Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Żółtaczka w przedszkolu w Gorzycach Wielkich. Dyrektor ostrowskiego sanepidu spotkał się z mieszkańcami

RED
ostrowwielkopolski.pl
Kilkudziesięciu mieszkańców Gorzyc Wielkich wzięło udział w środę 20 lutego, w zorganizowanym z inicjatywy władz gminy Ostrów Wielkopolski, spotkaniu informacyjnym w związku ze stwierdzonymi przypadkami żółtaczki pokarmowej w miejscowym przedszkolu. Swoją wiedzą na temat rozpoznawania i profilaktyki wobec tej choroby podzielił się Andrzej Biliński, dyrektor ostrowskiego sanepidu.

Żółtaczka pokarmowa, zwana potocznie „chorobą brudnych rąk”, jest groźną chorobą zakaźną. Jak przyznał na spotkaniu w Gorzycach dyrektor Andrzej Biliński, borykają się z nią niemal wszystkie kraje europejskie, choć problem ten występuje z różną intensywnością.
W naszym regionie problem z WZW typu A – bo tak również określana jest ta choroba - występował w dużym zakresie w roku 2017. Jedno z ognisk choroby zostało zlokalizowane w Ostrowie Wielkopolskim, gdzie stwierdzono kilkanaście zachorowań. W całej Wielkopolsce odnotowano w roku 2017 aż 42 zachorowania na WZW typu A, a w Polsce było ich 1441. Co ciekawe, po wygaszeniu ogniska choroby, liczba stwierdzonych przypadków tej choroby spadła do zera.
Niestety, na przełomie roku 2018 i 2019 problem powrócił. W powiecie ostrowskim oficjalnie stwierdzono 9 przypadków żółtaczki pokarmowej, z czego 4 miały miejsce na terenie gminy Ostrów Wielkopolski. Ognisko choroby wykryto wśród podopiecznych przedszkola w Gorzycach Wielkich, gdzie dotąd zachorowało troje dzieci oraz jeden z rodziców.
Władze gminy Ostrów Wielkopolski nie zbagatelizowały tego problemu, czego potwierdzeniem było spotkanie w sali wiejskiej w Gorzycach Wielkich z dyrektorem i pracownikami ostrowskiego sanepidu. W sali zgromadziło się kilkadziesiąt osób, głównie rodziców dzieci w miejscowego przedszkola, jak również osób zajmujących się pracą z dziećmi i młodzieżą w innych placówkach publicznych.

Andrzej Biliński opowiedział dokładnie o pochodzeniu choroby i o tym, jak można się nią zarazić.
Żółtaczką pokarmową można zarazić się przede wszystkim spożywając zarażoną wirusem nieprzetworzoną termicznie żywność - na przykład sałatki, brudne owoce, czy nawet napoje. Wirus może być również przenoszony poprzez brudne ręce. Najczęściej dochodzi do tego, jeśli dana osoba nie umyje dokładnie rąk po wyjściu z toalety, gdyż wirus jest przenoszony wraz z kałem.
Dyrektor Biliński zwrócił uwagę na newralgiczny moment, w którym dochodzi do zakażenia innych. Żółtaczka pokarmowa przebiega w początkowym etapie bezobjawowo i chory nawet nie wie o swojej dolegliwości. To bardzo niebezpieczny moment, bo właśnie wtedy chory na WZW typu A zaraża nieświadomie innych. Inaczej mówiąc: kiedy stwierdzimy zachorowanie, jest za późno aby zapobiec zarażeniu innych.

Zdaniem dr Bilińskiego, jedyną skuteczną metodą profilaktyki przeciwko żółtaczce pokarmowej jest ścisłe przestrzeganie zasad higieny oraz szczepienia ochronne.
Okazuje się jednak, że szczepienia na WZW typu A nie są w Polsce obowiązkowe. Co więcej, są bardzo duże kłopoty z prywatnym dostępem do szczepionek dla dzieci, które można co najwyżej sprowadzić indywidualnie z zagranicy.
Uczestnicy spotkania mogli na miejscu u eksperta wyjaśnić swoje wątpliwości, gdyż po części teoretycznej dr Biliński odpowiadał na pytania mieszkańców Gorzyc Wielkich. Zatroskani rodzice pytali między innymi o skład i działanie szczepionek, a przede wszystkim o to, jak ustrzec się przed zakażeniem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na ostrow.naszemiasto.pl Nasze Miasto