18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wizytówka powiatu ostrowskiego: Gmina Ostrów Wielkopolski [ZDJĘCIA]

ŁB
Wizytówka powiatu ostrowskiego: Po gminach Nowe Skalmierzyce i Odolanów przyszedł czas na prezentację kolejnych obiektów, które biorą udział w naszym plebiscycie. Tym razem przedstawiamy miejsca z gmin Ostrów Wielkopolski i Raszków. Wkrótce kolejni kandydaci zgłoszeni przez internautów

Wizytówka powiatu ostrowskiego: Gmina Ostrów Wielkopolski

PLEBISCYT NA WIZYTÓWKĘ POWIATU OSTROWSKIEGO [GŁOSUJ]

Pałac Lipskich w Lewkowie

Pałac położony w zespole pałacowo-parkowym, wzniesiony został w latach 1786–1791 według projektu Jana Chrystiana Kamsetzera dla sędziego kaliskiego Wojciecha Lipskiego i jego żony Salomei Lipskiej z Objezierskich. W 1945 roku został przejęty przez Skarb Państwa, odrestaurowany w latach 1972–1987.

ZOBACZ TEŻ: Prezentacja obiektów z gminy Raszków [PLEBISCYT]

Jest to gmach o jednolitej, prostokątnej bryle z kolumnowym wgłębnym portykiem jońskim zwieńczonym trójkątnym frontonem. W pobliżu umiejscowione są także dawne budynki gospodarcze, z których jeden przebudowano po II wojnie światowej na magazyn zbożowy.

Aktualnie mieści się w nim Muzeum Wnętrz Pałacowych, oddział należy do Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej w Kaliszu.

We wnętrzach pałacu znajdują się zachowane iluzjonistyczne dekoracje malarskie Franciszka i Antoniego Smuglewiczów. Wnętrza i elewacje są bogato zdobione sztukateriami.

W 1991 roku na parterze otwarto ekspozycję wnętrz klasycystycznych, zrekonstruowanych zgodnie z pierwotnym stylem pałacu. Salon krajobrazowy, urządzony meblami w stylu Ludwika Filipa, zdobią oryginalne iluzjonistyczne malowidła ścienne przedstawiające krajobrazy z elementami architektury romantycznej. W pokoju kredensowym (dawnym Salonie Egipskim) znajduje się galeria portretów sarmackich, natomiast tzw. pokój dzienny mieści kolekcję obrazów o treściach patriotycznych, w tym Jana Matejki.

ZOBACZ TEŻ: Prezentacja obiektów z gminy Nowe Skalmierzyce [PLEBISCYT]

Zachęcamy do polubienia fanpage'u FB Lewkowa i okolic

Pałac von Stieglerów w Sobótce

Pałac von Stieglerów pochodzi z lat 1898–1899. Jest to budynek eklektyczny, piętrowy, z dwiema wieżyczkami, basztami i wieżą, zachowana sala złota, sklepienia kolebkowe w piwnicy, klasycystyczny wystrój sali balowej.

W maju 2011 roku w pałacu doszło do pożaru, w wyniku którego zniszczeniu uległy pomieszczenia na parterze obiektu. Straty materialne oszacowane zostały na ok. 800 tysięcy zł. ZOBACZ: Pożar pałacu w Sobótce [ZDJĘCIA i FILM]

ZOBACZ TEŻ: Prezentacja obiektów z gminy Odolanów [PLEBISCYT]

Lotnisko Aeroklubu Ostrowskiego w Michałkowie

Cywilne lotnisko sportowe używane jest przez Aeroklub Ostrowski. Obiekt położony jest 6 km na północ od Ostrowa Wielkopolskiego i 10 km na południowy zachód od Kalisza.

ZOBACZ TEŻ: Prezentacja obiektów z gminy Sieroszewice [PLEBISCYT]

Utworzono je w 1954 roku, kiedy to rozwój ówczesnego lotniska Aeroklubu Ostrowskiego na Zacharzewie (powstało w 1914) oraz rozwój samego miasta w kierunku zachodnim zaczęły wzajemnie się blokować.

W tym roku na terenie lotniska odbył się trzeci festyn pod nazwą "Lotnisko bliżej miasta". Wielkie, lotnicze atrakcje przyciągają miłośników podniebnych akrobacji z całego kraju.

ZOBACZ TEŻ: Festyn "Lotnisko bliżej miasta" 2013 [ZDJĘCIA]

ZOBACZ TEŻ: Festyn "Lotnisko bliżej miasta" 2012 [ZDJĘCIA]

Pałac Lipskich w Górznie

Budynek powstał w 1912 roku po rozbudowie dworu z XIX wieku. Gmach ma charakter neoklasycystyczny, piętrowy, o rzucie symetrycznym zbliżonym do litery H, z poprzecznymi skrzydłami i zachowaną klasycystyczną dekoracją stiukową wnętrz.

Rozłożysta bryła pałacu z ryzalitami i bocznymi kolumnadami po wschodniej i zachodniej stronie, stwarza wrażenie monolitu. W gmachu znajdują się pilastry i ścienne sztukaterie.

ZOBACZ TEŻ: Prezentacja obiektów z gminy Sośnie [PLEBISCYT][/a]

W połowie lat 90-tych pałac przeszedł gruntowną restaurację pod uważnym okiem konserwatora zabytków. Zachowano dzięki temu charakter i ducha czasów minionych.

Pałac otacza podworski park krajobrazowy z połowy XIX wieku o powierzchni 13 ha.

Obecnie jest to własność prywatna.

Pałac w Gutowie

Pałac pochodzi z XIX wieku, rozbudowywany został na przełomie XIX i XX wieku. Budynek w stylu eklektycznym z użyciem form neoromańskich i neogotyckich. Wzniesiony na rzucie litery L silnie rozczłonował częścią południową 2,5 traktową z korytarzem na przestrzał do, którego wejście z frontowego ganku kolumnowego nakrytego tarasem. W części południowej jednotraktowa z wtopioną narożną wieżą, zwieńczoną galerią widokową z kolumnami gotyckimi niosącą hełm stożkowy.

ZOBACZ TEŻ: Prezentacja obiektów z gminy Przygodzice [PLEBISCYT]

Wokół budynku znajduje się park o powierzchni siedmiu hektarów oparty na motywach naturalnego krajobrazu charakterystycznej europejskiej sztuki rodowej XVIII - wieku. Obecnie zachowało się w nim 31 gatunków drzew, najliczniej jesiony, wyniosłe lipy, kasztanowce zwyczajne, świerki pospolite, wiązy szypułkowe, żywotniaki zachodnie, dęby oraz klony.

W okolicy położony jest też zespół folwarczny założony na planie prostokąta.

Obecnie teren należy do prywatnego właściciela. Znajduje się tam hotel i restauracja "Jesionowy Dwór". Jest to doskonałe miejsce na agroturystykę, można też tam spotkać... tygrysa.

Pałacyk Bagatela

Pałacyk myśliwski znajdujący się w głębi lasu Bagatela, na skraju Ostrowa (przedłużenie ulicy Nowa Krępa). Powstał dla rodziny Biernackich, prawdopodobnie na przełomie XVIII i XIX wieku. Później przejęty wraz z dobrami ostrowskimi przez rodzinę Radziwiłłów, dla której został przebudowany w latach 1879-1884, przez architekta Zygmunta Gorgolewskiego, na pałacyk myśliwski.

Wokół znajduje się park o powierzchni 1,64 ha z licznymi starymi drzewami, m. in. pomnik przyrody dąb "Bratek" zrośnięty z 3 pni.

Obecnie jest to własność prywatna. W Centrum Konferencyjnym Pałac Bagatela szkolą się pracownicy firm i można wziąć też udział w biesiadzie grillowej w Szałasie Myśliwskim. Oprócz tego odbywają się tam wesela, przyjęcia komunijne, chrzciny i różnego rodzaju imprezy rodzinne.

Dołącz do naszej społeczności na Facebooku! Wizytówka powiatu ostrowskiego: Gmina Ostrów Wielkopolski

Wizytówka powiatu ostrowskiego: Gmina Ostrów Wielkopolski
Wizytówka powiatu ostrowskiego: Gmina Ostrów Wielkopolski
Wizytówka powiatu ostrowskiego: Gmina Ostrów Wielkopolski
Wizytówka powiatu ostrowskiego: Gmina Ostrów Wielkopolski

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na ostrow.naszemiasto.pl Nasze Miasto