Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Kaliszu jest wielkie zapotrzebowanie na osocze od ozdrowieńców

ESA
archiwum
Ozdrowieńcy z Kalisza i powiatu chętnie dzielą się swoim osoczem, aby pomóc tym, którzy ciężko przechodzą COVID 19. Płyn znika w mgnieniu oka, bo zapotrzebowanie w naszych szpitalach jest ogromne.

Ozdrowieńcy zgłaszają się do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kaliszu. Stacja sprawdza ile przeciwciał jest w ich osoczu i jeżeli są, to od razu jest ono przekazywane do użytku klinicznego. Wszystko dzieje się na bieżąco, niemalże natychmiast po przebadaniu osocze trafia do szpitali w naszym regionie.

Mamy ogromne zapotrzebowanie. O ile wcześniej to zapotrzebowanie było w szpitalach jednoimiennych w dużych ośrodkach klinicznych tak w tej chwili odkąd te wskaźniki zaczęły rosnąć i odkąd w szpitalach na naszym terenie otwarto pododdziały z łóżkami dla zakażonych wirusem SARS COV 2, to mamy na naszym terenie więcej pacjentów, a zatem i zapotrzebowanie jest większe

– mówi Małgorzata Tarnawska, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kaliszu

Osocze z Kalisza wykorzystywano w produkcji leku na koronawirusa

Wcześniej, zanim sytuacja epidemiczna w kraju się pogorszyła, RCKiK w Kaliszu mogło podzielić się pozyskanym osoczem z firmą Biomed, która zajmuje się produkcją leku na koronawirusa.

Z całej Polski zostało zebrane 160 litrów osocza od ozdrowieńców. Firma uruchomiła linię produkcyjną, w tej chwili trwają badania kliniczne. Dopiero jak będzie sygnał z Ministerstwa Zdrowia, że lek przeszedł badania kliniczne wrócimy do przekazywania tego osocza być może do tej firmy, ale to decyzje Ministerstwa Zdrowia

– wyjaśnia Małgorzata Tarnawska.

,
Osocze ozdrowieńców pomaga w walce z koronawirusem
Zawarte w osoczu przeciwciała neutralizujące wirusa SARS-CoV-2 (który powoduje COVID-19) po przetoczeniu eliminują go z organizmu pacjenta z aktywnym zakażeniem. Chorzy często nie są w stanie wytworzyć własnych przeciwciał lub wytwarzają je zbyt wolno (niewspółmiernie do rozwoju zakażenia). Podanie gotowych przeciwciał znacznie przyspiesza procesy obronne i pozwala skuteczniej walczyć z koronawirusem.

Terapia osoczem rekonwalescentów była już wcześniej stosowana wielokrotnie przy zakażeniach wirusem EBOLA, koronawirusem SARS (SARS-CoV), wirusem grypy A (H1N1) oraz wirusem „ptasiej” grypy A (H5N1). To jedna z najskuteczniejszych terapii przy zakażeniach wirusowych.


Widzisz wypadek? Coś cię zaniepokoiło? Chcesz się czymś pochwalić?

Pisz do nas na: [email protected]
lub zostaw nam wiadomość na facebooku

Obserwuj nas także na Google News

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto