UKS 12 Kalisz. Kaliscy lekkoatleci zdobyli 10 medali mistrzostw Wielkopolski! ZDJĘCIA

Mariusz Kurzajczyk
UKS 12 Kalisz. Kaliscy lekkoatleci zdobyli 10 medali mistrzostw Wielkopolski!
UKS 12 Kalisz. Kaliscy lekkoatleci zdobyli 10 medali mistrzostw Wielkopolski! UKS 12 Kalisz/Team Miotaczy Kalisz
W sobotę, 11 czerwca i w niedzielę, 12 czerwca 2022 roku w Poznaniu odbyły się lekkoatletyczne Mistrzostwa Wielkopolski U18, U20. Znakomicie spisali się w nich reprezentanci Uczniowskiego Klubu Sportowego 12 Kalisz, którzy wywalczyli 10 medali.

Znakomicie spisała się podopieczna trenera Pawła Wiśniewskiego - Paulina Tomaszewska, która zwyciężyła w chodzie na 5 km w kategorii U18 z kapitalnym wynikiem 24.45.90. Do minimum na Mistrzostwa Europy U18 w Jerozolimie zabrakło jej zaledwie 15 sekund.

Paulina przegrała tylko z faworytką, tegoroczną reprezentantką Polski na Mistrzostwach Świata w Omanie Magdaleną Żelazną z AZS AWF Gorzów Wlkp, ale pokonała inną reprezentantkę naszego kraju Izabelę Krzyżanowską z Pomeranii Szczecinek. Wyjaśnijmy jednak, że obie zawodniczki są starsze od Pauliny o 2 lata.

W chodzie na 5 km U18 drugie miejsce zajęła Emilia Wiśniewska z wynikiem 26.32.21, więc kaliszanki zdominowały rywalizację w tej kategorii wiekowej. Po maturze i perturbacjach zdrowotnych z dobrej strony pokazała się Amelia Błażejewska, która wygrała chód na 5 km U20 z wynikiem 26.07.27, na drugim miejscu w kategorii wiekowej U20 doszła na metę z nowym rekordem życiowym - 27.59.63 Olga Odziemek. Wśród juniorów U20 na tym samym dystansie wygrał Jan Rosiewicz z czasem 25.30.64.

Z kolei podopieczny trenera Waldemara Olszyny - Ksawery Gomułka zajął drugie miejsce w biegu na 400 m U18 z życiówką 52.43. Ksawery walnie przyczynił się do zwycięstwa sztafety 4x400m U-18. Obok niego w sztafecie pobiegli: Maciej Kraszewski, Jan Filar i Szymon Krystek. Czas sztafety to 3.53.05. Natomiast na trzeciej pozycji przybiegły do mety dziewczyny ze sztafety 4x400m U-=18, w składzie: Julia Goździewicz, Aleksandra Kowalska, Anastazja Trykowska i Klaudia Antkowiak.

Medale miotaczy UKS 12 Kalisz

Cztery medale wywalczyli miotacze UKS 12 Kalisz. Na najwyższym stopniu podium stanęła Zuzanna Duster, która wygrała konkurs rzutu dyskiem U18, rzucając 30,18 m. W tej samej konkurencji trzecia była Paulina Paceś, która trzykrotnie poprawiała rekord życiowy, wynoszący obecnie wczoraj wynosi 28,38 m

- Jestem bardzo zadowolony z waleczności i postawy Pauliny. Ilość pracy, którą wkłada w treningi, w końcu zaowocowała sukcesem. Natomiast niewiele brakowało by Paulina wracała z mistrzostw dwoma krążkami, gdyż w pchnięciu kulą otarła się o podium, zajmując 4 miejsce w wynikiem bliskim rekordu życiowego 10,54 m - wyjaśnia trener Marcin Małecki.

W rzucie oszczepem mężczyzn U18 bezkonkurencyjny był Bartosz Przybylak, który od pierwszej do ostatniej kolejki prowadził w konkursie i nie oddał tego prowadzenia do końca wygrywając swoją konkurencję.

- Bartek rzucił 47,20 m, ale moim zdaniem wynik byłby lepszy, tyle że sędzia z niewiadomych przyczyn nie zaliczył najdalszej próby Bartka. Złożyłem w tej sprawie protest do sędziego głównego zawodów - tłumaczy trener Małecki.

Brązowy medal wywalczył Daniel Chudaś w rzucie dyskiem U20. 36,71 m to jego drugi wynik w sezonie, parę cm od rekordu życiowego. Daniel rywalizował również w pchnięciu kulą U20, gdzie ustanowił rekord życiowy, pchając kulę na 11,22 m i zajmując 6 miejsce.

- Ogólnie start oceniam świetnie, wszyscy zawodnicy wywalczyli medale mistrzostw Wielkopolski w swoich koronnych konkurencjach, jest to świetny prognostyk przed dalszymi startami. Dwoje z nich będzie reprezentowało UKS 12 Kalisz na Mistrzostwach Polski U18, które w dniach 15-17 lipca odbędą się w Bielsku-Białej. Pozostaje nam dobrze przetrenować najbliższy okres oraz poszukać miejsca do treningu poza granicami miasta Kalisza, bo tu rzucać oszczepem nie możemy, a rzut dyskiem wykonujemy z własnoręcznie zrobionego koła, które ma już 8 lat i jest w stanie agonalnym. Ale do tej pory dawaliśmy sobie radę, więc teraz też damy, najwyżej czekają nas wycieczki po kilkadziesiąt kilometrów by móc zrobić normalny trening rzutowy. Liczymy w tym temacie na sponsorów oraz zaprzyjaźnione kluby i miasta - podsumowuje trener Małecki.