Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zespół Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim kuźnią inżynierów! Poznajcie laureatów konkursów i stypendystów MEN, Premiera i Marszałka

SJ
Sukcesów wśród uczniów Zespołu Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim nie brakuje. Zdobywają oni stypendia Ministra Edukacji Narodowej, Premiera, Marszałka Województwa Wielkopolskiego, zwyciężają w ogólnopolskich konkursach, ale także podbijają ogólnopolskie media. W piątek dyrektor ostrowskiego ZST Eugeniusz Namysł, na spotkaniu z Pawłem Rajskim Starostą Ostrowskim, zaprezentował młodych inżynierów ze swojej szkoły oraz ich osiągnięcia.

Młodzi inżynierowi na spotkaniu przyznali, że zdecydowali się na nauke w Zespole Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim ze względu na liczne, pochlebne opinie oraz możliwość rozwoju. Co ciekawe, wśród wyróżnionych, podczas piątkowego spotkania, w mniejszości byli ostrowianie. Uczniowie ZST to także mieszkańcy sąsiednich powiatów: pleszewskiego, jarocińskiego oraz kaliskiego. Każdy z nich podkreślał, że ta szkoła to był dobry wybór.

We wtorek 10 grudnia w Kaliszu wręczono stypendia MEN i Premiera. - Aż trzy stypendia MEN, na trzynaście z Wielkopolski przypadły naszym uczniom - podkreślał dyrektor Eugeniusz Namysł. Otrzymali je: Jakub Jędrzejewski, Kamil Kaliński i Tomasz Płóciennik. Natomiast Miłosz Matuszak otrzymał stypendium Premiera.

Stypendia Marszałka Województwa Wielkopolskiego 12 grudnia wręczono: Kamilowi Kalińskiemu, Filipowi Tomczykowi oraz Tomaszowi Płóciennikowi.

To jednak nie koniec, a początek sukcesów ostrowskiego technikum. W krajowym finale Konkursu Naukowego E(x)plory 2019 w Gdyni udział wzięły aż cztery zespoły z ZST. Zaprezentowały one projekty:

  • "Robot w służbie straży" (Bartłomiej Owczarz, Maciej Owczarz, Filip Tomczyk);
  • "Zgniatarka do blach z innowacyjnym napędem elektrycznym (Mikołaj Fischer);
  • "Optymalizacja procesów produkcyjnych za pomocą problemu komiwojażera" (Grzegorz Gorzaniak, Bogumił Skoczylas);
  • "Cele dla ogniw akumulatorowych zwiększające ich wydajność" (Jakub Baraniak, Karolina Szczepaniak).

Ponadto stypendyści Marszałka Województwa Wielkopolskiego wykonali robota humanoidalnego, którego prezentowali 5-6 września w Krakowie na sympozjum "Sztuczna inteligencja". Otrzymali oni również wyróżnienie na Olimpiadzie Innowacji Technicznych. W dniach 14-16 października byli w Warszawie na Międzynarodowej Wystawie Wynalazków IWIS 2019 i zdobyli platynowy medal. Swojego robota "Neo" mieli również okazję zaprezentować w TVN-ie w porannym programie "Dzień Dobry TVN". Filip Tomczyk zaznaczył, że przed rozmową w telewizji najbardziej obawiał się, że Neo się zepsuje i ich robot kiepsko wypadnie.

Chłopakom, którzy stworzyli Neo nie brak indywidualnych osiągnięć. Filip Tomczyk zdobył również I miejsce w Grudziąciu w Ogólnopolskim Seminarium Astronomicznym. Wykonał radioteleskop, którym badał rozmieszczenie wodoru neutralnego w galaktyce. Jakub Jędrzejak, wielokrotny laureat OIT i konkursów stuiuje obecnie w Londynie na prestiżowej uczelni.

Dyrektor ZST podkreślił, że osiągnięcia uczniów idą w parze z nauką. Chociażby Miłosz Matuszak to szkolny prymus - średnia jego ocen to 5,71.

Opiekunami uczniów byli Paweł Sobczak, Danuta Połomska oraz Wojeciech Płóciennik - nauczyciele z ZST.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na ostrow.naszemiasto.pl Nasze Miasto