Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szpital w Kaliszu wykonuje nowatorskie zabiegi embolizacji naczyń mózgowych

Andrzej Kurzyński
Andrzej Kurzyński
Szpital w Kaliszu
Dobre wiadomości płyną z Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kaliszu. Jako jedyny w południowej Wielkopolsce i jeden z trzech szpitali w Wielkopolsce będzie wykonywał w ramach umowy z NFZ zabiegi endowaskularne w chorobach naczyń mózgowych w zakresie świadczeń neurochirurgicznych.

Szpital w Kaliszu stawia na nowatorskie zabiegi

Po kilkumiesięcznych staraniach staraniach szpital w Kaliszu otrzymał zgodę Narodowego Fundusz Zdrowia na wykonywanie zabiegów w zakresie embolizacji naczyń mózgowych.

- Są to zabiegi wewnątrznaczyniowe wykonywane w celu leczenia takich chorób, jak tętniaki, czy naczyniaki mózgu oraz zwężenia i niedrożności naczyń mózgowych – tłumaczy doktor Marta Dziedzic, kierownik oddziału udarowego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kaliszu.

Do tej pory leczenie takich chorób odbywało się w sposób tradycyjny, czyli metodami neurochirurgicznymi, co wiązało się z koniecznością rozcięcia powłok skórnych, kości czaszki i struktur mózgowych.

- Od tej pory, cześć pacjentów po wstępnej kwalifikacji będzie mogła skorzystać z procedury wewnątrznaczyniowej. Polega ona na wprowadzeniu cewnika do naczyń tętniczych przez pachwinę. Tymi cewnikami dochodzimy do naczyń mózgowych i od strony wewnętrznej naczynia leczymy takie choroby, jak tętniaki, naczyniaki bądź zwężenia naczyń mózgowych. Pozwala to uniknąć bardzo groźnych chorób, jak udary krwotoczne, czy udary niedokrwienne mózgu – dodaje Marta Dziedzic.

Zabiegi w kaliskim szpitalu przeprowadzane są przez specjalistów pod okiem znanego radiologa Macieja Szajnera z Lublina.

Szpital w Kaliszu uruchamia program rehabilitacji neurologicznej dla osób po udarze

Warto też dodać, ze szpital w Kaliszu przystąpił do regionalnego programu rehabilitacji neurologicznej dla osób po udarze mózgu. Program jest finansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego, a jego wartość to ponad 7 milionów złotych.

Szpital w Kaliszu w marcu bieżącego roku uruchomił samodzielny oddział udarowy. Teraz lecznica idzie o krok dalej. Program rehabilitacji neurologicznej dla osób po udarze mózgu w kaliskim szpitalu będzie realizowany do kwietnia 2023 roku, a jego wartość, to ponad 7 milionów złotych.

- Program będzie skierowany do osób do 64 roku życia, które rokują powrotem do pracy - mówi Paweł Gawroński, rzecznik prasowy Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kaliszu, zarazem koordynator programu. - Obecnie trwają przygotowania do uruchomienia oddziału, prowadzony jest przetarg na zakup niezbędnego sprzętu medycznego. jego łączna wartość to 534 tysiące złotych.

Oddział rehabilitacyjny dla pacjentów po udarze mózgu będzie liczył dziesięć łóżek. Będą tutaj leczeni mieszkańcy całej Wielkopolski.

ZOBACZ TAKŻE:

Szpital w Kaliszu wzbogacił się o nową karetkę

Szpital w Kaliszu wzbogacił się o nową karetkę. ZDJĘCIA

Szpital w Kaliszu otrzymał od WOŚP łóżka do oddziału zakaźnego

WOŚP wsparła szpital w Kaliszu. Lecznica dostała od fundacji...


Widzisz wypadek? Coś cię zaniepokoiło? Chcesz się czymś pochwalić?

Pisz do nas na: [email protected]
lub zostaw nam wiadomość na facebooku

Obserwuj nas także na Google News

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na ostrow.naszemiasto.pl Nasze Miasto