Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ostrowski Klub Krótkofalowców: Młodzież przepytała astronautę [ZDJĘCIA]

MWE
Zespół Szkół Technicznych
Zespół Szkół Technicznych
Ostrowski Klub Krótkofalowców: Młodzież przepytała astronautę. Dziś w Zespole Szkół Technicznych uczniowie połączyli się z japońskim astronautą Koichi Wakatą, który przebywa na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Ostrowski Klub Krótkofalowców: Młodzież przepytała astronautę

Czy czas w kosmosie biegnie szybciej? Czy działają tam zegar z wahadełkiem i igła magnetyczna? Jak astronauci radzą sobie z chorobami? Takie i wiele innych pytań popłynęło dzisiaj z Ostrowa na Międzynarodową Stację Kosmiczną ISS. Pytającymi byli uczniowie, a łączność nawiązano w Zespole Szkół Technicznych.

Do tego dnia członkowie Ostrowskiego Klubu Krótkofalowców SP3POW wraz z młodzieżą przygotowali się od ponad dwóch lat. Na początku opracowano plan działań edukacyjnych. Do współpracy zaproszono młodzież z ZST, Gimnazjum nr 1 i Szkoły Podstawowej w Lamkach. Aby łączność doszła do skutku trzeba było uzyskać zgodę z Europejskiego Centrum Kosmicznego. Później trzeba było wszystko przygotować od strony technicznej.

Wykorzystano radiostację znajdującą się na dachu Zespołu Szkół Technicznych, ale konieczny był jeszcze zakup dodatkowych urządzeń.

- Tydzień temu wreszcie poznaliśmy dokładną datę i godzinę łączności oraz dowiedzieliśmy się z kim konkretnie będziemy rozmawiać. Wcześniej nasze pytania przesłaliśmy do NASA. Chodziło o to, aby tam na górze nikt nie był zaskoczony - mówił przed nawiązaniem łączności Sławomir Szymanowski, krótkofalowiec i nauczyciel informatyki w ZST.

Dziś w szkolnej auli zgromadziło się kilkaset osób. Obecni byli nie tylko pomysłodawcy i młodzież, ale także nauczyciele, samorządowcy i rodzice uczniów objętych projektem. Punktualnie o godzinie 11.40 uczennica II LO Magdalena Brodala rozpoczęła wywoływanie stacji. Po około 3 minutach wszyscy usłyszeli głos japońskiego kosmonauty Koichi Wakaty.

W trakcie około 10-minutowej łączności pytania zadało mu 15 osób. Rozmówca z kosmosu mówił o tym, że przebywa w stacji razem z pięcioma innymi osobami i dużo się u nich dzieje. Przeprowadzają różne eksperymenty medyczne i ćwiczą wiele procedur.

- Mamy ze sobą myszy, a w przyszły weekend wahadłowcem przylecą do nas mrówki. Nie możemy się już ich doczekać - powiedział.

Kosmonauta przyznał, że zaskoczyło go jak szybko zdołał się przystosować do braku grawitacji. Dodał, że widok Ziemi z kosmosu jest nie do opisania i że człowiek najbardziej tam uświadamia sobie potrzebę ochrony środowiska.

- Nigdy nie byłem w Polsce, ale może kiedyś tam przyjadę. Mam nadzieję, że wtedy się spotkamy, bo chętnie odwiedzę waszą szkołę. Życzę wszystkim szczęśliwego nowego roku - powiedział na zakończenie.
Była to dziesiąta bezpośrednia łączność ze stacją kosmiczną z terenu Polski, ale dopiero druga z Wielkopolski.

- Jestem niezwykle podekscytowana tym, co tu widziałam i słyszałam. To wspaniałe z jaką pasją uczniowie podchodzą do wiedzy i jak fantastycznie zostali zarażeni pasją przez swoich nauczycieli - powiedziała obecna na sali wielkopolska kurator oświaty Elżbieta Walkowiak.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na ostrow.naszemiasto.pl Nasze Miasto