Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Piękno powiatu ostrowskiego. Zobaczcie koniecznie pałac w Śliwnikach

Sandra Perlińska
Tomasz Michas www.noweskalmierzyce.pl
Znacie wszystkie piękne miejsca w powiecie ostrowskim? Zabytkowe pałace, ciekawe kamienice, urocze uliczki - nasz region jest pełen takich miejsc. Chcemy poznać i zaprezentować Wam je wszystkie! Pomożecie? Każdy, kto dysponuje zdjęciami wartych zobaczenia miejsc, ich historią lub po prostu o nich wie, proszony jest wiadomość na adres [email protected] Dziś prezentujemy pałac w Śliwnikach w gminie Nowe Skalmierzyce.

Pałac w Śliwnikach

Neogotycki pałac-zamek wybudowano w latach 1848-1850, prawdopodobnie według projektu Karola Würtemberga dla Jana Nepomucena Niemojowskiego. Rozbudowywany został w 1898 roku dla Wincentego Niemojowskiego.
Obiekt posiada nieregularną bryłę o 2-3 kondygnacjach, z 4 narożnymi wieżami.

Pałac otacza dobrze utrzymany park krajobrazowy o powierzchni 10,5 ha. W 1887 roku otoczono go częściowo strzyżonym żywopłotem z głogu, dzikiej róży i bzu.

Został zdewastowany i w latach powojennych zamienił się w ruinę. Wnętrza niegdyś bogato wyposażone, dziś świecą pustkami.

Według legendy w podziemiach pałacu schowana jest broń, która miała zostać przerzucona do ówczesnego Królestwa Polskiego. Tajemnice te nigdy nie zostały odkryte przez ówczesne władze pruskie. Nawet dzisiaj nie znamy całej prawdy na ten temat - rozbudowana sieć piwnic została zagruzowana.

W pałacu bywały takie osobistości jak Lipscy, Skórzewscy, Jan Pruski, Teofil Morawski herbu Korab, Wit Górzeński czy Antoni Szczaniecki.

Jan Nepomucen Niemojowski zmarł w 1873 roku i został pochowany wraz z żoną na cmentarzu przykościelnym w sąsiadujących Skalmierzycach. Na nagrobku znajdują się jego herby rodowe.

Wśród drzewostanu najczęściej występuje jesion wyniosły, grab pospolity, kasztanowiec oraz lipa drobnolistna. Wiele drzew posiada walory pomnikowe.

W zespole znajdują się także zabudowania folwarczne z XIX wieku, m.in. z pięciokondygnacyjnym spichrzem o sześciennej bryle pochodzącym z 1849 roku.

Archiwalne zdjęcia pałacu udostępnił Tomasz Michaś.

Tajemnica sukcesu prezydenta Emmanuela Macrona

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na ostrow.naszemiasto.pl Nasze Miasto