„Otwórz się na pomoc” - Twoje dziecko też może być zagrożone uzależnieniem!

Grzegorz Okoński, ESA, BH
Polska Press Grupa
Czy wiecie, że 98 procent młodzieży, która dopiero co opuściła wiek dziecięcy, ale jeszcze nie doszła do wieku dorosłego, przynajmniej raz w tygodniu porusza się w Internecie? Prawdę mówiąc, większość ludzi w wieku 9-16 lat korzysta z sieci codziennie. Łatwość pozyskiwania informacji, rozrywki i kontaktu z innymi osobami kusi, ale z drugiej strony – sprzyja uzależnieniu! By eliminować to zagrożenie trzeba uświadamiać rodzicom i samej młodzieży, jak łatwo i jak często młodzi ludzie wpadają w to uzależnienie. W akcji „Otwórz się na pomoc” już biorą udział miasta, gminy, podmioty zajmujące się sferą życia psychicznego, fundacje i osoby aktywne społecznie.

Związana z pandemią izolacja szczególnie sprzyja ucieczkom młodych ludzi w wirtualny świat. Im więcej tych ucieczek, tym łatwiej o utratę kontroli nad własną niezależnością. Pojawia się siecioholizm, albo inaczej netoholizm, który sprawia, że myśli młodego człowieka skupiają się przede wszystkim na możliwości skorzystania z Internetu.

Wyróżniono sześć podstawowych objawów, wskazujących na takie uzależnienie: użytkownik stale myśli o skorzystaniu z komputera, lub telefonu, by wejść na swoje ulubione strony internetowe, korzysta z sieci, by poprawić sobie nastrój lub zapomnieć o problemach, odczuwa coraz większą potrzebę wejścia do sieci, jeśli nie może skorzystać z Internetu to jest rozdrażniony i zaniepokojony, pojawia się konflikt między nim, a jego bliskimi, dla których nie ma on już czasu, a do tego – po okresach ograniczania Internetu, użytkownik ma silną potrzebę intensywnego korzystania z sieci.

Niestety dorośli, którzy nie doceniają znaczenia Internetu w dzisiejszym życiu młodzieży, bagatelizują problem, nie zdają sobie sprawy, że może on poważnie uzależniać i prowadzić do niebezpiecznych i niekontrolowanych decyzji. I najważniejsze – że osoba wpadająca w to uzależnienie, autentycznie może potrzebować pomocy.

"Otwórz się na pomoc"

O problemie w przystępny, a zarazem konkretny sposób mówi kampania „Otwórz się na pomoc”. Co ważne, adresowana jest ona do młodzieży, ale też do rodziców, pokazując problem i wskazując sposoby postępowania w trudnej sytuacji. Ponadto interesują się nią podmioty władzy samorządowej, organizacje i fundacje, które zainteresowane są sprawami młodzieży i rodzin.

Tę właśnie nazwę - „Otwórz się na pomoc” - nosi interaktywny film poświęcony problemowi uzależnienia dzieci od komputera i Internetu. Jego scenariusz został opracowany we współpracy z doświadczoną psycholog dziecięcą i terapeutką Mają Pisarek. Widz nie jest tu tylko obserwatorem, ale razem z głównym bohaterem, 12-letnim Dominikiem podejmuje decyzje. Od jego wyboru zależą dalsze losy chłopca. A sprawa nie jest prosta, bo zmagający się z własnymi słabościami i uzależnieniem od gier komputerowych Dominik może zbliżyć się do własnej rodziny, albo jeszcze bardziej się od niej oddalić, zagłębiając się w uzależnieniu od wirtualnego świata.

Film niesie także porcję autentycznych historii dzieci, spotykających się z problemami m.in. hejtu i przemocy w sieci, depresji, uzależnienia od alkoholu. Znajdziemy tu także komentarze psychologa, ułatwiające nam ocenę sytuacji. Obok sekcji „Prawdziwe historie” nie można przejść obojętnie – podobnie jak obok części poświęconej problemowi zdrowia psychicznego rodziny w zamknięciu.

Akcję wspierają samorządy, pracownie naukowe, fundacje...

Udział w kampanii już biorą podmioty, którym nieobca jest wiedza dotycząca zdrowia psychicznego. Włączają się do niej samorządy, pracownie naukowe, fundacje i firmy, które dostrzegają nie tylko potencjał nowych technologii, ale też płynące z ich strony zagrożenia. Przez wspólne i profesjonalne działanie mogą skutecznie nieść pomoc rodzinom i młodzieży.

Partnerem kampanii „Otwórz się na pomoc” jest między innymi gmina Ceków-Kolonia.

Zwłaszcza dzisiaj w czasie pandemii problem uzależnienia od Internetu nabiera innego znaczenia, ma inny wymiar, dużo poważniejszy niż nam się wydaje. Film, który Państwo otrzymujecie jest swego rodzaju interakcją z sytuacjami, które dzisiaj dzieją się w naszych domach. Narracja wzmacnia przekaz dotyczący naszych wyborów, decyzji. Pokazuje konsekwencje, nie zawsze dobre. Stawia pytania, na które powinniśmy, jako rodzice starać się odpowiedzieć, przewidywać konsekwencje. Jest to również swego rodzaju terapia dla młodych osób, pokazuje zagrożenia, prowokuje do myślenia. Warto i trzeba dzisiaj reagować na wszechobecna dostępność do Internetu, postawić STOP i oczekiwać zastanowienia czy poprawnie korzystamy z możliwości wirtualnego świata. Życzę dobrych wyborów i spędzania czasu w towarzystwie rówieśników i najbliższych – mówi Mariusz Chojnacki, wójt gminy Ceków-Kolonia.

W akcji biorą udział Nowe Skalmierzyce

- W trudnym, pandemicznym czasie, oprócz codziennych problemów, temat zdrowia psychicznego stał się jeszcze bardziej istotny. Należy edukować i przeciwdziałać problemom społecznym, takim jak np. depresja, uzależnienia czy izolacja - uważa Magdalena Iskierka, przewodnicząca Gminnej Komisji ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Nowych Skalmierzycach. - Projekt "Otwórz się na pomoc" jest niezwykle ważny dla naszej gminy, gdyż skierowany jest bezpośrednio do mieszkańców. Cieszy się dużym zainteresowaniem. Przystąpiły do niego wszystkie szkoły z naszej gminy. Ponadto poradnik w wersji papierowej dostępny jest w siedzibie Urzędu Gminy, Ośrodku Pomocy Społecznej, lokalnych sklepach, Klubie Senior +, świetlicy środowiskowej, skalmierzyckiej przychodni czy na komisariacie policji. O projekcie można dowiedzieć się m.in. ze stron internetowych wszystkich szkół, Urzędu Gminy i Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej.

Dodaje, że profilaktyką szeroko pojętego zdrowia psychicznego, uzależnień czy przemocy w rodzinie na terenie Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce zajmują się także m.in. Gminna Komisja ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Nowych Skalmierzycach. Organizowane są szkolenia, warsztaty i konferencje. Prowadzony jest też telefonu zaufania.

W akcję "Otwórz się na pomoc" włączyła się gminna i miasto Raszków.

- Ważne jest, aby w porę zareagować - mówi Piotr Rokicki, zastępca burmistrza Raszkowa. - Nie tylko młodzież, ale też starsze osoby nie są odporne na hejt czy inne zagrożenia internetowe. To wyjście naprzeciw różnym sytuacjom, aby można było ich w porę uniknąć.

Piotr Rokicki dodaje, że kwestie zagrożeń, jakie niesie ze sobą Internet są poruszane w placówkach oświatowych na terenie gminy. Pedagodzy starają się rozwiązywać wszelkie problemy.

ZOBACZ TAKŻE:

Ostatnie dni supermarketu Tesco przy ul. Majkowskiej w Kalis...

Targ w Koźminku w środę odwiedziły tłumy mieszkańców powiatu...


Widzisz wypadek? Coś cię zaniepokoiło? Chcesz się czymś pochwalić?

Pisz do nas na: kalisz@naszemiasto.pl
lub zostaw nam wiadomość na facebooku

Obserwuj nas także na Google News

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie