Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nagrody Starosty Ostrowskiego przyznane [FOTO]

MWE
Już po raz czwarty wręczone zostały Nagrody Starosty Ostrowskiego Wojciechy 2018 dla wybitnych postaci, które przyczyniły się do rozwoju oraz promocji powiatu, a ich działalność wpisuje się w etos pracy organicznej.

Wojciechy ustanowione zostały w 2012 roku z okazji jubileuszu 125-lecia Powiatu Ostrowskiego. Wtedy też wręczono pierwsze statuetki. Nazwę ,,Wojciechów’’ zaczerpnięto się od imienia Wojciecha Lipskiego, pierwszego polskiego starosty ostrowskiego. Uroczystość odbywa się co dwa lata, co w połączeniu z faktem, że przyznawana jest tylko w kilku kategoriach ma budować jej prestiż. W tym roku uroczysta Sesja Rady Powiatu Ostrowskiego, podczas której wręczono nagrody odbyła się w I Liceum Ogólnokształcącym.

W kategorii Kultura Nagrodę Starosty Ostrowskiego otrzymał Wiesław Dudek, absolwent łódzkiej szkoły baletowej. Jego prawdziwie światowa kariera rozpoczyna się od roku 2000. Najpierw jako pierwszy Polak w historii zostaje pierwszym solistą w operze w Stuttgarcie, następnie także jako pierwszy Polak w historii otrzymuje angaż pierwszego solisty w Staatsballet w Berlinie, i w tym charakterze tańczył w stolicy Niemiec przez wiele lat. Współpracuje z najlepszymi reżyserami i choreografami budując swoją markę, a otworem stają przed nim sceny baletowe świata. Jako pierwszy Polak wystąpił także w solowych partiach Eugeniusza Oniegina w baletowej mekce, Teatrze Bolszoj w Moskwie. Obecnie mieszka i pracuje w Tokio, ale Polska i Wielkopolska wciąż są w jego sercu. Dowodem na to jest projekt ,,Młody duch tańca’’, w którym promuje najlepszych młodych tancerzy z Polski i Japonii.

W kategorii Gospodarka WOJCIECHA 2018 otrzymał Mieczysław Grześkowiak, założyciel Wytwórni Sprężyn Grześkowiak. Prawie 40 lat temu założył jednoosobowy zakład rzemieślniczy. Podstawą decyzji o rozpoczęciu własnej działalności były wiedza wyniesiona z Politechniki Poznańskiej oraz doświadczenia z pracy w ZAP. Swoje zawodowe życie poświęcił sprężynom, od pracy dyplomowej począwszy, po projektowanie maszyn i wdrożenie ich do produkcji. Z czasem ta decyzja stała się przysłowiową sprężyną do sukcesu. Dziś prowadzi nowoczesną firmę zatrudniającą ponad 60 pracowników różnych specjalności.

W kategorii Społeczeństwo nagrodę otrzymał dr. n. medycznych Mirosław Falis. Dał się poznać jako rzetelny i sumienny lekarz specjalista, który ciągle podnosi swoją wiedzę i umiejętności, ale także chętnie dzieli się nią z innymi m.in. podczas organizowanych spotkań z lekarzami rodzinnymi. Jest prekursorem stosowanej w Ostrowie metody leczenia skomplikowanych złamań kości stopy z wykorzystaniem tzw. gwoździa śródszpikowego. Metoda ta pozwala nie tylko kilkakrotnie skrócić okres leczenia i ograniczyć ból, ale co najważniejsze powrócić pacjentowi do pełnej sprawności i aktywności życiowej. Obecnie ostrowski szpital stał się największym w kraju ośrodkiem, w którym wykonuje się tego typu operacje. Kilka lat temu decyzja o wyborze właśnie tej metody wymagała odwagi, ale także dała szansę na stworzenie tu w Ostrowie zespołu młodych specjalistów. Dziś po praktyczną wiedzę do Ostrowa przyjeżdżają nie tylko lekarze z Polski, ale regularnie szkolą się tu m.in. ortopedzi z Włoch.

W kategorii Rolnictwo uhonorowano Reginę i Janusza Kałużnych z Gałązek Wielkich. Są oni przykładem połączenia rodzinnej tradycji z nowoczesnością oraz przemian jakie w ostatnich latach stały się udziałem polskiej wsi. On przygodę z rolnictwem rozpoczynał w połowie lat 80. ubiegłego już wieku, kiedy otrzymał od rodziców 8 hektarów ziemi, na której uprawiane były warzywa głównie cebula, seler i ziemniaki. Dziś powierzchnia tego gospodarstwa zwiększyła się kilka tysięcy procent i wynosi ponad 500 ha i jest to jedno z największych gospodarstw w Powiecie Ostrowskim, ale także regionie.

W kategoria Edukacja i Nauka WOJCIECHA 2018 otrzymał prof. dr hab. Dariusz Gwiazdowicz. To urodzony w Sośniach absolwent Akademii Rolniczej w Poznaniu, obecnie Uniwersytet Przyrodniczy, na którym pracuje na stanowisku profesora. W swoim ponad 23-letniej pracy naukowej napisał ponad 350 prac naukowych i popularno- naukowych, które ukazały się w 85 czasopismach w 20 krajach. Autor i współautor wielu książek.
Badania naukowe prowadził m.in. w Australii, Iranie, Japonii, Meksyku, Norwegii (Spitsbergen), Polsce, Rosji (Syberia), Rumunii i we Włoszech oraz Peru.

W Kategorii Specjalnej uhonorowano Marszałka Województwa Wielkopolskiego Marka Woźniaka. Od 13 lat kieruje on samorządem wojewódzkim jednego z największych i najlepiej rozwijających się województw w kraju. W tym czasie był odpowiedzialny najpierw za wytyczenie priorytetów rozwoju i negocjacje kierunków rozwoju z Unia Europejską, a w dalszej kolejności za wydatkowanie funduszy unijnych. To w tym okresie powstały Zintegrowane Inwestycje Terytorialne Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej dysponujące własnym budżetem, mogące być przeciwwagą dla aglomeracji poznańskiej, ale także szansą integracji samorządów tej części regionu. Dziś każdy, nawet najmniejszy samorząd regionu może wskazać liczbę projektów, czy podać kwotę dofinansowania otrzymanego z wielkopolskich funduszy w różnych unijnych perspektywach budżetowych. Nie byłoby bez nich nowej bazy edukacyjnej, infrastruktury informatycznej, ścieżek rowerowych dróg, czy szansy na ratowanie dóbr kultury i dziedzictwa narodowego oraz wielu innych inwestycji.

W części artystycznej i mini recitalem wystąpiła utalentowana młoda skrzypaczka Gabrysia Balcerek.

Witold Bańka: Naszym zadaniem jest zachęcanie młodych ludzi do uprawiania sportu. Nie ma sukcesów w piłce wyczynowej, jeśli nie wróci się do źródeł

TVN24

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na ostrow.naszemiasto.pl Nasze Miasto