Pałac w Lewkowie przejdzie remont za 28 mln złotych!

Sandra Perlińska
powiat-ostrowski.pl
Kompleksowym remontem drugie życie rozpoczyna pałac w Lewkowie. Samorząd Województwa Wielkopolskiego przeznaczył na ten cel ok. 28 mln złotych. Ten jeden z najcenniejszych architektonicznie i historycznie obiektów chce przejąć Powiat Ostrowski.

Pałac w Lewkowie to dla mieszkańców powiatu coś więcej niż tylko zabytkowa architektura. Wiąże się z nim bowiem historia rodu Lipskich zasłużonych w walce o polskość. Stąd wywodził się pierwszy polski starosta Wojciech Lipski. Mimo tak dużego bagażu historii obiekt podległy przez lata Muzeum Okręgowemu Ziemi Kaliskiej popadał stopniowo w ruinę.

Szansę na nowe dała decyzja Marszałka Województwa Wielkopolskiego, a w dalszej kolejności idące za tym zapewnieniem środki finansowe z funduszy unijnych oraz budżetu Województwa Wielkopolskiego.

W piątek 12 października 2018 r. w pustym i przygotowanym już do remontu pałacu odbyło się podpisanie umowy z wykonawcą oraz przekazanie symbolicznego czeku na prawie 28 mln zł. Dokonała tego Marzena Wodzińska – członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego.

– ‘’Prawie po połowie środki te pochodzą z funduszy unijny, a druga część z budżetu Województwa Wielkopolskiego. To jest znaczna kwota, która pozwala zmienić oblicze obiektu i całego terenu wokół. Wystarczy na utrzymanie wiodących funkcji muzealnych, ale również wprowadzenie zupełnie nowej oferty’’ To nie tylko jeden z najcenniejszych obiektów w południowej, ale całej Wielkopolsce i chcemy, żeby tętnił życiem’’ – powiedziała M. Wodzińska.

– Jestem przekonany, że dziś rozpoczyna się nowe życie pałacu. To moment, kiedy Rada Powiatu odniosła sukces, bo najpierw udało się problemem zainteresować władze wojewódzkie. Sukcesem są na razie pieniądze i wykonawca gotowy podjąć się prac budowlanych, co także wcale nie było łatwe biorąc pod uwagę konieczność przeprowadzenia aż trzech przetargów. O pełnym sukcesie będziemy mogli powiedzieć za ok. 2 lata kiedy wszytko zostanie wyremontowane

Oprócz wiodącej funkcji muzealnej wprowadzone zostaną nowe. Powstanie multimedialne centrum edukacji historycznej oraz hotel i restauracja. Wprowadzenie funkcji komercyjnych wymagało uzyskania zgód w organach historyczno-konserwatorskich.

- Mieliśmy duży udział w przekonaniu wybitnych historyków sztuki, aby dzieło architekta Jana Kamzecera zostało odtworzone i przystosowane do współczesnych warunków. Rozmawialiśmy z wieloma osobami, wybitnymi specjalistami przekonując, że obiekt musi odzwierciedlać współczesne potrzeby i funkcje. Pałac w Lewkowie zostanie w stanie nienaruszonym, ale dawna zabudowa folwarczna, musi być inaczej zagospodarowana, tak by mogła przynosić środki – powiedział Tomasz Ławniczak były wicestarosta ostrowski obecnie Poseł na Sejm.

Projekt obejmuje również wymianę ogrodzenie, przebudowę tzw. części zielonej. Rekultywacja obejmować będzie dużą ingerencję, ale także nawiązanie do niezrealizowanych projektów z czasów Lipskich. Teren przez pałacem obniżony zostanie o kilkadziesiąt cm.

- To są radosne dla nas informacje. Ten obiekt nigdy nie miał szczęścia do kompleksowego remontu. Powstał pomysł, ale przede wszystkim znalazły się pieniądze unijne oraz marszałkowskie. Zarząd Województwa i Pan Marszałek, radni Sejmiku, przegłosowali co było podstawą działań. Wsparł nas Starosta Rajski, Zarząd Powiatu Ostrowskiego, radni powiatowi, którzy podejmując uchwałę uruchomili lawinę kolejnych kroków, dzięki którym doszliśmy do dnia dzisiejszego podpisania umowy z wykonawca. Przed nami ogromne zadanie, a przed nim wielka odpowiedzialność – powiedziała Agnieszka Gibasiewicz – dyrektor Zespołu Pałacowo-Parkowego w Lewkowie.

Remont wykonywać będzie firma Kanbruk, która zaangażowana była m.in. w odrestaurowanie ostrowskiej Synagogi.

Kilka dni po podpisaniu umowy podczas sesji w dniu 16 października 2018 r. Rada Powiatu podjęła jednogłośnie uchwałę w sprawie przejęcia pałacu w Lewkowie przez Powiat od Urzędu Marszałkowskiego. Szczegóły i warunki przejęcia określone zostaną w stosownej umowie.

Nowe mandaty od straży miejskiej

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie