Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zwalcz mszyce w ogrodzie! Polecamy domowe, ale skuteczne opryski. Pomoże ocet, soda i roślinne preparaty, przydadzą się też żółte wstążki

Edyta Hanszke, Katarzyna Laszczak
Mszyce często żerują na spodnich stronach liści. Stosując opryski, szczególnie te naturalne, weźmy to pod uwagę. Jeśli zastosujemy oprysk tylko „od góry”, będzie on mniej skuteczny.
Mszyce często żerują na spodnich stronach liści. Stosując opryski, szczególnie te naturalne, weźmy to pod uwagę. Jeśli zastosujemy oprysk tylko „od góry”, będzie on mniej skuteczny. Valeriy_G/GettyImages
Mszyce to wyjątkowo popularne szkodniki. Atakują rośliny ogrodowe i balkonowe, ozdobne i użytkowe. Mszyce warto zwalczać, ale niekoniecznie trzeba od razu sięgać po „chemię”. Jest sporo naturalnych, skutecznych i tanich (a czasem wręcz darmowych) preparatów, które możemy stosować do oprysków przeciw mszycom. Warto też wykorzystać do pomocy wrogów tych owadów, czyli biedronki i złotooki. Polecamy skuteczne domowe metody na mszyce.

Spis treści

Mszyce w ogrodzie

Na świecie żyje ponad 3 tysiące gatunków mszyc. Nazwy noszą od roślin, na których żerują, np.: mszyca jabłoniowa, mszyca kapuścianka, mszyca pelargoniowa itp. Są jednak też gatunki, które występują na różnych gatunkach roślin. Mszyce różnią się wielkością i kolorem: osiągają rozmiar zazwyczaj od 2 do 5 mm i przybierają barwy od żółtej przez czerń, brąz i róż do bieli.

Szkodniki te występują w masowych ilościach i atakują prawie każdą roślinę. Najczęściej żerują na młodych liściach, pędach wierzchołkowych roślin, kwiatostanach i pąkach kwiatowych, które zawierają najwięcej soków. Mają one aparaty ssąco-kłujące, którymi wysysają sok z roślin.
Warto wiedzieć: młode mszyce – tzw. nimfy – żerują na wierzchniej stronie liścia, a dorosłe osobniki zazwyczaj na spodniej.

W sprzyjających warunkach (ciepło i wilgotno) mszyce rozmnażają się błyskawicznie – podczas jednego sezonu mszyca potrafi wydać od kilku do kilkunastu pokoleń, za każdym razem po kilkadziesiąt osobników potomnych. Dodatkowo niektóre osobniki mają skrzydła, więc mogą przenosić się na większe odległości.

Sprawdź: Z jakich roślin zrobić oprysk na mszyce. Pomoże m.in. pokrzywa i wiele innych

Jakie szkody wyrządzają mszyce?

Efektem ataku mszyc jest zazwyczaj silne osłabienie wzrostu roślin oraz zniekształcenie lub całkowite zahamowanie rozwoju liści i młodych pędów. W dodatku owady te wydzielają charakterystyczną klejącą substancję – miód spadziowy. Jest on pożywką dla szarej pleśni i innych infekcji grzybowych. Wywołują np. szarkę – groźną chorobę wirusową śliw. Mszyce mogą też przenosić choroby wirusowe.

Niektóre mszyce żyją w symbiozie z mrówkami. Mrówki żywią siebie i całą kolonię słodką spadzią wydzielaną przez mszyce. Dodatkowo mrówki ochraniają mszyce przed innymi drapieżnymi owadami, by te spokojnie mogły się rozmnażać i produkować spadź. Ponadto przenoszą młode mszyce na nowe miejsca. To między innymi w ten sposób szkodniki przenoszą się z rośliny na roślinę.

Najlepszym sposobem walki z mszycami jest zapobieganie ich pojawieniu się. Jeśli plewimy ogród i nie dopuszczamy do zachwaszczenia, to ograniczamy ryzyko pojawienia się mszyc. Zdrowe, zadbane rośliny lepiej poradzą sobie ze szkodnikami.

Jak zwalczać mszyce? Polecamy ekologiczne i skuteczne sposoby

Jest dużo środków przeznaczonych do zwalczania mszyc, jednak trzeba pamiętać, że rzadko są one w pełni bezpieczne. Stosując preparaty systemiczne lub chemiczne, nie możemy potem przez okres karencji spożywać np. owoców z drzewa czy krzewu. Dlatego warto zwalczać mszyce ekologicznymi sposobami. Oto one.

Przepisy na domowe opryski przeciw mszycom

Do zwalczania mszyc przydadzą się opryski pochodzenia roślinnego, czyli wyciągi i napary zawierające substancję trujące, odstraszające lub hamujące żerowanie owadów. 
Co to jest wyciąg z roślin? To preparat przygotowany bez gotowania. Rośliny zalewa się zimną wodą i pozostawia na dobę. Wyciągi do oprysków stosuje się bez rozcieńczania. Jako oprysk przeciw mszycom warto wykorzystać następujące wyciągi:

  • wyciąg z aksamitki (1 kg suszonych kwiatów na 10 l wody),
  • wyciąg z bylicy piołun (300 g ziela na 10 l wody),
  • wyciąg z cebuli (200 g łusek na 10 l wody),
  • wyciąg z czosnku (200 g ząbków na 10 l wody),
  • wyciąg z mniszka lekarskiego (400 g liści na 10 l wody),
  • wyciąg z pokrzywy (1 kg ziela na 10 l wody),
  • wyciąg z wrotyczu (300 g ziela na 10 l wody).

Natomiast wywary roślinne wymagają gotowania (przez 20-30 min. na małym ogniu), niektóre później trzeba rozcieńczyć. Oto wywary, które stosuje się jako oprysk przeciw mszycom oraz proporcje składników:

  • wywar z aksamitki (1,5 kg suszu na 10 l wody)
  • wywar z cebuli (500 g łusek na 10 l wody),
  • wywar z czosnku (200 g ząbków na 10 l wody),
  • wywar z pomidorów (1 kg liści na 10 l wody, po rozcieńczeniu z wodą 1:3).

Do zwalczania mszyc można też stosować niektóre gnojówki roślinne (np. z pokrzywy, skrzypu), ale ich przygotowanie jest bardziej uciążliwe, trzeba je też stosować w dużym rozcieńczeniu. Ponadto niektórzy wykorzystują: wodę z szarym mydłem, wodę z płynem do naczyń czy wodę z mlekiem.
Uwaga: zarówno opryski z wyciągów i wywarów roślinnych, jak i niżej opisane z octu i sody, działają kontaktowo, czyli trzeba nimi spryskać mszyce. Jednak pomimo że są ekologiczne, zadziałają także niekorzystnie na pożyteczne owady. Jeśli na roślinach żerują biedronki, złotooki lub ich larwy, nie wykonujmy również takich oprysków.

Ocet i soda na mszyce

Do domowych i skutecznych środków na mszyce należą również opryski z octu oraz sody. Jednak tutaj trzeba pilnować proporcji i stosować te produkty w dużym rozcieńczeniu, bo można zaszkodzić także roślinom. Ocet (może być zwykły, spirytusowy) wlewa się do wody w proporcji 1 do 10 (czyli 1 litr octu na 10 litrów wody), do roztworu można dodać kilka kropli płynu do naczyń. Stąd dowiesz się więcej o zastosowaniu octu na mszyce.
Mszyce można zwalczać również opryskiem z sody oczyszczonej. Można go wykonać na dwa sposoby:

  • w letniej wodzie (1,5 litra) rozpuścić płaską łyżeczkę sody, można dodać kilka kropli płynu do naczyń,
  • ćwierć łyżeczki sody oczyszczonej rozpuścić w litrze wody i dodać pół łyżeczki oleju jadalnego.

Zadbaj o biedronki i złotooki. Powieś żółte wstążki

Jest kilka owadów, które niezwykle skutecznie zwalczają mszyce, po prostu zjadając je. Należą do nich przede wszystkim biedronki oraz złotooki, przy czym od dorosłych owadów skuteczniejsze są ich larwy. Warto wiedzieć, że aby zwabić biedronki na daną roślinę, warto zawiązać na niej żółtą wstążkę. Dodatkowo na pnie drzew można zakładać opaski lepowe powstrzymujące mrówki, które niszczą naturalnych wrogów mszyc. Pamiętajmy, że jeśli stosujemy opryski chemiczne, to niszczymy również te pożyteczne owady i pozbywamy się sojuszników w walce z mszycami.

Posadź rośliny odstraszające mszyce

Mszyce nie lubią mięty pieprzowej, więc jeśli posadzimy ją w ogrodzie, jest szansa, że unikniemy ich obecności. Podobnie reagują na czosnek, anyż, kolendrę, lawendę, petunię i wykę

Polecjaka Google News - RegioDom

Zadbaj o swój ogród przy pomocy niezbędnych narzędzi!

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Zwalcz mszyce w ogrodzie! Polecamy domowe, ale skuteczne opryski. Pomoże ocet, soda i roślinne preparaty, przydadzą się też żółte wstążki - RegioDom.pl

Wróć na ostrow.naszemiasto.pl Nasze Miasto