Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wielkanoc prawosławna 2022. Kiedy wypada Pascha i jakie tradycje się z nią wiążą? Najważniejsze informacje

Patrycja Seklecka
Patrycja Seklecka
Wierni trzykrotnie obchodzą cerkiew.
Wierni trzykrotnie obchodzą cerkiew. Grzegorz Galasinski / Polska Press / Archiwum
Wielkanoc to bardzo ważne wydarzenie dla wszystkich chrześcijan. W 2022 roku katolicy Wielkanoc obchodzą 17 kwietnia. Nie wszyscy wiedzą, że osoby wyznania prawosławnego świętują w innym terminie. Kiedy wypada Wielkanoc prawosławna w 2022 roku? Jakie tradycje się z nią wiążą? Zapraszamy do przeczytania artykułu.

Spis treści

Wielkanoc prawosławna i katolicka

Dla chrześcijan Wielkanoc to najważniejsze wydarzenie - wierni świętują zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Przed reformą kalendarza katolicy i prawosławni obchodzili Wielkanoc w tym samym terminie. Obecnie różnica ta może wynosić nawet kilka tygodni. W 2025 roku czeka nas jednak wyjątek - wszyscy wierni będą obchodzić Wielkanoc tego samego dnia, czyli 20 kwietnia.

Wielkanoc prawosławna 2022 - kiedy wypada?

Prawosławie to jeden z głównych odłamów chrześcijaństwa. Osoby wyznania prawosławnego w 2022 roku obchodzą Wielkanoc 24 kwietnia (tydzień po Wielkanocy katolickiej) - obchody tego święta przypadają na pierwszą niedzielę po wiosennej pełni księżyca (według kalendarza juliańskiego), po zakończeniu Paschy żydowskiej.

Zobacz na zdjęciach, jak obchodzona jest prawosławna Wielkanoc:

Wielkanoc prawosławna - obchody

Osoby wyznania prawosławnego do Wielkanocy przygotowują się jeszcze przed wielkim postem - obchodzą bowiem przedpoście trwające 4 tygodnie. Każda z niedziel przedpościa przypomina członkom Kościoła wschodniego o innym wydarzeniu biblijnym - przedstawiane są historie Zacheusza, Faryzeusza i Celnika, Syna Marnotrawnego czy Sądu Ostatecznego. Po zakończeniu okresu przedpościa wyznawcy Kościoła wschodniego obchodzą wielki post, podczas którego nie mogą spożywać mięsa, nabiału czy białego pieczywa.

Obchody Wielkanocy w cerkwi.
Obchody Wielkanocy w cerkwi.
Piotr Krzyzanowski / Polska Press / Archiwum

W Wielką Sobotę wierni udają się do cerkwi, by - podobnie jak katolicy - poświęcić pokarmy. W koszyczkach osób wyznania prawosławnego znajdziemy najczęściej:

  • jaja,
  • słodkie bułki drożdżowe,
  • mięso,
  • sery,
  • biały chleb pszenny (pieczony na zakwasie),
  • paschę, czyli twarogowy deser z bakaliami.

Tego dnia, około północy, rozpoczyna się także Liturgia Paschy - procesja ze świecami, ikonami i chorągwiami obchodzi trzykrotnie świątynię. Po jej zakończeniu wierni żegnają się ze sobą paschalnym pocałunkiem i pozdrowieniem „Chrystus zmartwychwstał – prawdziwie zmartwychwstał”.

Wielkanoc prawosławna - stół pełen pyszności

Do uroczystego posiłku zasiada się po powrocie z cerkwi. Na stole czekają już tradycyjne smakołyki, m.in. jaja, chleby, kulebiak (duży pieróg w kształcie spłaszczonego walca) z kapustą i grzybami, mięsa pieczone z ziołami, drożdżowe pierogi, wędzone kiełbasy i wspomniana pascha. Żadna z potraw nie może się zmarnować - wiąże się to z dawnymi wierzeniami, które zakazywały wyrzucania poświęconego pokarmu. Okruchy ze stołu zbierano i wysypywano pod drzewa owocowe w oczekiwaniu na wyrośnięcie „marynki” - zioła o białych kwiatach. Skorupki jaj wysiewano podczas siania lnu lub dawano je kurom.

Domena publiczna
Domena publicznaWikipedia.org / Mitrius / Domena publiczna

Wielkanocne zabawy i tradycje

Z obchodami Wielkanocy wiąże się kilka tradycyjnych gier i zabaw, które cieszyły się w przeszłości dużą popularnością:

  • Żołobok - gra polegająca na staczaniu malowanych jajek z górki. Wygrywał ten, którego pisanka trafiła do wyznaczonego zagłębienia, czyli żołobka. Nagrodą były wszystkie stoczone jajka, które nie trafiły we właściwe miejsce.
  • Wybytki - zabawa polegająca na stukaniu się czubkami malowanych jajek. Ten, którego jajko nie uległo uszkodzeniu wygrywał, a w nagrodę otrzymywał stłuczone jajko.
  • Chodzenia po wołoczebne - zwyczaj, podczas którego młodzi mężczyźni chodzili od domu do domu śpiewając religijne pieśni. Od gospodarzy dostawali zazwyczaj chleb, ciasto drożdżowe, ser lub kiełbasę.
  • Pominalnica - inaczej Zaduszki. Jako, że żebraków traktowano z dużym szacunkiem podczas święta Paschy, gospodynie udające się na cmentarz zawsze miały ze sobą pakunek z chlebem pszennym, jajkami i świątecznym mięsem. Jedzeniem obdarowywano potrzebujących, których proszono o modlitwę.

Do dziś w świątyniach rozdaje się wiernym artos, czyli chleb pszenny na zakwasie, który ma przypominać im o obecności Jezusa Chrystusa.

Jak świętowana jest prawosławna Wielkanoc? Zobacz zdjęcia z obchodów:

Zabierz kawę w drogę

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Wielkanoc prawosławna 2022. Kiedy wypada Pascha i jakie tradycje się z nią wiążą? Najważniejsze informacje - Strona Podróży

Wróć na ostrow.naszemiasto.pl Nasze Miasto