Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Po ponad 2 latach chylą się ku końcowi prace modernizacyjne Pałacu w Lewkowie [FOTO]

MP
Muzeum w Lewkowie - Zespół Pałacowo - Parkowy.
Pałac w Lewkowie to budynek pochodzący XVIII wieku należący kiedyś do rodziny Lipskich. Jest to kompleks pałacowo-parkowy, w którym obecnie znajduje się Muzeum. Pomysł i projekt na modernizację kompleksu pojawił się już w roku 2014. Jednak dopiero w 2018 roku ruszyły konkretne prace, dziś wiemy, że niewiele pozostało do ich zakończenia. Zdjęcia ogromu pracy wykonanej na terenie pałacu robią ogromne wrażenie.

Właścicielem pałacu w Lewkowie był generał Wojciech Lipski, który wykupił majątek aby zbudować tam siedzibę rodową. Rodzina Lipskich pozostawała w posiadaniu obiektu, aż do zakończenia II wojny Światowej. Pod koniec lat 80-tych XX wieku w kompleksie utworzono muzeum wnętrz, jako jeden z oddziałów Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej. W czerwcu 2017 roku, zgodnie z uchwałą Sejmiku Województwa Wielkopolskiego, Pałac w Lewkowie wraz z otaczającym parkiem został wyłączony ze struktur Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej. Utworzono nową instytucję kultury Samorządu Województwa Wielkopolskiego – Muzeum w Lewkowie – Zespół Pałacowo-Parkowy.

Dokumentacja projektowa związana z modernizacją Pałacu w Lewkowie

Od początku 2017 roku w Muzeum w Lewkowie przygotowywana była dokumentacja projektowa związana z kompleksową konserwacją pałacu, przylegających do niego oficyn oraz parku. Po zakończeniu procesu przygotowawczego został złożony wniosek do Instytucji Zarządzającej Wielkopolskim Regionalnym Programem Operacyjnym na lata 2014-2020 w trybie pozakonkursowym pod tytułem „Konserwacja, rewaloryzacja i modernizacja Zespołu Pałacowo-Parkowego w Lewkowie” złożony przez Muzeum w Lewkowie. Projekt został poddany ocenie formalnej i merytorycznej, która zakończyła się wynikiem pozytywnym. Tak więc w roku 2018 ruszyły prace rewaloryzacyjne rzędu prawie 30 milionów złotych.

Wnętrze Pałacu w Lewkowie

Wnętrze Pałacu w Lewkowie to niesamowicie bogate zdobnictwo zarówno ścienne jak i sufitowe. Setki metrów drewnianych parkietów i posadzek. Pomieszczenia pokryte bogatą dekoracją malarską autorstwa Antoniego Smuglewicza, wykonaną ok. 1800 roku. W Buduarze spotkać można dwa nadmorskie pejzaże włoskie. Pozostałe powierzchnie ścian zdobi dekoracja przedstawiająca zawieszone na wstęgach panoplia i instrumenty muzyczne oplecione gałązkami laurowymi. Na gzymsie, na tle malowanych płycin, umieszczono iluzjonistycznie malowane popiersia antyczne. W supraporcie drzwi sąsiadujących z salonem pejzażowym namalowano kobiety tańczące przy antycznym popiersiu oraz przygrywającego amora. Całość dopełnia dekoracja groteskowa.

Otwarcie Areny Ostrów już w najbliższy weekend!

Modernizacja parku i ogrodu w Muzeum w Lewkowie

W związku z realizacją projektu „Konserwacja, rewaloryzacja i modernizacja Zespołu Pałacowo-Parkowego w Lewkowie” obiekt jest w trakcie żmudnego remontu od ponad 2 lat. Powierzchnia obejmująca kompleks to ponad 6 hektarów terenu. Zatem remont obejmuje nie tylko budynki, ale także teren zielony, który ma powrócić do przeszłego, klasycznego wyglądu. Inwestycja zajęła się też wymianą bruku i ścieżek. Cały park zyska nowe oblicze.

Prace projektowe nad rewaloryzacją obiektu zostały poprzedzone szeregiem prac przedprojektowych. Opracowano operat dendrologiczny dokumentujący stan zachowania drzewostanu i opisującym konieczne do wykonania zabiegi pielęgnacyjne. Następnie wykonano kwerendę historyczną zakończoną wnioskami konserwatorskimi, a także rzetelnie przeanalizowano założenie pod kątem kompozycji widoków, przekształceń i stanu zachowania zabytkowego układu. Wykonano szereg analiz, które pomogły ustalić dawny wygląd parku.

Podział parku zakłada trzy obszary część reprezentacją - dziedziniec przed pałacem oraz wykonany według archiwalnych projektów ogród różany, plus spacerowy park. W części frontowej przed pałacem przewidziano powrót do klasycystycznej formy gazonu, na którym zaprojektowano formy zieleni dostosowane do formy architektonicznej budynku. Przy oficynie zachodniej zostanie odtworzony ogród zimowy – oranżeria. Między znajdującą się nieopodal wozownią, a nowo projektowanym budynkiem zaplanowano reprezentacyjny dziedziniec z osią widokową w stronę ogrodu różanego obsadzonego historycznymi odmianami kwiatów.

Za pałacem, po stronie południowej przewidziano plac służący działającej w przyziemiu kawiarni. Na osi pałacu, w nawierzchni wykonany zostanie ozdobny ornament. Będzie on miał przedłużenie w parterach roślinnych przy odtworzonym, szpalerowym nasadzeniu lip wzdłuż elewacji. W części parkowej założono zrekonstruowanie przedwojennego układu komunikacyjnego parku krajobrazowego z dostosowaniem do obecnej funkcji użytkowej. Przywrócona zostanie oś widokowa na wyspę i układ wodny. W parku obok Pałacu zostanie umieszczona Glorietta. Projekt przewiduje też zamontowanie oświetlenia, a także ławek, koszy oraz stojaków rowerowych.

Wszystkie prace modernizacyjne powinny ukończyć się do końca bieżącego roku.

Źródło:

http://www.muzeumwlewkowie.pl

http://ikropka.eu

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na ostrow.naszemiasto.pl Nasze Miasto