Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Miasto funduje badania dla mieszkańców

Ryszard Binczak
Z darmowych badań korzysta coraz więcej ostrowskich maluchów
Z darmowych badań korzysta coraz więcej ostrowskich maluchów Ryszard Binczak
W ostatnich pięciu latach niemal siedem tysięcy ostrowian skorzystało z bezpłatnych badań profilaktycznych przeprowadzonych na zlecenie miasta i sfinansowanych z miejskiej kasy. Wydano na ten cel ponad pół miliona złotych.

– To są bardzo dobrze zainwestowane pieniądze, gdyż zdrowie naszych mieszkańców jest najważniejsze – mówi Jarosław Urbaniak, prezydent Ostrowa.

W Ostrowie bezpłatne badania funduje się nie tylko dla dorosłych, ale także coraz częściej dla dzieci. Na porządku dziennym są badania chorób gruczołu krokowego u mężczyzn oraz badania mammograficzne u kobiet.
– Pierwsze darmowe przeglądy pojawiły się już dziesięć lat temu, ale nie były one oczywiście tak rozbudowane jak dzisiaj – mówi Jolanta Łykowska, kierownik biura do spraw zdrowia i rodziny w Urzędzie Miejskiem w Ostrowie.

Na szerszą skalę z darmowymi badaniami Ostrów ruszył w 2007 roku. Wówczas obok wspomnianych już badań mammograficznych i chorób gruczołu krokowego, po raz pierwszy zrealizowano program badań chorób układu krążenia. W przebadanej grupie 500 osób, aż 346 miało problemy z nadwagą i otyłością, u prawie 400 wykryto podwyższony poziom cholesterolu. Ponad 100 miało podniesiony poziom cukru, a u 11 wykryto cukrzycę. 170 miało problemy z nadciśnieniem, a drugie tyle było im zagrożonych.

Rok później dorzucono kolejne darmowe badania – jaskry. Natomiast od 2009 roku coraz więcej programów profilaktycznych skierowanych jest dla dzieci. Na początek 600 czterolatków zameldowanych w Ostrowie otrzymało imienne zaproszenie do udziału w programie. Dzieci miały wykonane badanie USG jamy brzusznej i badanie krwi z rozmazem. Następnie odbyły się konsultacje lekarskie. Gdyby jakieś nieprawidłowości zostały wykryte, wtedy po konsultacji z pediatrą można było skorzystać również z konsultacji onkologa.
– Proces nowotworowy u dzieci, w odróżnieniu od dorosłych, u których choroba może rozwijać się nawet kilka lat, jest procesem ostrym i burzliwym – mówi Wojciech Głowinkowski, radiolog.

W kolejnych latach badania wykrywania chorób nowotworowych są proponowane kolejnym czterolatkom, a ich o dwa lata starsi koledzy zostali w 2010 roku przebadani kardiologicznie. Obecnie w Ostrowie trwają badania układu moczowego czterolatków. Natomiast na dniach ruszy program badania zębów dla ostrowskich uczniów klas trzecich, z którego skorzysta 660 dzieci.

Natomiast w Kaliszu działa już czternaście różnego rodzaju programów zdrowotnych, które ułatwiają mieszkańcom dostęp do lekarzy specjalistów. Tylko w tym roku w budżecie miasta zarezerwowano na ten cel 460 tysięcy złotych. Dzięki temu kaliszanie będą mogli skorzystać z ponad 11 tysięcy badań diagnostycznych. Dotychczas wykorzystano limit około 9000 badań.

od 7 lat
Wideo

Precz z Zielonym Ładem! - protest rolników w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na ostrow.naszemiasto.pl Nasze Miasto