Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dożynki w Przygodzicach [ZDJĘCIA]

ŁB
Dożynki w Przygodzicach
Dożynki w Przygodzicach UG w Przygodzicach/GOK w Przygodzicach
Dożynki w Przygodzicach odbyły się w minioną niedzielę. Wcześniej mieszkańcy gminy świętowali w Przygodziczkach i Jankowie Przygodzkim

Dożynki w Przygodzicach

Niedzielne uroczystości w Przygodzicach rozpoczęła msza dziękczynna w miejscowym kościele parafialnym pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny Nieustającej Pomocy. Nie mogło tam zabraknąć tradycyjnej parady przez wieś, obrzędu, żniwnych wieńców i chleba z tegorocznych zbiorów. Honorów starostów dopełnili Joanna Józefiak i Łukasz Kurzawa.

- To ciężka praca, wymagająca pokory, cierpliwości i zaangażowania na okrągło - przyznaje Kurzawa. Sam nie wyobraża sobie jednak, aby mógł robić w życiu coś innego.

Według urzędowych statystyk, w Przygodzicach zarejestrowanych jest 69 gospodarstw rolnych (powyżej 1 ha), a powierzchnia upraw wynosi tam ponad 462 ha. Ta wieś jest obecnie przykładem rolnej produkcji wysokotowarowej, nowoczesnej, zmechanizowanej i skupionej na dużej powierzchni.

Zlokalizowana jest tam jedna z nielicznych w Wielkopolsce szkół rolniczych, w której do dziś kształci się w tym zawodzie. Co roku na terenie tej uczelni odbywają się Targi Rolno-Ogrodnicze.

Jak podano na dożynkach, gospodarstwo starościny Joanny i Szymona Józefiaków specjalizuje się w produkcji bydła mięsnego oraz w uprawie zbóż i kukurydzy na ziarno. Józefiakowie odziedziczyli je po rodzicach w 1996 roku. Ich oczkiem w głowie jest córka Zuzanna, uczennica klasy trzeciej.

Farma Mileny i Łukasza Kurzawy, to z kolei nowoczesna hodowla bydła opasowego i mlecznego. Kurzawowie wychowują troje dzieci: 12 letnią Wiktorię, uczennicę klasy szóstej i dwóch synów - Adama w wieku siedmiu lat i siedmiomiesięcznego Antoniego.

Zdaniem Wójta Krzysztofa Rasiaka, każde dożynki są formą podziękowania rolnikom za ich wyjątkową, nacechowaną nieprzewidywalnością pracę z pokolenia na pokolenie. To tradycja zakorzeniona w polskiej kulturze i tożsamości. - Święto plonów to dobra okazja do wyrwania się z domu, wzajemnego spotkania i lokalnej integracji - podkreśla.

W kulturze polskiej dożynki, wywodzące się z dawnego święta Słowian, przypadającego 23 września w równonoc jesienną, mają od wieków charakter religijny, będąc wyrazem podziękowania za plony, a także ludowy, związany z zabawą z okazji pomyślnego zakończenia zbiorów.

Oprawą artystyczną imprezy zorganizowanej na scenie plenerowej zajął się GOK. Uwagę przykuwała wyjątkowa scenografia, wykonana po części przez półkolonistów. Dla dożynkowych gości na tę okazję ułożono okolicznościowe przyśpiewki.

Uczestników imprezy obdarowano symbolicznymi bochenkami chleba. Dopisała frekwencja.

We współpracy z partnerami samorządowymi z Ukrainy i Francji, między innymi w ramach niedawnych dożynek w Przygodziczkach i Jankowie, zrealizowano projekt angażujący dzieci i młodzież. Wsparło go Narodowe Centrum Kultury (NCK). Jego głównym założeniem była wymiana kulturalna, propagowanie folkloru oraz tradycji ludowych i nawiązanie nowych społecznych relacji.

Dożynki w Jankowie dofinansował Gaz-System. Towarzyszył im piknik cyfrowy zorganizowany przez firmę Orange.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na ostrow.naszemiasto.pl Nasze Miasto