Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ostrów: Bezpłatne badania obejmą ponad tysiąc osób

MWE
Miasto sfinansuje dwa, zakrojone na szeroką skalę projekty profilaktyczne. Badania potrwają przez kilka tygodni. Będą przeznaczone i dla dzieci, i dla osób w wieku średnim

Ponad tysiąc osób będzie mogło w Ostrowie wziąć udział w dwóch dużych profilaktycznych programach zdrowotnych. Pierwsza z akcji dotyczy chorób układu krążenia u osób w wieku 40–60 lat. Druga natomiast – chorób układu moczowego u dzieci 4-letnich.

Badania będą całkowicie bezpłatne i potrwają przez kilka tygodni. Władze miasta przeznaczyły na ten cel około 120 tysięcy złotych. Zdecydowały się na ten rodzaj konsultacji, bo, jak wynika z analiz, właśnie tego typu schorzenia u ostrowian występują najczęściej. Podobne programy realizowane były już w ubiegłych latach i cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem.

Podczas poprzedniej akcji w ciągu dziesięciu tygodni przebadano profilaktycznie 616 czterolatków. Każde dziecko miało wykonane USG jamy brzusznej, badanie krwi z rozmazem oraz konsultację lekarską.

– W przebadanej wówczas grupie stwierdziliśmy różne przypadki schorzeń układu moczowego. Wykryliśmy m.in. brak nerki, poszerzenie układu kielichowo-miedniczkowego nerki czy dodatkową śledzionę. Wszystkie te dzieci zostały pod dalszą opieką lekarską – mówi lekarz radiolog Wojciech Głowinkowski.

Z kolei jedna z poprzednich akcji badań układu krążenia wykazała, że ostrowianie są bardziej chorzy niż statystyczni Polacy. Powodem są nie tylko złe nawyki czy uwarunkowania genetyczne, ale także dużo gorsza dostępność do specjalistycznego leczenia. Po tamtej akcji, w której uczestniczyło kilkaset osób w średnim wieku, kardiolodzy uderzyli na alarm. Okazało się między innymi, że połowa mieszkańców żyje z nadwagą, co trzeci ma podwyższony poziom glukozy, a co piąty cierpi na nadciśnienie. Dochodzą do tego kłopoty z nerkami, podwyższony cholesterol, zła dieta, a przede wszystkim palenie papierosów. Wielu osobom grozi zawał serca i udar mózgu, choć żyją w poczuciu zdrowia.

Specjaliści mają nadzieję, że tegoroczna akcja przyniesie lepsze wyniki. Aby zapisać się na badanie układu krążenia trzeba być w wieku 40–60 lat. Każda osoba przejdzie badania EKG, będzie miała określony poziom cholesterolu i glukozy oraz wskaźnik BMI. Do drugiego etapu zostaną dopuszczone osoby ze stwierdzonym podwyższonym ryzykiem sercowo-naczyniowym. Tym pacjentom dodatkowo zostanie wykonane EKG wysiłkowe lub echo serca.

Ostrow.naszemiasto.pl Dołącz do naszej społeczności na Facebooku!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co to jest zapalenie gardła i migdałków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na ostrow.naszemiasto.pl Nasze Miasto