KKS Kalisz będzie gospodarzem baraży o awans do I ligi!

Mariusz Kurzajczyk
KKS Kalisz - Skra Częstochowa
KKS Kalisz - Skra Częstochowa Mariusz Kurzajczyk
W sobotę, 25 maja 2024 roku odbyła się ostatnia kolejka sezonu zasadniczego II ligi. Walczący o awans do I ligi KKS Kalisz podejmował broniącą się przed spadkiem Skrę Częstochowa. Gospodarze zwyciężyli 4:1 i ostatecznie zajęli trzecie miejsce w tabeli, dzięki czemu będą gospodarzem meczu lub meczów barażowych.

Teoretycznie faworytem spotkania był grający o bardziej ambitne cele KKS Kalisz. Kibice jednak doskonale pamiętali, że wszystkie poprzednie mecze wygrała Skra! W sezonie 20/21 dwa razy po 1:0 i w finale baraży aż 3:0, a w tym sezonie w Częstochowie aż 4:1! Przed sobotnim meczem bilans był więc fatalny dla gospodarzy: 0-0-4, bramki 1:9.

Pierwszy celny strzał oddali w 8. minucie goście, ale znakomicie spisał się Maciej Krakowiak, który bitą mocno po ziemi piłkę wybił na bok. Pięć minut potem Nestor Gordillo zagrał jak za najlepszych czasów. Hiszpan przedarł się przed pole karne gości, mocno i celnie uderzył, a piłka wpadła do siatki.

W 18 minucie z dystansu uderzył Adrian Cierpka, który w ostatnich meczach mocno angażuje się w działania ofensywne kaliszan, ale Jakub Rajczykowski był na posterunku. Chwilę potem Hubert Sobol dostał prostopadłe podanie i znalazł sam przed bramkarzem Skry, ale nie zmieścił piłki między słupkami. W 25 minucie powinno być 1:1, ale piłkę najpierw odbił, a potem zgarnął w opiekuńcze ramiona Krakowiak.

W 37 minucie zakotłowało się na polu bramkowym Skry. Najpierw waleczny Maciej Białczyk wymienił podania z Gordillo i wyłożył piłkę Sobolowi, ale ten w nią nie trafił. Po chwili futbolówkę kopnął Gordillo, a Michał Bednarski z najbliższej odległości umieścił ją w siatce.

Po przerwie goście byli bardziej aktywni, zasłużyli na bramkę, którą zdobyli w 64 minucie. Na szczęście już trzy minuty potem w polu karnym Skry sfaulowany został Sobol, a najlepszy strzelec KKS-u nie zwykł mylić się, strzelając z 11 metrów. W 73 minucie ten sam piłkarz uderzał z kilku metrów i… nie trafił. W 87 minucie Sobol znów miał kapitalną okazję, ale górą był Rajczykowski. W doliczonym czasie gry wynik ustalił Wojciech Maroszek, który chwilę wcześniej zmienił... Sobola. To pierwszy gol utalentowanego gracza w II lidze.

Dzięki wygranej ze Skrą KKS będzie gospodarzem meczu półfinałowego baraży o I ligę i - jeśli wygra - finałowego. Już w najbliższą środę kaliszanie będą podejmować Polonię Bytom, z którą w sezonie zasadniczym dwa razy zremisowali. W drugim półfinale Stal Stalowa Wola zagra z Chojniczanką. Finał w sobotę, 1 czerwca.

KKS 1925 Kalisz - Skra Częstochowa 4:1 (2:0)
Bramki: 1:0 Néstor Gordillo 13, 2:0 Michał Bednarski 37, 2:1 Przemysław Sajdak 64, 3:1 Hubert Sobol 68, karny, 4:1 Wojciech Maroszek 90 +1.
KKS 1925: 1. Maciej Krakowiak - 23. Maciej Białczyk, 42. Wiktor Smoliński, 35. Bartosz Kieliba, 3. Mateusz Gawlik, 71. Kamil Koczy (71, 19. Filip Szewczyk) - 11. Michał Bednarski (71, 16. Bartłomiej Putno), 6. Adrian Cierpka (84, 8. Oskar Kalenik), 24. Mateusz Wysokiński, 10. Néstor Gordillo (46, 5. Jakub Staszak) - 9. Hubert Sobol (89, 22. Wojciech Maroszek).
Skra: 76. Jakub Rajczykowski - 88. Tobiasz Kubik (79, 22. Mateusz Kaczmarek), 20. Oliwier Kucharczyk (79, 4. Kacper Gzieło), 2. Paweł Kucharczyk, 21. Olivier Wypart, 15. Mateusz Maćkowiak (45, 11. Mateusz Winciersz) - 23. Igor Ławrynowicz (68, 16. Jakub Niedbała), 25. Przemysław Sajdak, 6. Mikołaj Łabojko (78, 9. Fabian Grzelka), 8. Jan Ciućka - 10. Maciej Mas.