Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nie żyje Izabella Cywińska, Honorowa Obywatelka Miasta Kalisza, reżyser, była dyrektor kaliskiego teatru

Mariusz Kurzajczyk
Mariusz Kurzajczyk
Krzysztof Szymczak
W sobotę, 23 grudnia 2023 roku zmarła Izabella Cywińska, wybitna reżyser i krytyk filmowy, Honorowa Obywatelka Miasta Kalisza, w latach 1970-73 dyrektor Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu.

Maria Izabella Cywińska-Adamska urodziła się 22 marca 1935 roku w Kamieniu Puławskim nad
Wisłą z matki Elżbiety z Łuszczewskich i ojca Andrzeja Cywińskiego. Ponieważ dopiero za trzecim razem dostała się na studia reżyserskie, ukończyła etnografię na Uniwersytecie Warszawskim i pracowała jako asystent w Instytucie Historii Kultury Materialnej PAN.

W roku 1960 zaczęła pełnić funkcję asystenta reżysera w warszawskim Teatrze Powszechnym. W roku 1966 r. jako jedyna kobieta na roku ukończyła studia w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie w zakresie reżyserii dramatu z ogólną oceną dobrą. 28 marca 1970 r. została zatrudniona w Teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu i zamieszkała w Domu Aktora przy ul. Szklarskiej.

Była nie tylko dyrektorem, ale przede wszystkim reżyserem. W ciągu trzech sezonów zrealizowała w sumie 25 premier, z których aż 11 wyreżyserowała sama. Zdecydowanie preferowała polski repertuar. Zaczęła od „Apetytu na czereśnie” Agnieszki Osieckiej, a zakończyła „Między ustami a brzegiem pucharu” Marii Rodziewiczówny. Co ciekawe, najbardziej kontrowersyjnym spektaklem okazała się jej inscenizacja „Nocy i dni” Marii Dąbrowskiej.

W sezonie 1970/71 teatr kaliski zagrał 340 przedstawień, w tym 130 w objeździe - w Koninie, Turku czy Ostrowie Wielkopolskim. Z czasem był zapraszany także do Warszawy, Poznania, czy Wrocławia. W tym czasie z kaliskim teatrem związani byli m.in. znany reżyser Maciej Prus oraz wybitni aktorzy Janusz Michałowski (jej drugi mąż), Henryk Talar, Halina Łabonarska, czy Ewa Milde-Prus.

Cywińska pracowała potem w teatrach poznańskich i warszawskich, a w 1989 r. została ministrem kultury w pierwszym w III RP rządzie Tadeusza Mazowieckiego. W 2008 r. odebrała Honorowe Obywatelstwo Miasta Kalisza.

– Dla mnie wszystko zaczęło się w Kaliszu. Tu rozpoczęła się moja dorosłość i dojrzałość artystyczna - podkreślała Cywińska, odbierając wyróżnienie podczas uroczystej sesja Rady Miasta Kalisza. Mówiąc o tym, jak daleko sięga jej kaliska legenda, dodała z właściwym sobie poczuciem humoru i dystansem, że gdy ostatnio była w Kaliszu, ludzie na ulicach trącali się i mówili: "O zobaczcie... Ćwiklińska". W 2016 r. przy okazji jubileuszu tygodnika "Ziemia Kaliska" została zaliczona do grona "Ludzi 60-lecia Ziemi Kaliskiej".

Zobacz także:

Spotkanie opłatkowe w kaliskim szpitalu

Szpital w Kaliszu: Tradycyjne spotkanie opłatkowe. ZDJĘCIA

Złote gody w Kaliszu. 12 par z Medalami za Długoletnie Pożycie Małżeńskie

Złote gody w Kaliszu. 12 par z Medalami za Długoletnie Pożyc...

Złote Gody w gminie Szczytniki. Z tych par można brać przykł...

Choinki w domach naszych czytelników. Zobaczcie wyjątkowe św...

Jarmark bożonarodzeniowy na Małej Plaży w Szałem. Jego organizatorzy zapowiadają, że to nie koniec

Jarmark bożonarodzeniowy na Małej Plaży w Szałem. Jego organ...


Obserwuj nas także na Google News

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na ostrow.naszemiasto.pl Nasze Miasto