Zmieniamy Wielkopolskę: Ostatni etap remontu Ostrowskiej Strugi ZDJĘCIA

OPRAC.:
Bartłomiej Hypki
Bartłomiej Hypki
Zmieniamy Wielkopolskę. Ostatni etap remontu Ostrowskiej Strugi
Zmieniamy Wielkopolskę. Ostatni etap remontu Ostrowskiej Strugi UM Ostrów
Udostępnij:
Trwają prace przy budowie rowu retencyjnego oraz kolektora deszczowego przy ulicy Osadniczej. Wartość zadania to ponad 1,7 miliona złotych. To ostatni etap projektu ostrowskiego systemu retencji na Strudze Ostrowskiej.

- Jesteśmy na ostatnim etapie przedsięwzięcia, które ma ochronić mieszkańców naszego miasta przed skutkami gwałtownych zjawisk pogodowych. Podniesienie bezpieczeństwa wodno – kanalizacyjnego w Ostrowie Wielkopolskim jest priorytetem. Po zakończeniu całej inwestycji wody opadowe i roztopowe z ogromnej części powierzchni miasta – z blisko 20 kilometrów kwadratowych - będą już oczyszczone spływać poprzez zbiornik retencyjny przy ulicy Torowej do Ołoboku - mówi Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

Przy ulicy Osadniczej budowany jest rów retencyjny i kładziony kanał. Inwestycja ta obejmuje odcinek Strugi Ostrowskiej od ulicy Limanowskiego do osiedla Morena. Budowa rowu retencyjnego zostanie wykonana poprzez umocnienie dna i skarp oraz montaż zastawki, natomiast w ramach budowy kanału położone zostaną dwa kolektory z rur żelbetowych o średnicy 1200 mm. Na koniec nastąpi rozdział Strugi na nowy ruch retencyjny i "starą" strugę.

Za realizację projektu odpowiada spółka Wodkan. Zadanie zostanie zakończone w ciągu kilku tygodni. Zgodnie z umową wykonawca na terenie inwestycji posadzi ponad sto drzew. Nasadzenia zaplanowano na jesień tego roku.

Zadanie to jest częścią projektu, którego celem jest odprowadzenie wód opadowych i roztopowych z terenu miasta do Ołoboku. W ramach przedsięwzięcia podjęto prace przy regulacji i umocnieniu Strugi Ostrowskiej (wartość zadania to 1,9 mln złotych). Wybudowane zostały także kolektory deszczowe w ulicy Torowej wraz z zabudową separatorów w zbiorniku (ponad 4 mln zł) oraz wybudowano zbiornik retencyjny przy ulicy Torowej (ponad 2 mln zł). Łączna wartość wszystkich zadań wynosi blisko 10 milionów złotych, a uzyskane przez spółkę Wodkan dofinansowanie w ramach WRPO na lata 2014-2020 to niemal 3 miliony złotych.

Realizacja projektu zabezpieczy miasto oraz jego mieszkańców przed podtopieniami spowodowanymi gwałtownymi wezbraniami wody w odbiorniku rzece Ołobok – Struga Ostrowska, który jako naturalny ciek wodny służy do odprowadzania wód opadowych i roztopowych do rzeki Ołobok.

Galeria Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu. Za nami warsztaty Zielona Strefa

Galeria Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu. Za nami warsztat...

III batalion 29 Pułku Strzelców Kaniowskich. W wyniku I wojny światowej i późniejszych wojen o ustalenie granic Polska poniosła ogromne straty materiale. Władze II Rzeczypospolitej oceniały, że około 30% wszelkiego majątku ruchomego i nieruchomego na obszarze 90% terytorium nowego państwa zniszczono całkowicie. Nic też dziwnego, że w czasie wojny polsko-bolszewickiej władze państwowe wielokrotnie odwoływały się do ofiarności polskiego społeczeństwa.

Archiwum Państwowe w Kaliszu. Wystawa online na temat wojny ...


Widzisz wypadek? Coś cię zaniepokoiło? Chcesz się czymś pochwalić?

Pisz do nas na: [email protected]
lub zostaw nam wiadomość na facebooku

Obserwuj nas także na Google News

obrazek
 
www.wrpo.wielkopolskie.pl

                 

Q&A z Robertem Kubicą

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie