Stal Ostrów wygrała w Żorach

Ryszard Binczak
Ostrowianie w Żorach rozegrali dobry mecz
Ostrowianie w Żorach rozegrali dobry mecz Ryszard Binczak
Bardzo ważne dwa punkty koszykarze BM Węgiel Stal wywalczyli w Żorach. Podopieczni Mikołaja Czai po bardzo dobrym meczu pokonali Hawajskie Koszule 79:51.

Ostrowianie wreszcie zagrali na wyjeździe tak, jak oczekuje od nich szkoleniowiec. Wyszli na parkiet bardzo skoncentrowani i od pierwszej minuty bronili bardzo twardo, chwilami wręcz agresywnie. Dzięki temu po czterech minutach po kolejnym celnym trafieniu Jakuba Dryjańskiego Stal prowadziła już 10:2. Chwilę później koszykarze z Ostrowa powiększyli swoje prowadzenie do 15 punktów. Do kosza gospodarzy trafił Marcin Dymała i na tablicy pojawił się wynik 19:4 Ostatecznie pierwsza kwarta skończyła się wygraną 25:8.

– Tak dobre otwarcie ustawiło nam cały pojedynek – mówi Mikołaj Czaja, trener BM Węgiel Stal.

Co bardzo ważne. W Żorach wreszcie przełamał swoją rzutową niemoc Marcin Kałowski. Snajper Stali pięć razy trafił za trzy punkty na dziesięć prób. Skuteczność 50 proc. w tym elemencie jest bardzo dobra. Poza tym, kluczem do zwycięstwa było wyeliminowanie z gry dwóch bardzo ważnych zawodników gospodarzy - Łukasza Ochodka oraz Mirosława Frankowskiego. Pierwszy to najlepszy strzelec drużyny, który średnio w meczu zdobywa 16,3 punkta. W pojedynku ze Stalą nie trafił ani raz do kosza. Natomiast Mirosław Frankowski to bardzo doświadczony gracz, który występował w ekstraklasie i nie boi się brać ciężar odpowiedzialności w trudnych chwilach na swoje barki W spotkaniu ze Stalą nie miał takiej okazji, gdyż był bardzo dobrze pilnowany.

– Udało nam się w pełni zrealizować wszystkie założenie taktyczne i dzięki temu zwycięstwo przyszło nam łatwiej niż się spodziewaliśmy – dodaje szkoleniowiec Stali.

W najbliższą sobotę, 4 lutego, koszykarze Stali walczyć będą o punkty z Doralem Nysa Kłodzka. Ale najważniejsze mecze dopiero przed ostrowskimi zawodnikami.

– Spotkania z Pogonią Prudnik oraz WKK Wrocław będą dla nas decydujące o końcowym miejscu po rundzie zasadniczej – mówi Mikołaj Czaja.
Obecnie po 17 ligowych kolejkach drużyna Stali zajmuje trzecie miejsce i traci do lidera, Śląska Wrocław dwa punkty. BIN

Hawajskie Koszule Żory - BM Węgiel Stal 51:79 (8:25, 17:12, 12:24, 14:18)

HK: Kupczak 12, Białdyga 9, Marczyk 9, Frankowski 7, Zieliński 6, Rduch 4, Torebko 2, Anciuła 2, Czech 0, Przeliorz 0, Ochodek 0.

Stal: Dymała 19, Dryjański 19, Kałowski 17, Szawarski 10, Olejnik 4, Matczak 4, Sierański 3, K Spała 3, Radzik 0, M. Spała 0.

Konferencja prasowa po meczu Korona Kielce - Radomiak Radom 4:0