Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tego nie rób przed i po szczepieniu na COVID-19! Oto, co osłabia działanie szczepionki! Sprawdź ważne i cenne szczegóły

Mateusz Bąk
Mateusz Bąk
Osoby, które nie zamierzają zaszczepić się przeciw COVID-19, często podważają skuteczność danego preparatu bądź boją się o skutki uboczne. Okazuje się, że efektywność szczepionki na COVID-19 rzeczywiście może zostać osłabiona przez pewne czynniki. Koniecznie przeczytajcie, czego nie powinno się robić przed i po szczepieniu przeciwko koronawirusowi! Oto szczegóły!

Czytaj dalej. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE


CZYTAJ TAKŻE:

Te osoby nie powinny dostać szczepionki przeciwko COVID-19

Skutki uboczne szczepienia na COVID-19

Jeśli masz te objawy, szczepionka przeciwko COVID działa
Osoby, które nie zamierzają zaszczepić się przeciw COVID-19, często podważają skuteczność danego preparatu bądź boją się o skutki uboczne. Okazuje się, że efektywność szczepionki na COVID-19 rzeczywiście może zostać osłabiona przez pewne czynniki. Koniecznie przeczytajcie, czego nie powinno się robić przed i po szczepieniu przeciwko koronawirusowi! Oto szczegóły! Czytaj dalej. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE CZYTAJ TAKŻE: Te osoby nie powinny dostać szczepionki przeciwko COVID-19 Skutki uboczne szczepienia na COVID-19 Jeśli masz te objawy, szczepionka przeciwko COVID działa Jacek Smarz / Polska Press
Osoby, które nie zamierzają zaszczepić się przeciw COVID-19, często podważają skuteczność danego preparatu bądź boją się o skutki uboczne. Okazuje się, że efektywność szczepionki na COVID-19 rzeczywiście może zostać osłabiona przez pewne czynniki. Koniecznie przeczytajcie, czego nie powinno się robić przed i po szczepieniu przeciwko koronawirusowi! Zobacz szczegóły!

Zobacz wideo: W Toruniu rozpoczęły się masowe szczepienia przeciwko COVID-19

Jaką skuteczność mają szczepionki na COVID-19? Sprawdź

W Polsce stosowane są cztery szczepionki przeciw COVID-19. Różnią się technologią produkcji, sposobem przechowywania, dawkowaniem, skutecznością czy częstotliwością występowania skutków ubocznych, które podobnie jak w przypadku leków nie są rzeczą nadzwyczajną. Generalnie wszystkie szczepionki mają dużą skuteczność. Dla porównania szczepionka przeciw grypie jest skuteczna na poziomie 50-60 proc. Oto dokładne dane (za pulsmedycyny.pl):

  • Pfizer/BioNTech - 91,3 proc.
  • Moderna - 94,1 proc.
  • Astra Zeneca - 76-82 proc.
  • Johnson & Johnson - 66 proc.

Zobacz

Co osłabia działanie szczepionki na COVID-19?

Jak podaje portal.abczdrowie.pl, powołując się na Perspectives on Psychological Science, reakcję organizmu na szczepionkę mogą osłabiać czynniki środowiskowe, genetyka, kondycja fizyczna i psychiczna. Naukowcy podkreślają, że już same stresory (bodźce odpowiadające za stres) wpływają negatywnie na układ immunologiczny. Stres sprzyja wręcz rozwojowi infekcji!

Ważne! Te leki osłabiają działanie szczepionki na COVID-19!

Zarówno przed, jak i po szczepieniu na COVID-19 nie zaleca się spożywać następujących leków (za portal.abczdrowie.pl):

  • ibuprofen,
  • naproksen,
  • flurbiprofen,
  • ketoprofen.

To niejedyne leki, których lepiej unikać przed i po szczepieniu na COVID-19! Sprawdźcie listę w poniższym artykule.

Gorączka po szczepieniu. Co robić?

Jako że niesteroidowe leki przeciwzapalne mogą znacznie obniżać skuteczność szczepionki, w przypadku pojawienia się gorączki eksperci radzą postawić na zimne kompresy i dużo wody. Leki natomiast powinno się brać dopiero, gdy pojawi się wysoka gorączka lub naprawdę silny ból głowy. Zamiast leków na bazie ibuprofenu zaleca się paracetamol.

Trwa głosowanie...

Czy koronawirus nadal stanowi zagrożenie?

Jak przygotować się na szczepienie?

Niewątpliwie szczepionka chroni przez zachorowaniem na COVID-19, jednak czynniki stresogenne mogą osłabiać jej skuteczność. Są jednak sposoby, by zminimalizować to ryzyko, a nawet podwyższyć efektywność preparatu. 24 godziny przed szczepieniem warto postawić na intensywny ruch, a potem dobry sen. Ważna jest też zbilansowana dieta, bogata m.in. w witaminę D3. W dniu szczepienia nie warto też pomijać śniadania i kolejnych posiłków. Do zastrzyku nie trzeba być na czczo.

Polecamy

Tego nie wolno robić przed szczepieniem przeciw koronawirusowi!

Natomiast wśród czynników, które nie tylko osłabiają układ odpornościowy, ale też zwiększają ryzyko skutków ubocznych szczepionki, wymienia sią alkohol. Warto odstawić go już kilka dni przed szczepieniem. W dniu szczepienia nie zaleca się też dużego wysiłku fizycznego, choć w poprzedzających dniach jest on jak najbardziej wskazany.

źródło: portal.abczdrowie.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na ostrow.naszemiasto.pl Nasze Miasto