Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Weekend poza Kaliszem? To świetne miejsca na jesienny spacer ZDJĘCIA

OPRAC.:
Bartłomiej Hypki
Bartłomiej Hypki
Weekend poza Kaliszem? Oto idealne miejsca na jesienny spacer
Weekend poza Kaliszem? Oto idealne miejsca na jesienny spacer Bartłomiej Hypki
Jesień już ubiera w piękne stroje drzewa w parkach i lasach. Warto wybrać się zatem w jakiś ciekawy zakątek naszego regionu, aby zobaczyć tę feerię barw. Oto nasze propozycje na ciekawe spędzenie czasu w słoneczny weekend.

Park-arboretum w Gołuchowie to jeden z najstarszych i największych ogrodów założonych w stylu angielskim w drugiej połowie XIX wieku. Obejmuje blisko 3 kilometrowy odcinek Doliny Rzeki Ciemnej, będącej dopływem Prosny. Warto tam zajrzeć też do zamku wznoszącego się nad rzeczką Trzemną, Muzeum Leśnictwa oraz zobaczyć pokazowa zagrodę zwierząt, gdzie znajdują się żubry, koniki polskie, daniele i dziki.

Pałac Radziwiłłów w Antoninie zaprojektował w stylu myśliwskim Karl Friedrich Schinkel. Pałac otoczony jest parkiem krajobrazowym w stylu angielskim, doskonale przenikającym się z leśnym otoczeniem. Gościem pałacyku był Fryderyk Chopin. Obecnie odbywa się tam 39.Międzynarodowy Festiwal "Chopin w barwach jesieni".

Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy oraz otaczający je park. Od 1 stycznia 2019 roku zespół posiada status Pomnika Historii. Muzeum zajmuje się m.in. upamiętnianiem dziedzictwa historycznego i kulturalnego ziemiaństwa polskiego.

Muzeum Adama Mickiewicza w Śmiełowie to Oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu. Mieści się w klasycystycznym pałacu z końca XVIII wieku, należącym do pereł polskiej architektury. Część północną i wschodnią otacza ogród krajobrazowy będący miniaturą parku angielskiego. W połowie sierpnia 1831 roku zatrzymał się tu Adam Mickiewicz, który wiózł ze sobą pisma od Legacji Polskiej w Paryżu dla Rządu Narodowego.

Zamek w Kórniku to zabytkowa rezydencja historycznych rodów Górków i Działyńskich. Początki zamku sięgają średniowiecza, jego obecny kształt pochodzi z połowy XIX wieku. Obok zamku znajduje się Arboretum Kórnickie zlokalizowane na terenie parku przyzamkowego, zajmuje powierzchnię 30 ha. Arboretum to kolekcja roślin drzewiastych (drzew, krzewów, krzewinek i wielu pnączy) zarówno naturalnie występujących w naszym kraju, jak i obcego pochodzenia, oraz wyhodowanych odmian ozdobnych. Pełni funkcje naukowe, kulturalne oraz edukacyjne i turystyczne.

Rogalin. Rogalińską rezydencję zbudowano w drugiej połowie XVIII wieku jako rodową siedzibę Kazimierza Raczyńskiego, pisarza koronnego, późniejszego starosty generalnego Wielkopolski i marszałka nadwornego koronnego na dworze Stanisława Augusta Poniatowskiego. Integralną częścią rezydencji w Rogalinie jest założenie ogrodowo-parkowe. Bezpośrednio do pałacu od strony zachodniej przylega ogród rokokowy. Na terenie parku znajdują się słynne rogalińskie dęby: Lech, Czech i niewiele od nich starszy, liczący sobie ok. 700 lat Rus (imiona trzech legendarnych słowiańskich braci rogalińskie dęby noszą od okresu powojennego).

Zobacz także:

Gmina Blizanów. Ślubowanie uczniów w szkołach w Jankowie Pierwszym i Blizanowie

Gmina Blizanów. Ślubowanie uczniów w szkołach w Jankowie Pie...

Dzień Nauczyciela. Nagrody dla dyrektorów i nauczycieli z Ka...

Shell Stacja paliw
Stawiszyńska 28

Ceny paliw w Kaliszu rosną. Za Pb98 trzeba zapłacić już pona...


Obserwuj nas także na Google News

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na ostrow.naszemiasto.pl Nasze Miasto