Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poszukiwacze historii. Pod Kaliszem Luftwaffe miała swoje lotnisko! ZDJĘCIA

Mariusz Kurzajczyk
Mariusz Kurzajczyk
Poszukiwacze historii. Pod Kaliszem Luftwaffe miała swoje lotnisko!
Poszukiwacze historii. Pod Kaliszem Luftwaffe miała swoje lotnisko! Denar Kalisz
Już po raz szósty ekipa Polsat Play wraz z Kaliskim Stowarzyszeniem Poszukiwaczy Historii Denar szukała śladów przeszłości w okolicach Kalisza. Tym razem przedmiotem poszukiwań było niemieckie polowe lotnisko Luftwaffe Kalisch, działające w latach 1940-1945 w miejscowości Węgry w gminie Nowe Skalmierzyce.

Poszukiwacze historii. Pod Kaliszem Luftwaffe miała swoje lotnisko!

Działalność lotniska "Kalisch" opisał Henyk Juszczak w swojej książce "Kaliskie skrzydła". Powstało w 1940 r. na terenie majątku Węgry, który należał do zasłużonej dla Polski rodziny Niemojowskich. Prąd pobierano z budynków znajdujących się w parku w Szczypiornie.

Z początku Flugplatz Kalisch służyło jako baza zaopatrzeniowa frontu wschodniego. Z czasem zostało przekształcone w lotnisko szturmowe.

- Na lotnisku stacjonowała 9 eskadra bojowa w większości wyposażona w samoloty Henschel Hs 129 B1 oraz Junkers Ju 87, a od stycznia 1945 zastała przekształcona w eskadrę myśliwsko-bojową z samolotami Focke-Wulf Fw 190 Panzerblitz, które wyposażone były w pociski powietrze ziemia - opowiada Przemysław Kurowiak, prezes Kaliskiego Stowarzyszenia Poszukiwaczy Historii Denar.

Zobacz także

Mimo że w nocy z 23 na 24 stycznia 1945 roku lotnisko zostało zaminowane i wysadzone, poszukiwacze historii mieli nadzieję, że uda im się znaleźć pozostałości po infrastrukturze obiektu. Okazało się, że ziemia skrywa ich wiele.

Wśród licznych znalezisk były m.in. fragmenty poszycia samolotu, tabliczki znamionowe od junkersa 87, a także niewybuchy po działku przeciwpancernym kaliber 30 mm, które zabrał wóz saperski. Wiele przedmiotów będzie można dokładnie zidentyfikować dopiero po oczyszczeniu.

- Prace odbywają się za zgodą Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków i potrwają 3 lata - wyjaśnia Przemysław Kurowiak. Dodajmy, że efekty ich pracy będzie można obejrzeć w jesiennej ramówce "Poszukiwaczy Historii" w Polsat Play.

Zobacz także


Obserwuj nas także na Google News

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na ostrow.naszemiasto.pl Nasze Miasto