Zmarł biskup senior diecezji kaliskiej Edward Janiak. Miał 69 lat

Andrzej Kurzyński
Andrzej Kurzyński
Biskup Edward Janiak nie żyje
Biskup Edward Janiak nie żyje Andrzej Kurzyński
W czwartek, 23 września zmarł biskup Edward Janiak, były ordynariusz diecezji kaliskiej oraz były biskup pomocniczy archidiecezji wrocławskiej. Miał 69 lat.

Edward Janiak urodził się 14 sierpnia 1952 r. w Malczycach na Dolnym Śląsku. Był absolwentem w Technikum Przemysłu Leśnego w Sobieszowie koło Jeleniej Góry. Po maturze w 1971 r. rozpoczął studia na Wydziale Leśnym Wyższej Szkoły Rolniczej (dzisiejszym Uniwersytecie Przyrodniczym) w Poznaniu. Po ukończeniu II roku studiów i zaliczeniu wszystkich egzaminów przerwał dalszą naukę na tej uczelni i w 1973 r. wstąpił do Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu. Równolegle, w latach 1973-1979, odbył studia filozoficzno-teologiczne na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu, zakończone uzyskaniem magisterium z teologii.

Święcenia kapłańskie przyjął 19 maja 1979 r. z rąk biskupa pomocniczego archidiecezji wrocławskiej, Wincentego Urbana, w archikatedrze św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu. Mszę świętą prymicyjną odprawił 20 maja 1979 r. w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Malczycach. Po święceniach skierowany został do pracy w parafii pw. św. Jana Apostoła i Ewangelisty w Oleśnicy, gdzie był wikariuszem i katechetą. Rok później powierzona została mu także budowa kaplic filialnych w Smardzowie, Nieciszowie i Bystrym oraz obowiązki związane z rozpoczęciem budowy kościoła pw. Matki Bożej Miłosierdzia w Oleśnicy.

W 1983 r. uzyskał licencjat z teologii moralnej na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu i skierowany został na czteroletnie studia specjalistyczne (doktoranckie) na Uniwersytecie św. Tomasza „Angelicum” w Rzymie. Pracę doktorską, na temat formacji dominikanina o. Jacka Woronieckiego (od 2004 r. Sługi Bożego), obronił jednak już po trzech latach – 14 listopada 1986 r. – i następnie wyjechał do Dortmundu, gdzie przez rok był proboszczem Polskiej Misji Katolickiej.

Po powrocie do kraju, z początkiem roku akademickiego 1987/1988, został adiunktem w Katedrze Teologii Moralnej Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu, ale oprócz prowadzenia wykładów z teologii moralnej i pastoralnej oraz charytatywnej działalności Kościoła, pracował równocześnie w Archiwum Archidiecezji Wrocławskiej i pełnił obowiązki zastępcy dyrektora Referatu ds. Dobroczynności Kurii Wrocławskiej. Był także sekretarzem-kapelanem metropolity wrocławskiego, ks. kardynała Henryka Gulbinowicza.

W 1989 r. został dyrektorem administracyjnym Papieskiego Wydziału Teologicznego i Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu (obowiązki te pełnił do 1992 r.) oraz dyrektorem reaktywowanego Caritas Archidiecezji Wrocławskiej.

Nominację na biskupa pomocniczego archidiecezji wrocławskiej otrzymał od papieża Jana Pawła II w dniu 26 października 1996 roku. Sakry biskupiej udzielił mu 30 listopada 1996 r., w archikatedrze wrocławskiej, abp kardynał Henryk Gulbinowicz wraz z arcybiskupem

Józefem Kowalczykiem, nuncjuszem apostolskim w Polsce i biskupem polowym Wojska Polskiego Sławojem Leszkiem Głódziem. Pełnił funkcję wikariusza generalnego Archidiecezji Wrocławskiej i był prepozytem Kapituły Metropolitalnej Wrocławskiej. W dniu 21 lipca 2012 r. papież Benedykt XVI mianował go Biskupem Kaliskim. Uroczysty ingres do Katedry Kaliskiej pw. św. Mikołaja Biskupa odbył 12 września 2012 roku.

17 października 2020 roku Ojciec Święty Franciszek przyjął rezygnację biskupa Edwarda Janiaka z urzędu biskupa diecezjalnego. Wszystko po tym, jak na hierarchę padły podejrzenia o tuszowanie przypadków pedofilii. Sprawa wyszła na jaw po emisji filmu dokumentalnego "Zabawa w chowanego". Jednym z bohaterów dokumentu jest ksiądz Arkadiusz H., były proboszcz parafii m.in. w Sycowie, Pleszewie, Chwaliszewie i Skalmierzycach. To także były kapelan kaliskiego szpitala. Został on skazany za seksualne wykorzystywanie nieletniego.

2 czerwca 2020 roku Archidiecezja Poznańska poinformowała, że "Stolica Apostolska upoważniła metropolitę poznańskiego do przeprowadzenia dochodzenia wstępnego w sprawie "zasygnalizowanych zaniedbań biskupa kaliskiego w prowadzeniu spraw o nadużycia seksualne na szkodę osób małoletnich ze strony duchownych".

W marcu 2021 roku Nuncjatura Apostolska w Polsce wydała w tej sprawie komunikat.

- Działając na podstawie przepisów Kodeksu Prawa Kanonicznego i motu proprio Papieża Franciszka vos estis lux mundi, Stolica Apostolska - w następstwie formalnych zgłoszeń - przeprowadziła postępowanie dotyczące sygnalizowany w zaniedbań biskupa Edwarda Janiaka w sprawach nadużyć seksualnych popełnionych przez niektórych duchownych wobec osób małoletnich oraz innych kwestii związanych z zarządzaniem diecezją - napisano w komunikacie.

W wyniku zakończonego dochodzenia stolica apostolska podjęła w stosunku do niego następujące decyzję: nakaz zamieszkania poza diecezją kaliską, zakaz uczestniczenia w jakichkolwiek publicznych celebracja religijnych lub spotkaniach świeckich na terenie diecezji kaliskiej oraz nakaz wpłaty z osobistych funduszy odpowiedniej sumy na rzecz fundacji Świętego Józefa z przeznaczeniem na działalność prewencyjna i pomoc ofiarom nadużyć.

Dopłaty do cen energii

Wideo

Materiał oryginalny: Zmarł biskup senior diecezji kaliskiej Edward Janiak. Miał 69 lat - Kalisz Nasze Miasto

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie