Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szpital w Kaliszu z ponad 7 milionów złotych uruchamia program rehabilitacji neurologicznej dla osób po udarze

Andrzej Kurzyński
Andrzej Kurzyński
Szpital w Kaliszu program rehabilitacji neurologicznej dla osób po udarze
Szpital w Kaliszu program rehabilitacji neurologicznej dla osób po udarze Szpital w Kaliszu
Szpital w Kaliszu przystąpił do regionalnego programu rehabilitacji neurologicznej dla osób po udarze mózgu. Program jest finansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego, a jego wartość to ponad 7 milionów złotych.

Szpital w Kaliszu w marcu bieżącego roku uruchomił samodzielny oddział udarowy. Teraz lecznica idzie o krok dalej. Program rehabilitacji neurologicznej dla osób po udarze mózgu w kaliskim szpitalu będzie realizowany do kwietnia 2023 roku, a jego wartość, to ponad 7 milionów złotych.

- Program będzie skierowany do osób do 64 roku życia, które rokują powrotem do pracy - mówi Paweł Gawroński, rzecznik prasowy Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kaliszu, zarazem koordynator programu. - Obecnie trwają przygotowania do uruchomienia oddziału, prowadzony jest przetarg na zakup niezbędnego sprzętu medycznego. jego łączna wartość to 534 tysiące złotych.

Oddział rehabilitacyjny dla pacjentów po udarze mózgu będzie liczył dziesięć łóżek. Będą tutaj leczeni mieszkańcy całej Wielkopolski.

Do szpitala w Kaliszu rocznie trafia kilkaset osób z udarami mózgu.

- Statystyka nam mówi, że w Polsce jest około 90 tysięcy zachorowań na udar rocznie. To mniej więcej tyle ilu jest mieszkańców Kalisza. Zawsze ta choroba jest stanem nagłym, stanem zagrożenia życia. Potwierdzają, to również statystyki, które mówią, że jedna czwarta pacjentów z udarem niedokrwiennym mózgu w ciągu 90 dni po zachorowaniu umiera. Jeżeli patrzymy na udar krwotoczny, to jest to niemal 50 proc. osób z tą chorobą w ciągu trzech miesięcy od zachorowania umiera - wyjaśnia kierownik oddziału udarowego Marta Dziedzic.

Kto może zachorować na udar mózgu?

Udar mózgu to druga pod względem częstości przyczyna zgonów. Średnio jedna osoba na sześć w ciągu życia dozna udaru mózgu. Główną przyczyną udarów są: palenie tytoniu, niewłaściwa dieta, braku aktywności fizycznej i nadużywanie alkoholu. Do tej choroby przyczyniają się również nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, otyłość, zaburzenia gospodarki lipidowej, zaburzenia rytmu serca oraz choroby układu krzepnięcia.

Jakie są objawy udaru mózgu?

Objawy udaru mózgu to asymetria twarzy, utrata władzy w kończynach, zaburzenia mowy, silny ból głowy, nagłe zawroty głowy, zaburzenia widzenia. W takiej sytuacji należy pilnie wezwać pogotowie ratunkowe.

W celu zmniejszenia stopnia niepełnosprawności i śmiertelności po udarze konieczne jest szybkie wdrożenie intensywnego i efektywnego leczenia chorych we wczesnej fazie udaru mózgu (1-7 dni od wystąpienia objawów) oraz rehabilitacja poudarowa i wtórna profilaktyka udaru mózgu.

ZOABCZ TAKŻE:

Najładniejsze klatki schodowe w Kaliszu

Najładniejsze klatki schodowe w Kaliszu. Te kamienice zachwy...


Widzisz wypadek? Coś cię zaniepokoiło? Chcesz się czymś pochwalić?

Pisz do nas na: [email protected]
lub zostaw nam wiadomość na facebooku

Obserwuj nas także na Google News

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Szpital w Kaliszu z ponad 7 milionów złotych uruchamia program rehabilitacji neurologicznej dla osób po udarze - Kalisz Nasze Miasto

Wróć na ostrow.naszemiasto.pl Nasze Miasto