Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przykona: Uruchomiono jedną z największych farm wiatrowych w Polsce. ZDJĘCIA

Andrzej Kurzyński
Andrzej Kurzyński
Jedna z największych farm wiatrowych w Polsce została uruchomiona w wielkopolskiej Przykonie
Jedna z największych farm wiatrowych w Polsce została uruchomiona w wielkopolskiej Przykonie Andrzej Kurzyński oraz materiały prasowe Energa
Jedna z największych farm wiatrowych w Polsce została uruchomiona w wielkopolskiej Przykonie. Na zrekultywowanych terenach pokopalnianych stanęło dziewięć siłowni wiatrowych o łącznej mocy 31 MW. Inwestycja kosztowała ponad 150 milionów złotych. Została ona przeprowadzona przez wchodząca w skład Grupy ORLEN spółkę Energa.

We wtorek, 7 lipca odbyło się oficjalne uruchomienie farmy wiatrowej w Przykonie. Inwestycja o mocy 31,05 MW składa się z dziewięciu turbin o mocy 3,45 MW, a jej roczna produkcja szacowana jest na ok. 75 GWh.
Wyprodukowana energia będzie w stanie zasilić ok. 30 tys. gospodarstw domowych. Zielona energia już trafia na rynek komercyjny. Jej odbiór jest zakontraktowany do 2034 roku.

Wzniesione wiatraki są jednymi z najwyższych w Polsce. Ich wysokość liczona do piasty turbiny wynosi 117 m, a długość łopat to 64 m. W najwyższym punkcie wiatraki osiągają wysokość ok. 180 m nad poziomem terenu. Wraz z farmą zbudowano także niezbędną infrastrukturę. Ułożono między innymi linie kablowe średniego napięcia o długości około 11 kilometrów, łączące wiatraki z głównym punktem zasilania Żuki, linie światłowodowe, drogi dojazdowe, place manewrowe oraz stacje GPO.

Nowa farma powstała na terenach zrekultywowanych po kopalni odkrywkowej węgla brunatnego w gminie Przykona w powiecie turecki. To tutaj Energa planuje stworzenie Centrum Odnawialnych Źródeł Energii, wykorzystujące różne technologie wytwarzania energii elektrycznej. W trakcie realizacji inwestycji w znacznym stopniu wykorzystano potencjał lokalny, jak choćby beton z miejscowej wytwórni, kruszywo z kopalni żwiru, materiały z lokalnych hurtowni, usługi transportowe, geodezyjne i budowlane. Według szacunków inwestycja przyniesie budżetowi gminy Przykona dodatkowy wpływ w wysokości około 740 tys. zł. Rocznie. Pełne wykorzystanie potencjału tej lokalizacji podniosłoby każdego roku wpływy do budżetu gminy do poziomu ok. 4 mln zł rocznie.

- Inwestycja ma ogromne znaczenie dla gminy Przykona i powiatu tureckiego, które stały się liderem odnawialnych źródeł energii w regionie. Przy wygaszeniu przemysłu opartego na węglu i zastąpienie go tą czystą energią jest bardzo korzystne i wpisuje się w politykę rządu. Myślę, że koledzy z ościennych powiatów będą mi trochę zazdrościć, ale zachęcam ich do tego, aby takie centra próbowali tworzyć – mówi Dariusz Kałużny, starosta turecki.

Dzięki inwestycji w wielkopolskiej Przykonie, udział odnawialnych źródeł w zainstalowanych mocach wytwórczych Energi wzrósł do 39%, a wolumen wyprodukowanej z wiatru energii ma szansę przekroczyć 500 GWh w 2021 roku.

- Konsekwentnie budujemy koncern multienergetyczny, który będzie regionalnym liderem zielonej transformacji. Przejęcie Energi przez Grupę ORLEN było w tym kontekście niezwykle istotne, przyspieszając realizację strategicznych celów obu podmiotów w obszarze nisko- i zeroemisyjnych mocy wytwórczych. Dzięki zakontraktowaniu mocy, farma w Przykonie już teraz przynosi dodatkowe zyski, pozwalając jednocześnie redukować emisje w polskim systemie elektroenergetycznym. Doświadczenie zdobyte podczas realizacji tej inwestycji jest również bardzo istotne w obliczu planowanego przez Grupę ORLEN projektu morskiej farmy wiatrowej na Bałtyku – powiedział Daniel Obajtek, prezes PKN ORLEN, właściciela Grupy Energa.
Koncern zamierza dalej inwestować w Przykonie. Nie jest wykluczone, że staną tutaj kolejne wiatraki, a także powstanie farma fotowoltaiczna.

– Farma Wiatrowa w Przykonie to najnowszy i największy projekt inwestycyjny OZE w Grupie Energa.  Koncern systematycznie zwiększa udział odnawialnych źródeł  w swoich zasobach, posiadając duży, zdywersyfikowany portfel aktywów i długofalowe plany inwestycyjne. Szacujemy, że na 300 ha, na których powstała farma, można wybudować aktywa o łącznej mocy około 150 MW. Jedną z inwestycji, które bierzemy pod uwagę w tej lokalizacji jest farma fotowoltaiczna Gryf o mocy ok. 20 MW– mówi Jacek Goliński, prezes Energi SA.


Widzisz wypadek? Coś cię zaniepokoiło? Chcesz się czymś pochwalić?

Pisz do nas na: [email protected]
lub zostaw nam wiadomość na facebooku

Obserwuj nas także na Google News

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto