Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zmodernizowano budynek zabytkowej Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Przygodziczkach

SJ
Gmina Przygodzice zmodernizowała budynek zabytkowej Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Przygodziczkach, w którym funkcjonuje podstawówka i oddział przedszkolny. Dla liczącej niemal 150 lat placówki i kształcącej się w niej 47 osobowej braci szkolnej ta inwestycja jest cywilizacyjnym skokiem, jakiego szkoła nie doświadczyła w całej swojej historii.

Modyfikacja energetyczna budynku Szkoły Podstawowej w Przygodziczkach zakończyła realizowany w czterech gminach powiatu ostrowskiego projekt termomodernizacji obiektów użyteczności publicznej, którego liderem był przygodzicki samorząd. Zakładał on modernizację pięciu budynków z terenu 4. gmin: Przygodzice (właśnie szkoły w Przygodziczkach), Odolanów, Nowe Skalmierzyce i Ostrów Wlkp. (gmina wiejska).

Roboty w Przygodziczkach trwały cały rok szkolny 2018/2019 i objęły m.in. termoizolację budynku od środka, wymianę drzwi i okien, wymianę kotła grzewczego, jak również wszystkich instalacji i oświetlenia led. W budynku przebudowana została również klatka schodowa i wszystkie pomieszczenia. Do ogrzewania szkoły wykorzystywany jest teraz m.in. system pomp ciepła, a także nowoczesny kocioł gazowy.

Szkoła w Przygodziczkach jest obiektem zabytkowym, dlatego proces ocieplenia budynku został wykonany we wnętrzach. W trakcie tych prac zajęcia lekcyjne prowadzono w zaadaptowanej do nauczania sali wiejskiej w Przygodziczkach.

- Bacznie przyglądaliśmy się pierwszemu wrażeniu uczniów, gdy po wakacjach dzieci wróciły do odnowionej szkoły - mówi jej dyrektor Renata Skorupa. "Gdy nasi uczniowie weszli do swoich klas, na ich twarzach pojawił się uśmiech i zachwyt. Szkołę odwiedzają także nasi absolwenci, by porównać, co się zmieniło. Oni też są zachwyceni" - dodaje.
- Dla lokalnej społeczności Przygodziczek szkoła odgrywa rolę kulturotwórczą i integracyjną - mówi sołtys Przygodziczek Roman Sztukowski. - Czujemy się z nią bardzo związani. Mała ilość uczniów i nauczycieli sprawia, że jesteśmy sobie bliscy - dodaje.

Zdaniem wójta gminy Krzysztofa Rasiaka, unowocześnienie obiektu powinno znacząco zmniejszyć koszty eksploatacji budynku, a zastosowanie nowoczesnych rozwiązań i instalacji opartych o odnawialne źródła energii korzystnie wpłynąć na środowisko. Włodarz podkreśla jednocześnie, że prace rewitalizacyjne połączono tu z projektem budowlanym, nadając wnętrzom szkoły większą funkcjonalność.

Gmina Przygodzice była liderem projektu pn. "Termomodernizacja obiektów użyteczności publicznej w powiecie ostrowskim" realizowanego w ramach partnerstwa Zintegrowane Inwestycje Terytorialne (ZIT) dla Aglomeracji Kalisko Ostrowskiej (AKO).
Remont szkoły w Przygodziczkach kosztował 880 tys. zł, a wartość dotacji do tej inwestycji wyniosła ponad 757 tys. zł.

Według regionalisty i historyka Dariusza Peśli, Szkoła elementarna w Przygodziczkach, dawniej zwanych małymi Przygodzicami powstała przypuszczalnie w połowie XIX w. Na pewno istniała już przed 1874 r. Peśla powołując się na źródło pisane ks. Pawła Władysława Fabisza, wyjaśnia, że do powstania szkoły w Przygodziczkach przyczynili się książęta Bogusław i Wilhelm Radziwiłłowie, właściciele Hrabstwa Przygodzice.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na ostrow.naszemiasto.pl Nasze Miasto