Z przeszłością w przyszłość. 70 lat działalności Archiwum Państwowego w Kaliszu. ZDJĘCIA

Redakcja
9 czerwca 2021 r. w Archiwum Państwowym w Kaliszu obchodzono Międzynarodowy Dzień Archiwów. Z tej okazji odbyło się spotkanie, podczas którego odbyła się premiera niezwykłego filmu "Z przeszłością w przyszłość. 70 lat działalności Archiwum Państwowego w Kaliszu".

Z przeszłością w przyszłość. 70 lat działalności Archiwum Państwowego w Kaliszu

Z okazji Międzynarodowego Dnia Archiwów Archiwum Państwowe w Kaliszu przygotowało spotkanie, na które zaprosiło m.in. szefów zaprzyjaźnionych instytucji i urzędów. Pandemia koronawirusa sprawiła, że kaliskie obchody Międzynarodowego Dnia Archiwów zostały przygotowane w oparciu o multimedialną formę przekazu, z wykorzystaniem najnowszych technologii.

Prawdziwym hitem okazał się film "Z przeszłością w przyszłość. 70 lat działalności Archiwum Państwowego w Kaliszu”. Nagranie, zrealizowane przez Piotra Jankowskiego, dokumentowało historię kaliskich archiwów praktycznie od czasów średniowiecza, skupiając się w sposób szczególny na ostatnich 70 latach.

Film obudził w pracownikach archiwum miłe wspomnienia z lat minionych, a gościom uzmysłowił, jak wiele udało się zrobić kaliskim archiwistom w zakresie ochrony dziedzictwa narodowego i aktywności kulturalnej. Goście jednym głosem przyznawali, że film pozwolił im poznać archiwum „na nowo”.

Dyrektor APK dr Grażyna Schlender poinformowała, że obchody jubileuszu 70 lat Archiwum będą kontynuowane także jesienią. Zaprosiła wszystkich na promocję książki o historii kaliskiej placówki w październiku, w której będzie uczestniczyć Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych dr Paweł Pietrzyk.

Chociaż tegoroczne obchody MDA odnosiły się głównie do filmowej rzeczywistości, zadbano także o tradycyjną formę obcowania ze źródłem archiwalnym. W sali wystawowej zaprezentowano najcenniejszy dokument z zasobu Archiwum Państwowego w Kaliszu – dokument pergaminowy z 1568 r., z pieczęcią lakową, wystawiony przez burmistrza, radę wójtowską, ławników i cechmistrzów bractw i rzemiosł miasta Kalisza, dla bractwa kramarskiego w mieście Kaliszu.

Miłym akcentem uroczystości było przekazanie do zeskanowania na ręce dr Grażyny Schlender zdjęcia z rodzinnego archiwum posła na Sejm RP Tomasza Ławniczaka. Znaleźli się na nim członkowie Towarzystwa Św. Wojciecha w Duisburgu, wśród których jest pochodzący ze Skalmierzyc dziadek posła.

Ogólnopolskie obchody Międzynarodowego Dnia Archiwów

W nawiązaniu do ogólnopolskich obchodów Międzynarodowego Dnia Archiwów Edyta Pietrzak omówiła założenia programu „Pamięć Świata” Unesco. Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych dr Paweł Pietrzyk piastuje stanowisko Przewodniczącego Polskiego Komitetu Programu UNESCO „Pamięć Świata”.

10 czerwca 2021 r. w Belwederze na krajową listę programu zostały wpisane nowe dokumenty: Przywilej Chełmiński (Archiwum Państwowe w Toruniu), dokument króla Przemysła II (Archiwum Diecezjalne w Pelplinie), średniowieczne rotulusy z klasztoru na Ołbinie we Wrocławiu (Archiwum Państwowe we Wrocławiu), Teki Górskiego – zbiór rękopisów do historii Polski w XVI w. (Biblioteka Narodowa), dokument króla Kazimierza Wielkiego dla biskupa ormiańskiego Grzegorza we Lwowie (Archiwum Główne Akt Dawnych), kolekcja utworów Fryderyka Chopina (Biblioteka Jagiellońska Uniwersytetu Jagiellońskiego), Archiwum Ordynacji Zamojskiej ze Zwierzyńca (Archiwum Państwowe w Lublinie), rękopis „Balladyny” Juliusza Słowackiego (Biblioteka Narodowa), rękopiśmienny atlas Mappy Hrabstwa Bialskiego (Towarzystwo Naukowe Płockie), rękopiśmienna spuścizna Juliusza Słowackiego (Zakład Narodowy im. Ossolińskich), mapa Księstwa Pszczyńskiego z 1636 r. (Archiwum Państwowe w Katowicach), kolekcja płyt gramofonowych Polskiego Radia z września 1939 r. (Archiwum Polskiego Radia S.A.), rękopis zbioru wierszy Krzysztofa Kamila Baczyńskiego „W żalu najczystszym” (Biblioteka Narodowa), Trybunał Koronny Lubelski (Archiwum Państwowe w Lublinie), dzieła Jana Heweliusza z lat 1647-1690 (Polska Akademia Nauk Biblioteka Gdańska).

Goście Archiwum Państwowego w Kaliszu

Na koniec wymieńmy, że archiwum gościło tego dnia m. in. posła Tomasza Ławniczaka, naczelnika Wydziału Kultury i Sztuki, Sportu i Turystyki Urzędu Miejskiego w Kaliszu Grażynę Dziedziak, reprezentującą wiceprezydenta Miasta Kalisza Grzegorza Kulawinka, wicestarostę Kaliskiego Zbigniewa Słodowego, ks. prałata dr. Sławomira Kęszkę reprezentującego biskupa kaliskiego ks. Damiana Bryla, dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej im. A. Asnyka w Kaliszu Roberta Kucińskiego, wicedyrektora Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Kaliszu Grażynę Stępniewską, dyrektora Muzeum Regionalnego w Pleszewie Adama Staszaka, kierownika Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu Delegatura w Kaliszu Żanetę Lasiecką-Stodolną, dyrektora Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kaliszu dr. Marka Stodolnego, kaliskiego radnego Leszka Ziąbkę, prezesa Kaliskiego Towarzystwa Przyjaciół Archiwaliów Mariusza Kurzajczyka, prezesa Stowarzyszenia Archiwistów Polskich Oddział w Kaliszu Karola Andrzejewskiego, prezesa Stowarzyszenia im. H. Sutarzewicz w Kaliszu Elżbietę Stadtmüller, Sylwię Kwiatkowską z Radia Centrum, Judytę Dymkowską-Francuz związaną od lat z kaliską kulturą i dziedzictwem narodowym, archiwistów zakładowych i rodzinnych, członków KTPA oraz sympatyków APK.

Organizatorami spotkania było APK, Kaliskie Towarzystwo Przyjaciół Archiwaliów oraz Stowarzyszenie Archiwistów Polskich Oddział w Kaliszu. .


Widzisz wypadek? Coś cię zaniepokoiło? Chcesz się czymś pochwalić?

Pisz do nas na: kalisz@naszemiasto.pl
lub zostaw nam wiadomość na facebooku

Obserwuj nas także na Google News

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie