Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ostrowska Orkiestra Koncertowa będzie świętować 90-lecie swojego istnienia

ŁB
Ostatnio działający od 90 lat zespół mogliśmy podziwiać podczas Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy
Ostatnio działający od 90 lat zespół mogliśmy podziwiać podczas Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy
W niedzielę odmłodzona Ostrowska Orkiestra Koncertowa będzie świętować 90-lecie swojego istnienia. Uroczysty, jubileuszowy koncert upamiętniający kilkadziesiąt lat działalności najstarszej ostrowskiej formacji instrumentalnej odbędzie się w gmachu Ostrowskiego Centrum Kultury

Na dużej scenie oprócz jubilata zaprezentują się zaproszeni goście: wokalistki Jolanta Latajka, Bogusława Górska i Gabriela Szymczak, a na saksofonie zagra Robert Matuszewski. Na estradzie pojawią się także chórzyści Chóru Nauczycielskiego im. Stanisława Wiechowicza pod dyrekcją Jerzego Wojtaszka. Ten niezwykły, muzyczny wieczór poprowadzi dyrektorka kina Komeda – Ewa Smolińska.

Propozycje kulturalne na najbliższe dni

Występy rozpoczną się 27 stycznia o godzinie 17:00. Miłośnicy chórów, orkiestr i pięknego grania będą mogli wysłuchać utworów, takich jak : „Harlem Nocturn”, „Morricone’s Melody”, „Rapsodia polska”, „Marsz lotników” czy „Georgia on my mind”. Jedną z kompozycji podczas występów będzie pieśń „Pozdrowienia dla Ostrowa” z muzyką Radosława Torzyńskiego w wykonaniu Chóru Nauczycielskiego.

Powiat ostrowski: Koncert Effascinato w Lewkowie

Wstęp na święto orkiestry będzie bezpłatny, a zaproszenia można odebrać w kasie OCK.

Zespół działający pod batutą Mariana Sikorskiego rozpoczął swoją działalność w 1923 roku przy ówczesnej Fabryce Wagon. Niemal od początku grupa odnosiła sukcesy. Przyszły nagrody, wyróżnienia i statuetki podczas festiwali i przeglądów krajowych, a później również liczne występy zagraniczne. Zmiany na dobre rozpoczęły się w orkiestrze w 2003 roku, gdy Wagon przestał pełnić rolę mecenasa orkiestry zakładowej.

Wówczas opiekę nad zespołem przejęły władze Ostrowa. Od tamtej pory trwa zmiana wizerunku formacji i jej odmładzanie. Zespół zanotował kolejne wyjazdy i sukcesy, ale najgłośniej było o orkiestrze w 2009 roku, gdy z inicjatywy dyrygenta Mariana Sikorskiego wydana została pierwsza płyta grupy. Znalazły się na niej m.in. hity musicalowe i utwory operetkowe. Co ciekawe, album obejmuje też występy na żywo.

W tej chwili Ostrowską Orkiestrę Koncertową tworzy 45 muzyków. Gdy obecny dyrygent obejmował stanowisko w 200 5 roku, większość instrumentalistów było od lat związanych z zespołem.

– Pozwoliłem sobie na odmłodzenie orkiestry – mówi Marian Sikorski. – W tej chwili można powiedzieć, że połowę składu tworzą naprawdę młodzi ludzie.

Do formacji w ostatnich latach dołączały głównie osoby związane z ostrowską szkołą muzyczną.

– Obecnie najstarszym instrumentalistą w orkiestrze jest 82-letni Albin Dorociak, z kolei najmłodszymi muzykami są ostrowscy gimnazjaliści, jednym z nich jest kilkunastoletni Michał Urbaniak – dodaje dyrygent.

W grze zespołu widoczne są zmiany, stara gwardia powoli odchodzi, zostawiając miejsce ambitnej i głodnej sukcesów młodzieży, która traktuje grę w tak prestiżowym towarzystwie jako ogromne wyróżnienie. Chęć udowodnienia swojej wartości młodzi ludzie przekładają na jakość utworów granych podczas licznych koncertów.

Ostrow.naszemiasto.pl Dołącz do naszej społeczności na Facebooku!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na ostrow.naszemiasto.pl Nasze Miasto