Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wybory samorządowe 2018: Jak oddać ważny głos? Dowiedz się jak poprawnie zagłosować w wyborach samorządowych

Redakcja
Po zmianach w przepisach dotyczących głosowania pojawiło się wiele wątpliwości jakie głosy będą uznawane za ważne, a które nie. Obowiązującym znakiem nadal jest oczywiście "X", ale dopiski na karcie do głosowania już jej nie dyskwalifikują. Sprawdź jakie są zasady głosowania w wyborach samorządowych 2018.

W myśl aktualnych przepisów dopiski na karcie do głosowania nie są równoznaczne z jej unieważnieniem. Na kilka dni przed pierwszą turą wyborów samorządowych pojawia się coraz więcej wątpliwości co do tego, jakimi zasadami będą się kierować członkowie obwodowych komisji wyborczych. Podpowiadamy co zrobić, by nie było żadnych wątpliwości, że oddaliśmy ważny głos.

Po wejściu do lokalu wyborczego będziemy musieli odebrać karty do głosowania od członków obwodowej komisji wyborczej. W wyborach samorządowych 2018 nie pojawią się już "książeczki" do głosowania. PKW co prawda dopuściła taką formę karty wyborczej, ale w okręgach, gdzie zostało zarejestrowanych minimum 20 komitetów. To nigdzie się nie zdarzyło.

Dane będziemy sprawdzać ze specjalną nakładką na kartce ze spisem wyborców. Będzie ona wycięta tak, byśmy widzieli jedynie swoje dane, a te pozostałych wyborców - były zasłonięte. Takie wymogi wprowadziła do wyborów ustawa o ochronie danych osobowych RODO.

Po potwierdzeniu danych otrzymamy płachty do głosowania o różnych wymiarach. W miastach na prawach powiatu będą one trzy (wybieramy tylko do rady miasta, nie ma rady powiatu), a w pozostałych - cztery. Wybieramy radnych miejskich, powiatowych, sejmiku województwa i zarządców miast (wójtów, burmistrzów, prezydentów). Rubryki na poszczególnych kartach będą zawierały: numer listy, nazwę komitetu spis kandydatów i ewentualny emblemat komitetu.

Na każdej karcie możemy wybrać tylko jedno nazwisko. Kandydata, na którego chcemy oddać głos zaznaczamy stawiając znak "X" w kratce obok jego nazwiska. Przypomnijmy, że w świetle aktualnych przepisów zrobienie dopisków na płachcie nie unieważnia głosu, o ile nie ma tam kształtu dwóch przecinających się linii.

Te mogą budzić wątpliwości członków komisji, o ile znajdą się w kratce przy kolejnym nazwisku. Jeżeli w jakiejkolwiek kratce (poza tą gdzie zaznaczyliśmy znak X) pojawi się znak zawierający przecinające się linie - karta może zostać uznana za nieważną.

Zamazanie kratki w sposób, w rezultacie którego da się wyróżnić przecinające się linie, także wypełnia definicję znaku X - dodaje PKW. I zaznacza, że np. jednolite zamazanie kratki markerem również spowoduje, że głos może nie zostać uznany. Państwowa Komisja Wyborcza radzi więc, żeby na karcie do głosowania stawiać jedynie jeden znak "X", co uniemożliwi uznanie płachty za nieważną.


Jak głosować

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na ostrow.naszemiasto.pl Nasze Miasto