MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Wybory prezydenckie 2020: Co to jest exit poll i late poll? Tłumaczymy. Kiedy będą znane wyniki wyborów prezydenckich 2020?

Sandra Rybińska
Sandra Rybińska
Wybory prezydenckie 2020: kiedy będą znane wyniki? 12 lipca o 7 rano rozpoczęła się druga tura głosowania. Dzisiaj po godzinie 21 znane będą już pierwsze, sondażowe wyniki dotyczące drugiej tury wyborów prezydenckich. W najbliższym czasie z pewnością przynajmniej raz usłyszycie lub przeczytacie takie terminy jak: exit poll i late poll - co one oznaczają? W poniższym tekście znajdziecie szczegółowe informacje na ten temat.

Sondaże wyborcze i wyniki wyborów prezydenckich 2020. Na czym polega exit poll i late poll?

Exit poll i late poll to terminy, które nie raz usłyszymy w kontekście wyników wyborów. Co oznaczają te pojęcia i czym się od siebie różnią?

  • Late poll to badanie, które realizowane jest w dniu wyborów, po zakończeniu głosowania, czyli zazwyczaj po godzinie 21. Przeprowadzają je ankieterzy, którzy w losowo wybranych komisjach wyborczych pozyskują informacje o cząstkowych wynikach wyborów. Później te dane wykorzystuje się do stworzenia prognozy wyników wyborów.
  • Exit poll to badanie, które również jest przeprowadzone w dniu wyborów, z tą różnicą, że nie po zamknięciu lokali wyborczych, tylko w ciągu dnia. Być może zdarzyło Wam się kiedyś, że wychodząc z lokalu wyborczego zostaliście zapytani przez ankietera, na kogo oddaliście swój głos. W ten właśnie sposób przeprowadza badania exit poll. To pojęcie często pojawia się w mediach, ponieważ tuż po zakończeniu ciszy wyborczej portale informacyjne czy stacje telewizyjne, podają wstępne wyniki wyborów właśnie w oparciu o badanie exit poll.

Ważne, aby pamiętać o tym, że wyniki wyborów oparte o powyższe badania, są wynikami sondażowymi. Oznacza to, że mogą się różnić od tych, które oficjalnie po podliczeniu głosów podaje Państwowa Komisja Wyborcza.

Ipsos przeprowadzi badanie exit poll podczas drugiej tury wyborów prezydenckich

Badanie exit poll 12 lipca, podobnie jak w przypadku pierwszej tury wyborów prezydenckich, przeprowadzi Ipsos, czyli firma zajmująca się badaniami rynku.

Działania zostaną przeprowadzone przed 500 losowo wybranymi lokalami wyborczymi. Ankieterzy firmy Ipsos poproszą osoby, które oddały głos, o wypełnienie krótkiej ankiety. Na podstawie zebranych danych, po zakończeniu ciszy wyborczej, przedstawione zostaną szacunkowe wyniki głosowania. - informuje Ipsos.

Wyniki exit poll będą zawierały informacje o procentowym poparciu dla poszczególnych kandydatów na prezydenta Polski w skali całego kraju oraz frekwencji wyborczej. Wspomniane dane zostaną zaprezentowane w:

  • Telewizji Polskiej,
  • Telewizji Polsat,
  • TVN.

To nie pierwszy raz, kiedy Ipsos przeprowadzi badania exit poll w Polsce. Wspomniana firma podobne działania przeprowadziła przy okazji wyborów do Parlamentu Europejskiego 2014 i 2019, wyborów samorządowych 2014 i 2018, wyborów prezydenckich 2015 oraz wyborów parlamentarnych 2015 i 2019.

Wybory prezydenckie 2020 wyniki: Exit poll i late poll - czy wyniki badań są wiarygodne?

Specjaliści zwracają uwagę, że mimo iż sondażowe wyniki wyborów mogą się różnić od tych oficjalnych, to bliżej prawdy są wyniki uzyskane dzięki badaniom late poll.

Powód jest dość prosty - badanie late poll oparte jest na oficjalnych danych, prezentowanych przez komisje wyborcze. Zaś exit poll, co zostało wyjaśnione powyżej, opiera się na deklaracjach głosujących, w związku z czym należy wziąć pod uwagę m.in. fakt, że niektórzy nie będą chcieli zdradzić swoich prawdziwych preferencji politycznych i udzielą ankieterowi informacji niezgodnej z prawdą.

Kiedy poznamy wyniki wyborów prezydenckich 2020?

Na początku poznamy tylko sondażowe wyniki. W pierwszej kolejności światło dzienne ujrzy sondaż exit pool, a następnie, najprawdopodobniej w nocy z niedzieli na poniedziałek - late pool. Oficjalne wyniki wyborów prezydenckich 2020 pojawią się dopiero po policzeniu wszystkich głosów przez Państwową Komisję Wyborczą.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wybory prezydenckie 2020: Co to jest exit poll i late poll? Tłumaczymy. Kiedy będą znane wyniki wyborów prezydenckich 2020? - Express Ilustrowany

Wróć na ostrow.naszemiasto.pl Nasze Miasto