Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Smog w Białymstoku! Darmowa komunikacja dla mieszkańców

red.
Miasto alarmuje i informuje: Z powodu wysokiego stężenia pyłu PM10, które przekroczyło 150 µg/m3, w sobotę (18.02.) przejazdy autobusami Białostockiej Komunikacji Miejskiej będą bezpłatne.

Poziom stężenia pyłu PM10, przy którym wprowadzana jest usługa bezpłatnych przejazdów BKM, został przekroczony o 5 µg/m3 i wyniósł 155 µg/m3.

Miasto zachęca wszystkich mieszkańców do zrezygnowania z samochodów i skorzystania z bezpłatnych przejazdów BKM. Co istotne, w autobusach nie trzeba okazywać dowodu rejestracyjnego pojazdu.

TU ZOBACZ: Sprawdź jakość powietrza przez telefon

W piątek, 17 lutego, stolica Podlasia miała najbardziej zanieczyszczone powietrze w całej Polsce. W Białymstoku została przekroczona wartość PM2,5 bo aż 11 razy. Są to aerozole atmosferyczne, czyli pył zawieszony o średnicy nie większej niż 2,5 μm.

ZOBACZ: Chcesz walczyć ze smogiem? Kup te rośliny i postaw u siebie w domu! [ZDJĘCIA]

Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia Długotrwałe narażenie na działanie pyłu zawieszonego PM2,5 skutkuje skróceniem średniej długości życia, a krótkotrwała ekspozycja na wysokie stężenia pyłu PM2,5 powoduje wzrost liczby zgonów z powodu chorób układu oddechowego i krążenia.

Czym jest smog

Chcąc się dowiedzieć o stopniu zanieczyszczenia powietrza, prędzej czy później natkniemy się na pojęcie emisji niskiej. Pojęcie to jest dla laika trochę mylące, gdyż kojarzy się z bezpiecznym poziomem emisji. Tymczasem chodzi nie o natężenie, lecz o wysokość. Emisja niska to zatem taka, która koncentruje się na niskiej wysokości, nie wyższej niż 20 metrów nad ziemią.
O jakie emitowanie chodzi? Prawidłowa odpowiedź brzmi: chodzi o emisję pyłu zawieszonego, którego głównym źródłem są domowe piece i inne paleniska wykorzystywane głównie do ogrzewania.

Pochodzące z pieców popioły, niespalone drobiny skał, sadze i węglowodory tworzą w powietrzu zawiesinę pyłową, składającą się z drobin o średnicy nie większej niż 10 mikrometrów (jedna setna milimetra). To właśnie pył zawieszony, który oznaczony jest symbolem PM10, daje nam się we znaki poprzez drapanie w gardle, kaszel i kichanie.

Najbardziej skryty wróg naszego zdrowia, który zawarty jest w pyle PM10, nie daje z początku żadnych objawów i wnika bez przeszkód w głębiny naszego układu oddechowego. Są to drobiny oznaczone jako PM2,5, czyli o średnicy nie przekraczającej 2,5 mikrometrów. Zazwyczaj stanowią one największą część (frakcję) pyłu zawieszonego.

Za zanieczyszczenie powietrza odpowiada głównie pył zawieszony PM10, zaś najbardziej niebezpieczną jego część stanowią najdrobniejsze cząstki pyłu oznaczone jako PM2,5

Im większe stężenie pyłu zawieszonego, tym większe niebezpieczeństwo dla zdrowia człowieka. Aby ustalić granice, których nie powinno się przekraczać, Unia Europejska wyznaczyła dopuszczalne normy tego stężenia. W przypadku PM10 norma wynosi 50 mikrogramów na metr sześcienny (średnia dobowa) i 40 mikrogramów na metr sześcienny (średnia roczna). W przypadku PM2,5 norma wynosi 25 mikrogramów na metr sześcienny średnio w roku.

48 tys. Polaków rocznie umiera przedwcześnie przez smog. Jeśli nie musisz, nie wychodź z domu:

Agencja Informacyjna Polska Press

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bialystok.naszemiasto.pl Nasze Miasto