dzisiaj w Polsat News. Ostrów Wielkopolski będzie także dziś w "Wydarzeniach" Polsatu o godz. 15.50, a w weekend w głównym wydaniu "Wydarzeń" o godz. 18.45.

- Mam nadzieję, że i tym rozwiązaniem Ostrów Wielkopolski zainspiruje inne miasta w Polsce do działania na rzecz seniorów! - podkreśla Beata Klimek, prezydent Miasta Ostrowa Wielkopolskiego.

- W ścisłym centrum naszego miasta oddajemy dziś do użytku specjalnie przystosowane mieszkania do potrzeb osób niepełnosprawnych i seniorów. Nasi mieszkańcy otrzymają od nas klucze do swojego nowego – przyjaznego lokum. Chcemy, abyście w tych mieszkaniach mogli zaznać komfortu, spokoju i bezpieczeństwa. Abyście w centrum naszego miasta czuli się jak najlepiej. Po prostu, jak u siebie w domu – mówiła podczas uroczystości oficjalnego przekazania kluczy Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

Mieszkania dla seniorów powstały również po to, by ostrowscy seniorzy nie stawali się więźniami czwartego piętra. Mający kłopoty z poruszaniem się, często w ogóle nie opuszczali swoich mieszkań.

- Od dziś mieszkańcy tej kamienicy zyskują specjalnie przystosowane lokum z windą, aby nie musieli być więźniami wysokich pięter. Zyskują tu nowy dom w samym centrum miasta, nieopodal Rynku, kościoła, apteki, przystanku autobusowego, sklepów, Urzędu i Parku Miejskiego. Zależało nam, aby mieli jak najbliżej do ważnych miejsc i żeby czuli, że Ich nowy dom to nie odseparowany budynek od lokalnej społeczności, lecz element, który stanowi jej integralną i ważną część. Ta odnowiona i zmodernizowana kamienica jest zatem nie tylko dobrym przykładem materialnej i fizycznej rewitalizacji zdegradowanej wcześniej substancji mieszkaniowej, ale także wspaniałym przykładem rewitalizacji społecznej - zapewnia prezydent Ostrowa.

Uroczystego przecięcia wstęgi dokonali: Andżelika Możdżanowska – sekretarz stanu w Ministerstwie Inwestycji, Beata Klimek - prezydent Ostrowa Wielkopolskiego, Zygmunt Banasiak – wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Ostrowa Wielkopolskiego, Kinga Czysta – wykonawca inwestycji oraz Zdzisław Godziszewski – przedstawiciel lokatorów, który w ich imieniu podziękował włodarzom miasta za tę inwestycję.

- Bardzo dziękuję pani prezydent, że tego typu miejsca powstają w naszym mieście, w którym tak dba i pamięta się o nas – seniorach. Szczególnie wdzięczni jesteśmy właśnie za ten budynek, z którego cieszyć się będziemy przez wiele kolejnych lat. Mamy tu wspaniałe warunki do mieszkania – mówił Zdzisław Godziszewski.

Gratulacje złożyła także sekretarz stanu Andżelika Możdżanowska, która na ręce prezydent Miasta przekazała flagę narodową mającą zawisnąć na odnowionej kamienicy. Słowa uznania przekazał również poseł Jan Mosiński. Odczytany został także list gratulacyjny z Departamentu Usług Agencyjnych Banku Gospodarstwa Krajowego. Budynek został poświęcony przez księdza kanonika Krzysztofa Nojmana – proboszcza parafii konkatedralnej.

Inwestycja była realizowana od września 2017 r. do października 2018 r. Całkowita wartość inwestycji wyniosła 2 434 567,39 zł. Przedsięwzięcie zostało zrealizowane przy udziale wsparcia finansowego Banku Gospodarstwa Krajowego w ramach rządowego programu na tworzenie lokali socjalnych, mieszkań chronionych i lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy niestanowiących lokali socjalnych ze środków Funduszu Dopłat w kwocie 689 248,50 zł.

Inwestycja polegała na wykonaniu robót budowlanych w zakresie:
- prac rozbiórkowych parteru, I i II piętra,
- montażu windy,
- odnowienia klatki schodowej,
- prac wykończeniowych,
- remontu piwnic,
- instalacji sanitarnych,
- instalacji elektrycznych,
- instalacji centralnego ogrzewania,
- zagospodarowania terenu.

W ramach projektu powstało 14 jedno lub dwupokojowych lokali komunalnych. Łączna powierzchnia użytkowa utworzonych w ramach przedsięwzięcia lokali komunalnych wraz z pomieszczeniami przynależnymi to 496,23 m².

Kredyt hipoteczny, to coraz większe ryzyko. UOKiK ostrzega.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie