Złoty medal Mistrzostw Polski dla raszkowianina Szymona Potasznika

RED
W miniony weekend tj. 17-19 maja 2019 podczas Młodzieżowych Mistrzostw Polski w kolarstwie torowym w Pruszkowie mieszkaniec naszej gminy Szymon Potasznik zdobył tytuł Mistrza Polski Juniorów w konkurencji OMNIUM czyli tzw. kolarskim wieloboju składającym się z 4 konkurencji.

Dzień zawodów rozpoczął się wyścigiem punktowym, który był kwalifikacją do OMNIUM. Po nadrobionym okrążeniu i dobrych finiszach Szymon zakończył wyścig na 2 miejscu. Cały wielobój był dopiero przed nim. Czołowa 10 Pucharu Polski miała łatwiej, gdyż nie musiała się kwalifikować. OMNIUM rozpoczął wyścig scratch czyli na tzw. kreskę. Po aktywnej jeździe próby odjazdu naszego zawodnika były niwelowane i pozostał finisz z dużej grupy. Był zdecydowanie najszybszy i niemal z końca stawki udało mu się przejść na czoło grupy by zwyciężyć pewnym finiszem. Drugą konkurencją był wyścig tempowy w której zwycięstwo po udanym ataku zajął jego kolega z drużyny Konrad Trzęsowski, który odebrał cenne punkty rywalom. Szymon skończył wyścig na 5 miejscu co pozwoliło powiększyć mu przewagę w całym wieloboju. Następną konkurencją był wyścig eliminacyjny. Bardzo trudny wyścig, w którym co 2 okrążenia odpada ostatni zawodnik. Tutaj można było wszystko zyskać lub stracić. Stopniowo odpadali rywale w tej konkurencji, a gdy Szymon został już sam z 10 przeciwnikami poczuł wiarę w zwycięstwo i pewnie wygrał ten wyścig.

Przed ostatnią konkurencją motywacja była ogromna, miał 12 punktów przewagi nad drugim i 20 punktów nad trzecim zawodnikiem. Przyszedł czas na wyścig punktowy składający się z 80 rund i 8 premii co 10 okrążeń. Przez cały dystans czujnie kontrolował przebieg wyścigu i nie pozwolił na żaden skuteczny atak, spokojnie zbierając punkty. Na 20 rund do mety było już pewne, że zwycięży. Na końcu czekał podwójnie premiowany finisz, który wygrał i powiększył przewagę nad drugim zawodnikiem do 22 punktów! Całe omnium KTK KALISZ, w którym teraz trenuje Szymon zakończył wygranymi we wszystkich konkurencjach, ze złotym medalem raszkowianina. Następnego dnia w konkurencji MADISON wraz z Konradem Trzęsowskim prowadził od startu, niestety uraz kolana, którego doświadczył podczas zderzenia z innym zawodnikiem spowodował, że w efekcie zmagania zakończyli jako 7 para.

Mistrzostwa zapowiadały się bardzo dobrze ponieważ tydzień wcześniej na szosowym Pucharze Polski Szymon Potasznik zajął 6 miejsce w jeździe indywidualnej na czas, co przełożyło się na tytuł wicemistrza Wielkopolski. W rozgrywanym w dniach 12-14 kwietnia etapowym wyścigu dla elity Hellena Tour, startując z kolarzami zawodowymi zajął 15 miejsce na etapie jazdy indywidualnej na czas.