Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Załoga ostrowskiego Wagonu znowu nie otrzymała pieniędzy

MWE
EKK Wagon
Za dwa lata ostrowski Wagon świętował będzie swoje 100-lecie. Nie wiadomo jednak czy doczeka tego jubileuszu, bo ostatnio znowu nad fabryką zbierają się czarne chmury.

Blisko 500 pracowników tej firmy nie otrzymało wynagrodzenia za pracę z powodu zablokowania kont firmy przez Agencję Rozwoju Przemysłu, która jest spółką akcyjną Skarbu Państwa. Powodem takiego kroku ze strony Agencji jest niewywiązanie się EKK z zawartek na początku tego roku ugody. Jednocześnie ARP nie zgadza się na zawarcie nowej ugody.

Jak można łatwo się domyśleć, najbardziej poszkodowani na całym tym zamieszaniu mogą być pracownicy, którzy zwyczajnie zostali bez środków do życia. Zdesperowana załoga poprzez swoje związki zawodowe już 26 czerwca poinformowała o sytuacji w zakładzie premiera Mateusza Morawieckiego. Pracownicy postanowili również szukać pomocy u prezydent Ostrowa Beaty Klimek. Ta natychmiast wystosowała oficjalny wniosek o pilne spotkanie z udziałem przedstawicieli rządu, Agencji Rozwoju Przemysłu i przedstawicieli EKK Wagon w celu wypracowania kompromisu. Kompromis taki z jednej strony chroniłby pracowników EKK przed ryzykiem upadłości likwidacyjnej ich firmy, z drugiej satysfakcjonowałby ARP co do pewności odzyskania przez nią pozostałej części wierzytelności.

- Zorganizowanie takiego spotkania uważam za konieczne ze względu na skrajnie trudną sytuację finansową EKK Wagon, która może doprowadzić do bardzo poważnych i niepowetowanych konsekwencji. Najgorsze z nich to upadłość, utrata blisko 500 miejsc pracy oraz znaczne pogorszenie sytuacji materialnej zwolnionych pracowników oraz ich rodzin. Ich los w tej sytuacji nie może być niedostrzegany ani pomijany. Grożąca firmie upadłość to ponadto ryzyko wyeliminowania z rynku zakładu o blisko stuletniej tradycji, specjalizującego się w naprawie oraz dostawie nowych wagonów towarowych. EKK należy do jednego z największych pracodawców w Ostrowie, dlatego ewentualna upadłość groziłaby również znacznymi stratami dla dalszego rozwoju gospodarczego miasta – napisała w liście prezydent Beata Klimek, która zaapelowała do wszystkich, aby ponad politycznymi podziałami, zainteresowali się losem załogi i włączyli się w pomoc dla tego trwale wpisanego w historię Ostrowa Wielkopolskiego zakładu pracy.

Pismo z dokładnym opisem sytuacji pracowników i ich rodzin oraz samej spółki zostało przesłane także do wszystkich trzynastu posłów i senatorów z regionu południowej Wielkopolski, w tym do Sekretarz Stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju Andżeliki Możdżanowskiej.

Przypomnijmy, że kilka miesięcy temu sytuacją w EKK Wagon zajmowała się Prokuratura Okręgowa w Ostrowie Wielkopolskim. Prowadziła ona postępowanie w sprawie naruszenia przez zarząd fabryki praw pracowników. Chodziło o nieodprowadzanie składek na ubezpieczenie społeczne w okresie od lutego 2012 roku do czerwca 2015 roku i przywłaszczenie pieniędzy przez firmę. Śledztwo zostało jednak umorzone ponieważ nie stwierdzono ustawowych znamion czynu zabronionego.

Bohaterskie zachowanie pasażera. Pomógł zatrzymać złodzieja

STORYFUL

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na ostrow.naszemiasto.pl Nasze Miasto