MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Tornistry szkolne pod lupą Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Jak wybrać właściwy tornister? SPRAWDŹ

Andrzej Kurzyński
Andrzej Kurzyński
Przed rozpoczynającym się już niebawem rokiem szkolnym, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wziął pod lupę tornistry. Inspektorzy sprawdzili ich wytrzymałość na obciążenie i upadki, jak funkcjonalne są w nich uchwyty, szelki i sama budowa oraz czy posiadają odblaski. UOKiK podpowiada też, na co zwrócić uwagę w sklepie, aby plecak był wygodny.

Szkolne plecaki muszą pomieścić nie tylko książki, zeszyty i piórniki. Trafiają do nich także kanapki, czy butelki z piciem. Walory estetyczne to jedno, jednak czy wiemy, który produkt będzie bezpieczny i wygodny dla naszych pociech?

- Tornister to podstawowy punkt na liście wyprawki szkolnej. Przy wyborze warto zwrócić uwagę na jego funkcjonalność, wytrzymałość oraz przede wszystkim bezpieczeństwo dla kręgosłupa dziecka. Jak można to sprawdzić w praktyce? Zbadaliśmy 10 modeli tornistrów różnych marek. Specjaliści z laboratorium UOKiK ocenili tornistry pod kątem obecności odblasków, funkcjonalności i wytrzymałości. Sprawdzili też, ile waży każdy model, i czy spody tornistrów są wodoodporne – wyjaśnia Tomasz Chróstny, prezes UOKiK.

Do badań wybrano dziesięć modeli tornistrów na podstawie rozeznania rynku przeprowadzonego przez Inspekcję Handlową w maju 2021 r. w sklepach internetowych i stacjonarnych w całej Polsce. Badania wykonali pracownicy w laboratorium UOKiK w Lublinie posiadającym stosowną akredytację. Wszystkie modele posiadały usztywnione dno oraz plecy, regulowane szelki oraz uchwyt do podnoszenia. Metody badań opracowano z wykorzystaniem normy opisującej wymagania dla tornistrów szkolnych. Badania wszystkich modeli wykonywano w ten sam sposób, w tych samych warunkach. Tornistry przeszły w sumie 190 testów, podczas których uzyskano 1723 wyniki cząstkowe.

Tornister ze sztywną konstrukcją jest zdrowszy dla kręgosłupa i sprzyja prostowaniu się dziecka. Taka budowa chroni też plecy przed uwieraniem, nawet jeśli rzeczy w środku nie są ułożone. Badane modele nie posiadały pasów biodrowych, ale warto pamiętać, że ich obecność pozwala na lepsze rozłożenie ciężaru i odciążenie kręgosłupa dziecka. Jest to szczególnie istotne podczas dłuższego noszenia ciężkiego tornistra.

Zalecana waga tornistra z wypełnieniem, którą uznaje się za nieszkodliwą dla dziecięcego kręgosłupa wynosi 10-15 proc. wagi ucznia, czyli dziecko ważące 40 kg powinno dźwigać nie więcej niż 4-6 kg. Wybieraj więc najlżejszy plecak, dostosuj go do wzrostu dziecka i tego, co będzie w nim nosić. Sprawdzaj regularnie wagę i zawartość tornistra. Szczególnie młodsi uczniowie często wrzucają tam rzeczy, które nie są niezbędne w szkole, a znacznie zwiększają ciężar na plecach.

Bezpieczeństwo uczniów w drodze do szkoły poprawiają odblaski. Są konieczne, jeśli dziecko porusza się poza terenem zabudowanym. Najlepiej, aby tornister lub plecak miał odblaski z tyłu, z boku i na szelkach. Można je także np. naszyć na ubranie lub nosić na ręce.


Widzisz wypadek? Coś cię zaniepokoiło? Chcesz się czymś pochwalić?

Pisz do nas na: [email protected]
lub zostaw nam wiadomość na facebooku

Obserwuj nas także na Google News

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Atak migranta na granicy. Ranny polski żołnierz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Tornistry szkolne pod lupą Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Jak wybrać właściwy tornister? SPRAWDŹ - Kalisz Nasze Miasto

Wróć na ostrow.naszemiasto.pl Nasze Miasto