Sprawa wybuchu gazu w Jankowie Przygodzkim wraca do prokuratury

Bartłomiej Hypki
Bartłomiej Hypki
Sprawa wybuchu gazu w Jankowie Przygodzkim wraca do prokuratury
Sprawa wybuchu gazu w Jankowie Przygodzkim wraca do prokuratury Łukasz Bartczak
W grudniu u.br. przed sądem w Kaliszu ruszył proces w sprawie wybuchu gazu ziemnego w Jankowie Przygodzkim. Do tragedii doszło 9 lat temu. Na ławie oskarżonych zasiadł inżynier nadzorujący budowę. Sąd Okręgowy w Kaliszu ma jednak wątpliwości dotyczące jednej z opinii biegłych.

Do wybuchu gazu ziemnego w wyniku rozszczelnienia gazociągu Gustorzyn-Odolanów doszło w Jankowie Przygodzkim 14 listopada 2013 r. W toku skomplikowanego postępowania zgromadzony został obszerny materiał dowodowy. Uzyskano m.in. szereg specjalistycznych opinii biegłych, uzyskano również opinię inżynieryjno-geologiczną, a także przeprowadzano dowody z innych opinii i ekspertyz, w tym Wydziału Budownictwa Lądowego i Wodnego Katedry Konstrukcji Metalowych oraz Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska Politechniki Wrocławskiej, a także Instytutu Inżynierii Materiałowej Wydziału Budowy Maszyn Politechniki Poznańskiej.

Na ławie oskarżonych zasiadł inżynier nadzorujący budowę, obecnie 39-letni Mikołaj K., któremu zarzucono nieumyślne sprowadzenia zdarzenia zagrażającego życiu i zdrowiu wielu ludzi oraz mieniu. Nie przyznał się przed sądem do winy i odmówił składania wyjaśnień.

Jak tłumaczy Edyta Janiszewska, rzecznik Sądu Okręgowego w Kaliszu, ze względów formalnych proces nie może być kontynuowany.

- Chodzi o opinię biegłych. Prokurator, oskarżyciel posiłkował się opinią prywatną. To zostało zakwestionowane w trakcie tego postępowania i sąd zlecił przeprowadzenie takich opinii ponieważ ujawniły się te okoliczności, że te opinie są prywatne dokonywane na zlecenie strony tego postępowania czyli Gaz-Systemu - mówi Edyta Janiszewska.

W tej sprawie pokrzywdzonych jest ponad 70 osób, a przesłuchanych ma zostać ponad 80 świadków.


Obserwuj nas także na Google News

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

iPolitycznie - Robert Telus o rozwiązaniu problemu zboża - skrót

Materiał oryginalny: Sprawa wybuchu gazu w Jankowie Przygodzkim wraca do prokuratury - Kalisz Nasze Miasto

Wróć na ostrow.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie