Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ustawa śmieciowa w Ostrowie: Rewolucja nie taka straszna jak się wydawało

BIN
Rewolucja śmieciowa nie taka straszna
Rewolucja śmieciowa nie taka straszna
Ustawa śmieciowa w Ostrowie: Ostrowianie segregują odpady do dwóch, a nie jak wcześniej planowano trzech pojemników. Zielony jest na szkło, a żółty na papier, plastik i puszki.

Ustawa śmieciowa w Ostrowie: Już blisko trzy tygodnie obowiązuje nowy system zagospodarowania odpadów i okazuje się, że rewolucja nie taka straszna jak się wydawało. W Ostrowie mieszkańców obsługują dwie firmy Zakład Oczyszczania i Gospodarki Odpadami MZO oraz spółka Kosz.

- Udało nam się dobrze przygotować do zmian - zapewnia Andrzej Strykowski, prezes MZO. - Ale cały czas pracujemy nad tym, by system odbioru odpadów był jak najlepszy. Dopracowujemy wszelkie szczegóły.

Początkowo w Ostrowie miały zostać ustawione trzy kontenery do segregowania odpadów: na szkło, na papier oraz na odpady plastikowe. Ostatecznie z tej wersji zrezygnowano.

- Uznaliśmy, że trzeba ludzi powoli przyzwyczajać do segregacji, a nie rzucać ich na szeroką wodę, bo wówczas nic z tego nie wyjdzie - mówi Karina Wicenciak, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami Urzędu Miejskiego w Ostrowie.

Dlatego ostrowianie segregują odpady do dwóch pojemników. Do zielonego pojemnika lub worka wrzucane są szklane butelki i słoiki tak kolorowe jak i bezbarwne. Muszą jednak być bez nakrętek, zacisków gumowych, uszczelek i części metalowych. Natomiast do żółtych pojemników i worków trafiać ma papier, kartony po napojach i mleku, folia, plastikowe butelki, puszki po napojach, sokach i konserwach oraz drobny złom

- Po wprowadzeniu tych zmian do wszystkich gospodarstw domowych trafiły tak zwane ,,zestawy startowe" - ulotka informująca jak sortować odpady, worki do segregacji oraz harmonogram wywozu odpadów - dodaje Andrzej Strykowski.

Poza tym, każdy mieszkaniec może całkowicie bezpłatnie oddać w Punkcie Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych, który mieści się przy ul. Staroprzygodzkiej 121 m.in. przeterminowane leki, chemikalia, baterie i akumulatory, odpady zielone, opony, sprzęt elektroniczny, meble. A dodatkowo raz w roku metr sześcienny odpadów budowlanych.

- Było sporo obaw, ale wszystko działa, gdyż śmieci odbierają, a worki do segregacji dowieźli - mówi Maria Puchalska w Ostrowa.

Ostrow.naszemiasto.pl Dołącz do naszej społeczności na Facebooku!

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na ostrow.naszemiasto.pl Nasze Miasto