Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tradycyjny rogal na Dzień Św. Marcina? Gdzie i za ile kupisz ten smakołyk w Ostrowie Wielkopolskim?

Martyna Praska
Martyna Praska
11 listopada jest dniem szczególnym nie tylko ze względu na obchody Narodowego Święta Niepodległości, tradycyjnie jest to również Dzień Św. Marcina, z którym wiąże się legenda o pochodzeniu rogali świętomarcińskich. Wiemy, która ciastkarnia z powiatu ostrowskiego może pochwalić się wyjątkowym certyfikatem Cechu Cukierników i Piekarzy z Poznania.

Rogal świętomarciński to słodki wypiek wykonany z ciasta półfrancuskiego, który podlega ścisłym zasadom wytwarzania. Jego kształt wiąże się z poznańską legendą. Święty Marcin miał się ukazać na białym koniu piekarzowi Walentemu we śnie. Gdy ten obudził się nad ranem, zobaczył przed domem podkowę zgubioną przez rumaka. Od tego czasu zgodnie z jej wzorem zaczęto wypiekać rogale i rozdawać najuboższym. Za prekursora wytwarzania rogali marcińskich uważa się Józefa Melzera, cukiernika, który chciał karmić nimi potrzebujących.

- Nie ma odstępstwa od norm. Jeżeli jakaś cukiernia robi rogale na maśle, to nie są to już rogale świętomarcińskie. Natomiast nie ma wytycznych dla piekarni i cukierni, w jaki sposób mają pakować wypieki. Tutaj panuje zupełna dowolność. Muszę dodać, że opakowania są bardzo ciekawe i ładne. Na pewno przykuwają uwagę konsumentów. - tłumaczy Stanisław Butka, starszy Cechu Cukierników i Piekarzy w Poznaniu.

Sprawdź z nami gdzie i za ile kupisz rogale świętomarcińskie w Ostrowie Wielkopolskim.

Ostrów Wielkopolski uczci Narodowe Święto Niepodległości róż...

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na ostrow.naszemiasto.pl Nasze Miasto