Warto poznać te zmiany w urlopach w 2022 roku! „Siła wyższa” uzasadnieniem dnia wolnego. 5-dniowy urlop opiekuńczy zamiast 2 dni na opiekę?

Mikołaj Wójtowicz
Mikołaj Wójtowicz
Dyrektywa "work-life balance" stawia sobie za cel zapewnienie równości na rynku pracy między mężczyznami i kobietami. Ma również zachęcać do równiejszego podziału obowiązków rodzicielskich.
Dyrektywa "work-life balance" stawia sobie za cel zapewnienie równości na rynku pracy między mężczyznami i kobietami. Ma również zachęcać do równiejszego podziału obowiązków rodzicielskich. 123rf
Udostępnij:
Zmiany w zasadach urlopów dla rodziców od 2022. Wszystko po to, aby zachować równowagę pomiędzy życiem prywatnym a zawodowym. To wynik wdrażania w życie specjalnej dyrektywy Parlamentu Europejskiego „work-life balance”. Ma pojawić się urlop z powodu „siły wyżej” oraz urlop opiekuńczy, który trwałby 5 dni. Prace nad zmianami prowadzi Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

Urlopy 2022. Skrócenie godzin pracy i urlop z powodu „siły wyższej”. Te zmiany do Kodeksu Pracy wprowadzi dyrektywa „work-life balance”

Z myślą o rodzicach w 2019 roku Parlament Europejski uchwalił tzw. „dyrektywę work-life balance”. Państwa członkowskie Unii do sierpnia 2022 roku mają obowiązek wdrożenia nowych przepisów obejmujących urlopy rodzicielskie.

Dyrektywa stawia sobie za cel zapewnienie równości na rynku pracy między mężczyznami i kobietami. Ma również zachęcać do równiejszego podziału obowiązków rodzicielskich.

Oto najważniejsze zmiany, zapisane w dyrektywie:

 • Art. 9 m.in. daje rodzicom możliwości skrócenia godzin pracy oraz wprowadzenia elastycznego czasu pracy.
 • Art. 7 daje każdemu pracownikowi prawo do czasu wolnego z powodu „siły wyższej”. Chodzi o sprawy rodzinne niecierpiące zwłoki i spowodowane chorobą lub wypadkiem np. najbliższej osoby.

Prace nad nowymi rozwiązaniami i wprowadzeniem dyrektywy w życie prowadzi Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Dyrektywa pozostawia państwom członkowskim dużą swobodę w sposobie wdrożenia przepisów. Kolejnym etapem będzie zgłoszenie do wykazu prac Rady Ministrów projektu ustawy.

Urlop opiekuńczy w dyrektywie. Co może się zmienić?

Dyrektywa zakłada również wprowadzenie tzw. urlopu opiekuńczego w wymiarze 5 dni. Mógłby on w Polsce zastąpić obecną „opiekę nad dzieckiem”, która trwa dziś 2 dni w roku. Miałby też być także rozszerzony na wszystkich krewnych, którzy zamieszkują w tym samym gospodarstwie domowym: matkę, ojca, małżonka / małżonkę. Na razie nie wiadomo, jakie założenia pojawią się w polskim kodeksie pracy.

Urlopy rodzicielskie w Polsce – jak wyglądają dziś?

Rodzaje i wymiar urlopów rodzicielskich w Polsce reguluje Kodeks pracy. Aktualnie dzielą się na:

 • Urlop macierzyński – jest urlopem przysługującym matce oraz ojcu w zakresie niewykorzystanym przez matkę. Długość urlopu jest zależna od liczby narodzonych dzieci w trakcie jednego porodu. Wynosi od 20 tygodni (na jedno dziecko) oraz do 37 tygodni (w przypadku urodzeniu pięciu lub większej liczby dzieci).
 • Urlop rodzicielski - przysługuje matce i ojcu łącznie. Jego długość zależy od liczby urodzonych dzieci w czasie jednego porodu (do maksymalnie 32 tygodni po urodzeniu jednego dziecka lub do 34 tygodni w przypadku urodzenia dwójki lub więcej dzieci)
 • Urlop wychowawczy – to urlop, który może zostać wykorzystywany przez oboje rodziców jednocześnie oraz rozłożony na nie więcej niż 5 części. Łącznie wynosi do 36 miesięcy
 • Urlop ojcowski – do wykorzystania przez ojca, nim dziecko ukończy 2 rok życia. Wynosi łączni 2 tygodnie.

Prawa dla rodziców w pracy. Projekt fundacji Share the Care

Fundacja Share the Care przedstawiła już swoje rekomendacje, jakie zmiany powinny się znaleźć w polskim prawie. Nie wiadomo jednak, czy ustawodawca zdecyduje się z tych sugestii skorzystać:

 • Dodanie do aktualnie obowiązującego urlopu rodzicielskiego (32 tygodnie) dodatkowych 8 tygodni tylko dla ojców.
 • Możliwość korzystania z prawa do 4 miesięcy urlopu rodzicielskiego dla ojców niezależnie od praw matki.
 • Uniemożliwienie przeniesienia 2 miesięcy urlopu rodzicielskiego na drugiego rodzica poprzez odpowiednie zapisy prawne.
 • Uproszczenie przepisów i nazewnictwa urlopów po urodzeniu dziecka, ujednolicenie wysokości zasiłku do 80 proc. wynagrodzenia w czasie trwania urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego.
 • Zwiększenie opieki nad dzieckiem do 5 dni, a także rozszerzenie listy osób, nad którymi sprawowana może być opieka. Takimi osobami miałyby się stać seniorzy, krewni, zamieszkujący razem z pracownikiem.

Czytaj więcej: sharethecare.pl

Państwa członkowskie mają czas na wprowadzenie zmian do sierpnia 2022 roku

UE- Zobacz, gdzie ceny poszły najbardziej w górę

Wideo

Materiał oryginalny: Warto poznać te zmiany w urlopach w 2022 roku! „Siła wyższa” uzasadnieniem dnia wolnego. 5-dniowy urlop opiekuńczy zamiast 2 dni na opiekę? - Strefa Biznesu

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Czy masz kłopoty finansowe? JEŚLI TAK! Skontaktuj się z Hobelman Finance and Mortgages Limited® W przypadku małych i dużych pożyczek. Oferujemy wszelkiego rodzaju usługi pożyczkowe, aby zaspokoić Twoje potrzeby finansowe przy niskim oprocentowaniu 2%. Skontaktuj się z nami już dziś przez e-mail: [email protected], a Twoja praca z nami będzie dobrym doświadczeniem. Nasz kredyt jest otwarty dla wszystkich bez względu na narodowość.

https://hobelmanfinance346789211.wordpress.com/

Skontaktuj się z nami przez e-mail: [email protected]
Dodaj ogłoszenie