MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

W Ostrowie Wielkopolskim zakończył się Festiwal im. K. Komedy. Kto otrzymał Grand Prix?

OPRAC.:
Bartłomiej Hypki
Bartłomiej Hypki
W Ostrowie Wielkopolskim zakończył się Festiwal im. K. Komedy. Kto otrzymał Grand Prix?
W Ostrowie Wielkopolskim zakończył się Festiwal im. K. Komedy. Kto otrzymał Grand Prix? UM Ostrów
W Ostrowie Wielkopolskim zakończył się Festiwal Filmowy im. Krzysztofa Komedy. Jeden z najbardziej prestiżowych tego typu konkursów w Polsce. Nagrodę Grand Prix Komeda na Najlepszą Muzykę w Polskim Filmie otrzymali Marcin Macuk i Zuzanna Wrońska.

Marcin Macuk i Zuzanna Wrońska to autorzy muzyki do filmu "Silent Twins" w reż. Agnieszki Smoczyńskiej. Nagrodę w imieniu zwycięzców odebrała Kaya Kołodziejczyk, autorka choreografii do tego filmu. Podczas finału wręczono także Nagrodę Grand Prix Komeda za Całokształt Twórczości, którą otrzymał Jerzy Satanowski. Nagrodę Publiczności otrzymał film "Johnny" w reż. Daniela Jaroszka i z muzyką Michała Kusha.

Tegoroczna, sześciodniowa edycja obfitowała w wiele wydarzeń. Do Ostrowa Wielkopolskiego przyjechali m.in. Krzysztof Zanussi, Marian Dziędziel, Katarzyna Figura, Marek Koterski, Małgorzata Bogdańska, Dawid Ogrodnik, Maciej Stuhr. Wielki finał i ogłoszenie zwycięzcy konkursu na najlepszą muzykę w polskim filmie fabularnym odbyło się w sobotę, 17 czerwca, w Ostrowskim Centrum Kultury. Patronat honorowy nad festiwalem objęła Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

- Jestem niezmiernie zaszczycona, że Ostrów Wielkopolski po raz kolejny mógł gościć tak znamienitych luminarzy polskiej kultury. Tak bardzo się cieszę i tak bardzo dziękuję naszym gościom za wszystkie dobre i serdeczne słowa o naszym mieście. Dla Ostrowa Wielkopolskiego ten festiwal ma ogromne znaczenie. Ludzie kultury zawsze byli synonimem wolności. Kultura to wolność i za ten powiew wolności raz jeszcze z głębi serca - dziękuję - mówi Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

Po wręczeniu nagród odbył się koncert formacji Bibobit, która wystąpiła z projektem Osiecka/Co to za czas. Wraz z zespołem zagrała Elbląska Orkiestra Kameralna. Tego dnia w ramach festiwalu odbyły się także warsztaty dubbingowe oraz debata filmowców pod hasłem „Kompozytor też człowiek. Artysta w nowych czasach”.

- W kraju Krzysztofa Komedy muzyki filmowej jest niewiele. Bardzo często filmy są albo pozbawione muzyki, albo jest jej niewiele, albo jest w nich zawarta ilustracja piosenkowa, która czerpie z gotowych już zasobów muzycznych. Takie miejsce jak Ostrów Wielkopolski i festiwal Grand Prix Komeda, na którym spotykają się kompozytorzy różnych pokoleń jak Jerzy Satanowski czy Henryk Kuźniak, a z drugiej debiutanci jak Michał Kush czy Jakub Ziołek sprawia, że powstaje platforma porozumienia, a jeśli nie - to przynajmniej dialogu, rozmowy na temat muzyki filmowej - mówi Łukasz Maciejewski.

W sumie w ramach festiwalu zostało pokazanych 15 filmów, w tym sześć konkursowych oraz dotyczących patrona festiwalu Krzysztofa Komedy. W ramach cyklu "Retrospektywa" zostały pokazane obrazy z muzyką Jerzego Satanowskiego, który w Ostrowie odbierał nagrodę za całokształt twórczości. Publiczność zobaczyła więc trzy filmy z jego muzyką - dwa Marka Koterskiego "Ajlawju" i "Dzień świra" oraz Jerzego Domaradzkiego "Piątą porę roku". Miały też miejsce pokazy specjalne filmów, związanych z gośćmi wydarzenia. I tak Krzysztof Zanussi przyjechał ze swoim najnowszym filmem "Liczba doskonała", a Katarzynę Figurę publiczność mogła oglądać w dwóch obrazach: wspomnianym już "Ajlawju" z 1999 r. oraz w "Chrzcinach" w reż. Jakuba Skoczenia z 2022 r.

Na 12. Grand Prix Komeda przyjechało kilkunastu gości - twórców kina: aktorów, reżyserów, dźwiękowców, choreografów, a nade wszystko kompozytorów muzyki filmowej, która to jest tematem festiwalu. Sale podczas seansów były niejednokrotnie wypełnione do ostatniego miejsca, a magnesem dla publiczności były zwłaszcza spotkania z: Marianem Dziędzielem i Jerzym Satanowskim, Krzysztofem Zanussim, Katarzyną Figurą, Maciejem Stuhrem i Dawidem Ogrodnikiem.

W Ostrowie gościli także: Igor Mertyn z filmem "Na zawsze Melomani" w reż. Rafała Mierzejewskiego, Grzegorz Mołda – reżyser filmu "Zadra", Radosław Ochnio – reżyser dźwięku w filmie "IO" Jerzego Skolimowskiego, Jakub Ziołek – autor muzyki do "Nie zgubiliśmy drogi" w reż. Anny Sasnal i Wilhelma Sasnala, Kaya Kołodziejczyk – autorka choreografii do filmu "Silent Twins" w reż. Agnieszki Smoczyńskiej, Michał Kush – autor muzyki do filmu "Johnny" w reż. Daniela Jaroszka, Jerzy Rogiewicz – kompozytor muzyki do filmu "Fucking Bornholm" w reż. Anny Kazejak oraz Henryk Kuźniak, ubiegłoroczny laureat Grand Prix Komeda za Całokształt Twórczości.

Odbyły się także trzy koncerty: Małgorzaty Bogdańskiej i Marka Koterskiego – Zakochani Grafomani "Kocham i Nienawidzę", Justyny Szafran "Nie Ma. Osiecka/Satanowski” i Bibobit / Osiecka "Co to za czas" z udziałem Elbląskiej Orkiestry Kameralnej. Publiczność miała także okazję zobaczyć 20 plakatów filmowych i muzycznych Andrzeja Pągowskiego na wystawie "Jazzowo". Miały też miejsce warsztaty dubbingowe z Kasią Łaską oraz debata filmowców "Kompozytor też człowiek. Artysta w nowych czasach".

- Tegoroczna edycja festiwalu jest dla nas wyjątkowa. Widać, że ostrowska publiczność jest wierna festiwalowi, mamy grono ludzi, którzy wyczekują naszych gości, wyczekują programu. Nie siląc się na zbędną skromność przyznaję, w imieniu swoim i wszystkich, którzy logistycznie i operacyjnie tworzyli tę edycję, że to najlepsza z dotychczasowych odsłon Grand Prix Komeda. To znaczy, że wysiłek się opłaca, a progres w organizacji i poszukiwaniu ciekawych propozycji jest zauważalny. Echa pozytywnych opinii nie milkną. Wciąż słyszymy dobre głosy gości i jurorów, którzy jako nasi ambasadorowie świadczą o jakości tego filmowego święta, które przez tydzień niosło Ostrów Wielkopolski - mówi Maria Szeląg, dyrektor festiwalu i Ostrowskiego Centrum Kultury.

12.Grand Prix Komeda. Festiwal Filmowy im. Krzysztofa Komedy odbył się w dniach od 12 do 17 czerwca w Ostrowie Wielkopolskim. Został zorganizowany przez: Miasto Ostrów Wielkopolski i Ostrowskie Centrum Kultury. Festiwal honorowym patronatem objęła Beata Klimek, Prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.


Obserwuj nas także na Google News

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Paliwo na stacjach będzie tańsze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na ostrow.naszemiasto.pl Nasze Miasto