Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

OFTeN 2014: W Ostrowie wystąpią grupy teatralne z całej Polski [PROGRAM]

ŁB
OFTeN 2014: W Ostrowie wystąpią grupy teatralne z całej Polski . Piętnasta edycja OFTeN rozpocznie się w Forum Synagoga w czwartek, 22 maja. Wówczas, o godz. 16:00 na scenę wyjdą artyści z warszawskiego teatru Malabar Hotel, którzy zaprezentują spektakl „Głośniej”.

OFTeN 2014: W Ostrowie wystąpią grupy teatralne z całej Polski

Piętnasta edycja OFTeN rozpocznie się w Forum Synagoga w czwartek, 22 maja. Wówczas, o godz. 16:00 na scenę wyjdą artyści z warszawskiego teatru Malabar Hotel, którzy zaprezentują spektakl „Głośniej”. Ta sztuka, stworzona na podstawie prozy Jonathana Safrona Foera, to próba ukazania świata z perspektywy dziecka, a jednocześnie opowieść o miłości, samotności i pamięci. Jeszcze tego samego dnia, tym razem w Ostrowskim Centrum Kultury, będziemy mogli obejrzeć przedstawienia w wykonaniu grup: Czytalnia Dramatu z Lublina i Teatr Nikoli z Krakowa (kolejno o godz. 17:30 i 19:00).

W sumie przez trzy dni, bowiem impreza potrwa do soboty, 24 maja, na estradach synagogi i OCK wystąpi 16 formacji, które powalczą o zwycięstwo w konkursie. Tradycyjnie miłośnicy widowisk, nad którymi czuwa grecka muza Melpomena, będą mogli podziwiać w naszym mieście grupy z całego kraju. Najliczniejsza będzie reprezentacja Warszawy – formacji ze stolicy do Ostrowa zawita aż pięć.

Uczestnik¾w zmagań konkursowych będzie oceniało jury w składzie: Lech Raczak (aktor i reżyser, autor kontrowersyjnego przedstawienia „Spisek smoleński”), Maria Maj (aktorka występująca ostatnio w filmach „Mój rower” i „W imię...”), oraz Tomasz Kireńczuk (krytyk teatralny, dramaturg, kurator projektów artystycznych i dyrektor programowy krakowskiego Teatru Nowego).

Imprezą towarzyszącą będzie w tym roku teatr fotografii, czyli wystawa prac Przemka Wiśniewskiego. Będzie ją można obejrzeć w dniach trwania festiwalu w holu OCK. W piątek, 23 maja, i w sobotę, 24 maja, również przy ul. Wolności odbędą się spotkania widzów z jurorami, twórcami i aktorami. Rozpoczną się one o godz. 11:00.

PROGRAM IMPREZY:

22.05. /czwartek/

Głośniej! TEATR MALABAR HOTEL z Warszawy / synagoga, godz. 16.00

W imię Ojca i syna CZYTELNIA DRAMATU z Lublina / OCK, godz. 17.30

Stary Gołębnik TEATR NIKOLI z Krakowa / synagoga, godz. 19.00

Tajemniczy Mr Love SCENA POCZEKALNIA z Tomaszowa Mazowieckiego / OCK, godz. 20.30

Hamlet WALNY-TEATR z Ryglic / synagoga, godz. 22.30

23.05. /piątek/

Profanum STUDENCI I ABSOLWENCI WYDZIAŁU TEATRU TAŃCA W BYTOMIU, PWST W KRAKOWIE / synagoga, godz. 16.00

maria.s. TEATR SZTUK z Sokołowic / OCK, godz. 17.30

Osmędeusze TEATR PIJANA SYPIALNIA z Warszawy / synagoga, godz. 19.00

Ślad TEATR WARSAWY z Warszawy / OCK, godz. 21.00

Procesy TEATR USTA USTA z Poznania / synagoga, godz. 23.00

24.05. /sobota/

Zamek Karmazynowego Króla GRUPA TEATRALNA MDK z Ostrowa Wielkopolskiego /OCK, godz. 14.00 - spektakl pozakonkursowy

Orfeusz i Eurydyka TEATR ECCE HOMO z Kielc / synagoga, godz. 15.00

„press to reset the world: czyli rzeczy, których zazwyczaj nie robię w czwartki”WĄSIKOWSKA // GANJALYAN / OCK, godz. 16.00

Dybuk TEATR PRZEDMIEŚCIE z Rzeszowa / synagoga, godz. 17.00

Diva MONODRAM WIOLETY KOMAR / synagoga, godz. 19.00

Tato nie wraca TEATR WARSAWY z Warszawy / OCK, godz. 20.30

Urban Sounds TEATR EKIPA z Warszawy / synagoga, godz. 22.00

Impreza towarzysząca: Teatr Fotografii Wystawa Przemka Wiśniewskiego, czwartek - sobota OCK

Otwarte spotkania jurorów, aktorów, twórców i widzów: piątek - sobota, godz. 11.00 OCK

Prezentacje odbywają się na scenie Ostrowskiego Centrum Kultury przy ul.Wolności 2 i w Forum Synagoga przy ul.Raszkowskiej 21.

BILETY

Bilety na wszystkie spektakle tegorocznego OFTeN w cenie 5zł do nabycia już od poniedziałku (19.05) w kasach Ostrowskiego Centrum Kulturyprzy ul. Wolności 2 i w Forum Synagoga przy ul. Raszkowskiej 21. Serdecznie zapraszamy!

TEATR FOTOGRAFII PRZEMKA WIŚNIEWSKIEGO – impreza towarzysząca

Swoją działalność kulturalną Przemek Wiśniewski rozpoczął od założenia teatru, początkowo pod nazwą Truskaweczki, a później Teatr Kreatury, który działa już od 1992 roku. Jest nie tylko założycielem Teatru, ale też jego organizatorem, kierownikiem literackim, nauczycielem rzemiosła teatralnego jego aktorów, i reżyserem. W ciągu tych lat "Kreatury" otrzymały wiele wyróżnień i nagród, stając się jednym z najlepszych w swojej kategorii w kraju.

Dołącz do naszej społeczności na Facebooku! OFTeN 2014: W Ostrowie wystąpią grupy teatralne z całej Polski


Członkowie jury:

Lech Raczak

przewodniczący jury

Urodzony w 1946 r. Reżyser, dramaturg, autor scenariuszy teatralnych, teatrolog. Współzałożyciel Teatru Ósmego Dnia (1964), w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych kierownik artystyczny i reżyser wszystkich przedstawień tego zespołu. W latach 1995-98 dyrektor artystyczny Teatru Polskiego w Poznaniu, od 1993 do 2012 był też dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego „Malta” w Poznaniu; od 2003 jest wykładowcą w Akademii Sztuk Pięknych (obecnie Uniwersytet Artystyczny) w Poznaniu. Współpracował jako reżyser z niezależnymi zespołami w Polsce (Sekta, Asocjacja 2006, przedstawienia dla Centrum Kultury Zamek i Festiwalu Malta, fundacja Orbis Tertius) i we Włoszech (Basho w Modenie, Arca w Katanii, Aenigma w Urbino, Uqbar w Weronie). Reżyseruje w teatrach dramatycznych (Teatr Polski w Poznaniu, Teatr Aleksandra Fredry w Gnieźnie, Teatr Studio w Warszawie, Teatr Miniatura w Gdańsku, Wrocławski Teatr Współczesny, Teatr Nowy w Łodzi i Teatr Heleny Modrzejewskiej w Legnicy, z którym jest aktualnie najbliżej związany). Łącznie wyreżyserował prawie 70 przedstawień, jest autorem scenariuszy większości z nich. Kilka przedstawień L.Raczaka zostało zarejestrowanych dla telewizji. Teksty teatrologiczne publikowane były w Polsce, USA, we Francji, Niemczech, Wielkiej Brytanii i we Włoszech; w roku 2012 ukazała się trzytomowa edycja „Pism teatralnych”.

Maria Maj

Aktorka. Studiowała na PWSTiF w Łodzi. Związana z Teatrem Rozmaitości w Warszawie od 1995 r. Występowała na scenie Teatru im. Norwida w Jeleniej Górze, głównie w spektaklach Henryka Tomaszewskiego. Współpracowała również z Krystianem Lupą. W opolskim Teatrze im. Kochanowskiego grała m.in. w spektaklach Mikołaja Grabowskiego. W latach osiemdziesiątych związana z teatrami poznańskimi – zagrała tam kilka znaczących ról w spektaklach Janusza Nyczaka: Fantazy Słowackiego, Trzy siostry Czechowa, Wesele Wyspiańskiego; później w przedstawieniach Janusza Wiśniewskiego Olśnienie i Życie jest cudem. W Teatrze Rozmaitości w Warszawie zagrała m.in. w spektaklach: Grzegorza Jarzyny Bzik tropikalny, Książę Myszkin, Między nami dobrze jest; Piotra Cieplaka Testament psa i Skóra węża; Krzysztofa Warlikowskiego Hamlet i Bachantki; Krystiana Lupy Stosunki Klary i Miasto snu, Aleksandry Koniecznej Tlen; Jana Klaty Weź przestań i Szewcy u bram; Artura Urbańskiego Wiarołomni; Michała Borczucha Metafizyka dwugłowego cielęcia. Publiczności kinowej znana m.in. z filmów: Edi Piotra Trzaskalskiego, Pogoda na jutro Jerzego Stuhra, Patrzę na Ciebie, Marysiu i Przemiany Łukasza Barczyka.

Tomasz Kireńczuk

Rocznik 1983. Krytyk teatralny, dramaturg, kurator projektów artystycznych, założyciel i dyrektor programowy Teatru Nowego w Krakowie. Absolwent dramatologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, doktorant w Instytucie Europeistyki UJ. Współpracował z Didaskaliami i Dwutygodnikiem. Prowadził badania na temat związków teatru współczesnego i awangardy historycznej. Opublikował książki: Od sztuki w działaniu do działania w sztuce (2008) i Nowy Wiek Kultury (2012). Jako dramaturg pracował m.in. z Marią Spiss, Piotrem Siekluckim i Radkiem Rychcikiem. Od 2011 współtworzy Międzynarodowy Festiwal Teatralny Dialog – Wrocław. Za swoją działalność społeczną, naukową i artystyczną wielokrotnie nagradzany, m.in. stypendium Rządu Włoskiego, Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej i Prezydenta Miasta Krakowa.

LISTA SPEKTAKLI ZAKWALIFIKOWANYCH DO PREZENTACJI KONKURSOWYCH:

TEATR MALABAR HOTEL z Warszawy „Głośniej!” – reż. Michael Vogel

CZYTELNIA DRAMATU z Lublina „W imię Ojca i syna” – reż. Daniel Adamczyk

TEATR NIKOLI z Krakowa „Stary Gołębnik” – reż. Mikołaj Wiepriew

SCENA POCZEKALNIA z Tomaszowa Mazowieckiego „Tajemniczy Mr Love” – reż. zespół

WALNY – TEATR z Ryglic „Hamlet” – reż. Adam Walny

STUDENCI I ABSOLWENCI WYDZIAŁU TEATRU TAŃCA W BYTOMIU, PWST W KRAKOWIE „Profanum” – reż. Kamil Wawrzuta

TEATR SZTUK z Sokołowic „maria s.” – reż. Ewelina Ciszewska

TEATR PIJANA SYPIALNIA z Warszawy „Osmędeusze” – reż. Stanisław Dembski

TEATR WARSAWY z Warszawy „Ślad” – reż. Maria Seweryn

TEATR USTA USTA REPUBLIKA z Poznania „Procesy” – reż. Wojciech Wiński

TEATR ECCE HOMO z Kielc „Orfeusz i Eurydyka” – reż. Stanisław Miedziewski

TEATR PRZEDMIEŚCIE z Rzeszowa „Dybuk” – reż. Aneta Adamska

MONODRAM WIOLETY KOMAR „Diva”

TEATR WARSAWY z Warszawy „Tato nie wraca” – reż. Piotr Ratajczak

TEATR EKIPA z Warszawy „Urban Sounds” – reż. Anna Turowiec

WĄSIKOWSKA // GANJALYAN „press to reset the world: czyli rzeczy, których zazwyczaj nie robię w czwartki”

Dołącz do naszej społeczności na Facebooku! OFTeN 2014: W Ostrowie wystąpią grupy teatralne z całej Polski

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na ostrow.naszemiasto.pl Nasze Miasto